Zdroj: Pramos

Bydlení jako v Paříži? S francouzskými okny si velkorysý výhled můžete užívat po celý rok

17. 03. 2021 Sdílet

Francouzská okna jsou čím dál oblíbenějším prvkem, který plní praktickou i designovou funkci. Přináší do interiéru více světla a zároveň podporují koncept indoor-outdoor living. Často se však vynořují otazníky ohledně jejich instalace, izolace či rizika tepelného lomu. Pojďte si přečíst, jak to doopravdy je.

Ostrava Slovinska Pramos okna

Zdroj: PRAMOS a.s.

Počátky hledejme v srdci romantického města nad Seinou

Obyvatelé Paříže se brzy nasytili tmavého života v úzkých uličkách a patrových domech, ve kterých jste mohli najít klasické menší byty s dřevěnou podlahou a zdobenými stropy. Přirozená potřeba lidí po denním světle a pocitu volnosti přiměla Francouze zvětšovat plochu oken. Začali budovat široké bulváry lemované stromořadím, kde vznikly i řady stejně vysokých domů s novoklasicistní fasádou, francouzskými okny a balkony.

Francouzka na terase s notebookem

Zdroj: pexels.com, Daria Shevtsova

Francouzská okna zaručují prosvětlení a optické zvětšení interiéru

Francouzská okna jsou typická pro svůj vzdušný vzhled a velký formát. Díky své velikosti opticky zvětšují prostor a přináší do pokoje více přirozeného světla. Zároveň nabízí vynikající výhled do okolí a při plném otevření fungují jako vstup do zahrady, na terasu nebo na balkon. Milovníci světlých a otevřených prostorů si zkrátka přijdou na své.

RD Pohořelice Pramos okna

Zdroj: PRAMOS a.s.

Na francouzská okna často navazuje zahrada nebo lodžie, případně balkon a terasa. Hlavním důvodem vzniku těchto oken bylo získat co nejvíce světla. Na českém trhu je několik tradičních českých výrobců, kteří vám poradí i výběrem vhodného typu materiálu i otvírání velkoplošných oken. 

Nejčastější variantou francouzských oken jsou otvíravě-sklopné balkonové dveře. S přibývajícími požadavky na velikost oken, si zákazníci oblíbili zejména sklopně-posuvná okna (PSK portály) nebo zdvižně-posuvná okna (HS portály) a to jak v plastovém, tak i hliníkovém provedení.  Jedná se o modely, které se otevírají posunutím, nikoliv klasickým otevřením křídla dveří. 

Posuvně sklopné jsou ovládané klikou, v jedné poloze umožňují vyklopit se podobně jako běžné okno, v druhé poloze je možné je odsunout stranou.  Jak si mezi různými typy vybrat, se dozvíte v praktickém rádci. Co se týče instalace, francouzská okna najdou své uplatnění nejen v rodinných domech, ale také v moderních bytových jednotkách a apartmánech, kde slouží jako oblíbený designový prvek vstupu na terasu. I přes jejich univerzální využití se často objevují otázky, které řeší téma průvanu, izolace a montáže. Pojďte si přečíst, jak je to s tepelnou izolací.

Okna Pramos

Zdroj: PRAMOS a.s.

Jak zabránit průvanu a únikům tepla?

Pravdou je, že moderní okna se vyznačují vynikající tepelnou a zvukovou izolací. Pokud však chcete mít 100% jistotu, existuje mnoho alternativních způsobů, jak izolaci posílit. Důležitým detailem je vždy práh dveří.  Z hlediska komfortu je samozřejmě vhodné, aby byl práh co nejnižší, ale zároveň je nutné, aby velmi dobře těsnil.  Ideálním řešením těsnosti je výroba z materiálů s nízkou tepelnou vodivostí pro dosažení co nejvyšších povrchových teplot. 

V případě terasových oken má práh nejčastěji podobu běžného okenního rámu s výškou 70 milimetrů, který nabízí skvělé izolační vlastnosti.  Je pravdou, že takový práh nelze označit za bezbariérový, na druhou stranu má nejlepší ochranu vůči hnanému dešti, průvanu apod. Alespoň pár centimetrů výšky prahu, který tak jak tak nebudete vnímat, se rozhodně vyplatí. Výjimkou jsou samozřejmě balkonové dveře v bytech pro osoby s tělesným postižením. Tam je bezbariérovost klíčová“, doporučuje vedoucí prodeje oken Vlastimil Viktorin z firmy PRAMOS a.s.

Obecně se za bezbariérový přístup se označují přechody, u kterých rozdíl výšek interiéru a exteriéru nepřesahuje 20 mm. Zmíněné řešení hledejte především u zdvižně posuvných dveří, tedy HS portálů, které lze navrhnout tak, aby byl zcela v rovině s vnitřní úrovní podlahy. Ani u francouzských oken nezapomínejte na kvalitní stínicí techniku, která zabrání přehřívání interiéru a zároveň poskytne maximální soukromí.

Instalaci oken si zajistěte ještě před hlavní sezónou

Pokud i vy uvažujete o výměně či instalaci nových oken (například těch francouzských), teď je ten správný čas. Jeden z mýtů říká, že montáž oken se má provádět pouze v jarních či letních měsících. Podle známé okenářské firmy PRAMOS to tak být nemusí. Instalace oken ještě před hlavní stavební sezónou je rychlá a nenáročná – jedno okno je zpravidla vyměněné za 2 hodiny.  Hlavním plusem je zejména výrazné zkrácení čekací doby od poptávky, až k termínu montáže, takže se nových oken dočkáte poměrně rychle.

Zdeněk Kašparec, Vedoucí řízení jakosti, PRAMOS a.s.

Zdeněk Kašparec, Vedoucí řízení jakosti, PRAMOS a.s. Zdroj: PRAMOS a.s.

ZDROJ: PR článek společnosti PRAMOS a.s.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: akustické izolace francouzská okna posuvná okna velkoformátová okna
Sdílejte článek