Krytina dělá střechu

02. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Tolik uvažujeme nad konstrukcí a tvarem krovu nebo vhodně zvolenou skladbou ploché střechy, až začneme stavět dřív, než se rozhodne o jejím obalu. Pravda je, že výběr střešní krytiny neprožíváme ani zdaleka tak dramaticky neprožíváme […]

Tolik uvažujeme nad konstrukcí a tvarem krovu nebo vhodně zvolenou skladbou ploché střechy, až začneme stavět dřív, než se rozhodne o jejím obalu. Pravda je, že výběr střešní krytiny neprožíváme ani zdaleka tak dramaticky neprožíváme jako statiku, tvar a izolování střechy. Obal z krytiny však zakrátko nebo v lepším případě po dlouhých letech udělá své s životností celé stavby.

 

Mít dům pod střechou, nejlépe ještě před zimou, to se obecně považuje za rozumné. Ke střeše patří i slušivá a funkční krytina. Někdy právě časová tíseň, rozpočet nebo jen cesta menšího odporu způsobí, že věcem kolem střešní krytiny necháme volný průběh. Pokrývači k ničemu nebo volba krytiny ne právě v souladu s technickými parametry střešní konstrukce mohou za nemilá překvapení. Pokrývejme tedy střešní krytinou, která si dlouhodobě zachová technické vlastnosti a dobrý vzhled. Střešní krytiny, které se za poslední léta objevily v hojném množství na našem trhu, se odlišují nejen materiálem a konstrukční variabilitou, ale také vzhledem a předurčením pro konkrétní stavební objekty a do typických místních podmínek. Kdo uvažuje o správném druhu krytiny, ten by měl zohlednit skutečnost, kde se stavba nachází, jaký má charakter, jaký sklon střechy navrhl architekt a zda nosná konstrukce střechy nebude v rozporu s hmotností krytiny, kterou na ni necháme poskládat.



Střešní krytiny – kritéria výběru

Před koupí střešní krytiny si musíme uvědomit, že střecha nechrání jen před povětrnostními vlivy, ale spoluvytváří obraz okolí a budovy samotné. Střešní krytiny jsou nejdůležitější a hlavní hydroizolační vrstvou ve skladbě střešního pláště. Jejich volba by měla být zohledněna už ve fázi projektu. Dobrá investice do vhodné střešní krytiny zabezpečí spolehlivost střechy několika generacím. Jako krytina se mohou použít staronové materiály jako sláma, rákos, dřevěné šindele, břidlicové a pískovcové šindele. Z novějších krytin máme na výběr keramické a betonové tvarovky různé barvy, povrchově glazované nebo neglazované, vláknocementové krytiny, ocelové plechové rovinné nebo tvarované krytiny povrchově smaltované nebo poplastované, krytiny ze zinkového nebo měděného plechu bez povrchové úpravy, různobarevné bitumenové krytiny fóliové nebo šindelové či krytiny ze skleněných tvarovek.

Každého bude asi v prvé řadě zajímat cena, která je však jen jedním z kritérií (a ne nejdůležitějším) při výběru střešní krytiny. Jakou krytinu vybereme, by kromě celkového architektonického stylu budovy a okolní krajiny a zástavby (architektonický a historický kolorit lokality, regionální zvyklosti) měl určit především sklon, druh a tvar konstrukce zastřešení. Při samotném výběru krytiny je důležitý nejen její druh, struktura a barevnost, ale i doplňkový sortiment. Pro střechu bude nejvhodnější, když střešní doplňky budou téže značky jako střešní krytina. Takto můžeme prodloužit životnost krytiny, její funkčnost a postarat se o estetický vzhled střechy. Klimatické podmínky regionu kladou požadavek na únosnost krytiny (množství sněhu v zimě), sklon střechy a její povrchovou úpravu (tání a klouzání sněhu ze střechy, odvádění dešťové vody), mrazuvzdornost a schopnost snášet střídání teplot. Důležitými faktory jsou i typologický druh objektu (rodinný dům, bytový dům, sportovní hala aj.), výška objektu, to, zda jde o rekonstrukci, nebo novostavbu atechnická realizovatelnost krytiny.

Pálená střešní krytina
Pálená střešní krytina patří u nás k nejpoužívanějším. Vyrábí se z přírodních materiálů, tedy hlíny (jílu) a vody. Širokého výběru barevných provedení se dosahuje na bázi přírodních látek. Extrémní odolnost keramické střešní krytiny a její speciální povrchová úprava chrání střechu i domov před nepříznivými povětrnostními vlivy. Důkazem odolnosti keramického materiálu je i jeho průnik do výroby automobilů (keramické obložení brzd) a vesmírných zařízení jako vnější obložení raketoplánů. Velmi hladký povrch pálených tašek redukuje usazování nečistot, mechu, sazí a prachu. Precizní zpracování na vysoké řemeslné úrovni vytváří trvalou krytinu s životností minimálně 80 až 100 let bez jakékoliv údržby. Díky tvaru drážek lze krytinu použít už od sklonu střechy 15 až 16°, při dodržení doplňkových opatření doporučených výrobcem je možný i sklon 12°, maximálně však do 45° (u ještě větších sklonů je nutné speciální zajištění). Hmotnost krytiny se uvádí od 44 kg/m2 až po asi 70 kg/m2 pro bobrovku. Kvalitní přírodní pigmenty a náročná technika vypalování garantují neměnnost a barevnou stálost přírodních i povrchově upravených pálených tašek. Pálená krytina nepotřebuje dodatečné ošetřování, žádné další nátěry, barvení ani čištění. Šetří tak finance, čas a námahu. Po skončení životnosti je možné krytinu snadno recyklovat. Výhodou je, že mnohé modely jsou kombinovatelné. V případě nouze, během rekonstrukcí, použijete i starou zachovalou krytinu. Výměna poškozené tašky je velmi jednoduchá. Svým složením, zpracováním a výpalem při vysokých teplotách se pálená krytina mění ve vysoce ohnivzdorný a nehořlavý materiál. Pálená taška má velkou schopnost odolávat mrazu bez ohledu na její nasákavost. Co se týče použití pálené krytiny, snese klimatické podmínky na celém území republiky a ve všech nadmořských výškách. Typickým výrobcem takového typu krytiny na našem trhu je Tondach.

Betonová střešní krytina
Betonová krytina je alternativou k tradičním střešním krytinám. Vyrábí se z betonu a pigmentů lisováním a sušením. Už i tak vysoká pevnost betonové krytiny se časem díky zrání betonu ještě dále zvyšuje. To je zárukou její dlouhé životnosti, která dosahuje až sta let. Krytina díky své robustnosti zabezpečí výbornou ochranu před extrémními povětrnostními podmínkami. Tašky mají velmi nízkou nasákavost, což znamená vyšší odolnost proti působení mrazu. Díky povrchové úpravě se betonové tašky nešpiní, nedaří se na nich mechu ani řasám, odolává extrémním vlivům životního prostředí (bouřka, kroupy, vítr), dlouhodobě si zachovává původní barevnost a odolává UV záření. Tvarově přesné tašky spolu s originálními střešními doplňky zabezpečují maximální funkčnost střechy včetně vyřešení každého jejího detailu. Je třeba si uvědomit, že beton je těžší než vypalovaná keramika; tomu se musí přizpůsobit i únosnost krovu. Ukládání je rychlé a jednoduché. Dílce betonové krytiny do sebe bez problémů zapadají. Vyrábějí se i velkoformátové tvárnice se sníženou hmotností. Hmotnost betonové krytiny se pohybuje od 43 kg/m2 až po přibližně 80 kg/m2. Tento druh krytiny se používá k pokrytí střech novostaveb, ale i v případě rekonstrukce historických objektů. Sklon střechy je možný už od 7° (určité typy tašek) až po 90° při dodržení přesných pokynů výrobce. Typickým producentem takového typu krytiny na našem trhu je Bramac, KM Beta a Mediterran.

Plechová střešní krytina
Tento typ střešní krytiny je ideálním řešením pro lehkou střechu. Je vyrobena z ocelového pozinkovaného plechu s vysokou odolností. Povrch plechu se během dalších technologických úprav poplastuje, ocelové jádro výrobku se nejčastěji ošetří několika vrstvami. Tak odolá poškození nejen v průběhu montáže, ale především zabezpečí následné používání po celá desetiletí. Plechová krytina se na stavbu dodává v pásech s maximální délkou přibližně 6 m nebo ve formě desek, spojuje se na střeše. Skutečnost, že ocelové střechy jsou několikanásobně lehčí než ty, které se pokrývají taškou (jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí od 4,70 do 14 kg/m2), a také jejich poměrně jednoduchá dodávka na míru, znamená, že se instalace krytiny zjednodušuje. Jejich využitelnost se týká jak novostaveb, tak rekonstruovaných budov. Kdo pokrývá plechem, ten ušetří na rekonstrukci střešní konstrukce. Povrchový povlak udržuje střechu v čistotě. Listí a nečistoty se smetou ze střechy téměř automaticky. Na oceli se neusazuje mech. K udržení povrchového nátěru v čistém stavu většinou stačí dešťová voda. Sklon střechy (minimální je od 6°) závisí na typu krytiny. „Plechová střecha“ zaručuje vysokou životnost, nízkou hmotnost, jednoduchou a rychlou montáž, minimální údržbu, elegantní vzhled a širokou škálu barev. Typickým výrobcem tohoto typu krytiny na našem trhu je Rova Lindab nebo Ruuki.

Vláknocementová krytina
Jednou z nejdůležitějších předností vláknocementové krytiny je její nízká hmotnost. Vyrábí se lisováním z cementu, vláken buničiny, syntetických vláken a přísad. Používají se její dvě varianty – ploché šablony a vlnitá střešní krytina. Pracuje se s ní snadno a rychle. Při aplikaci se krov nadměrně nezatěžuje. Jeho konstrukce nemusí být masivní a ani mimořádně vyztužená. Díky speciální povrchové úpravě získá vláknocementová krytina velmi tvrdou povrchovou úpravu. Tak je odolná proti oděru, neškodí jí ani nepříznivé povětrnostní podmínky. Krytina však časem křehne, je nepochozí. Kromě pokrývání střešních šikmin se používá i k obkladu fasád a štítů budov. Výrobci potvrzují, že je nehořlavá. Lze jí pokrývat všechny typy budov, rodinné domy, průmyslové objekty a podobně. Její použití není limitováno ani výškou budovy. Kromě barevné stálosti je další její výhodou nenáročná montáž: obejde se bez laťování. Použitím vláknocementové krytiny lze tradičním způsobem vykrývat obloukové vikýře, úžlabí a kuželovité části střech. Desetiletá záruka od výrobce se vztahuje i na barevnou stálost. Životnost materiálu dosahuje přibližně 80 let. Sklon vhodný k pokrývání vláknocementovou krytinou je od 20° až po 90°, vlnovka s přesahem 200 mm se používá při sklonu od 15° do 20°. Typickým výrobcem tohoto typu krytiny na našem trhu je Eternit nebo Cembrit.

Asfaltové šindele
Vyrábějí se ze speciální asfaltové krycí směsi na skleněné rohoži. Moderní technologie výroby zlepšila tímto postupem mechanické vlastnosti asfaltových šindelů. Ty kvalitnější se vyrábějí z modifikovaného asfaltu s velkou odolností proti stárnutí. Na závěr se krycí vrstva z obou stran posype minerálními látkami. Z horní strany je vrchní vrstva šindelů upravena i vysoce kvalitní hrubozrnnou posýpkou z minerálního granulátu nebo břidlicové drtě. To zabezpečí barevnou stálost krytiny. Rozmanitost tvarů, tvarová přizpůsobivost a široká barevná škála umožňují nekonvenční řešení vhodná pro každý tvar střechy. Asfaltovými šindeli lze pokrývat střechy se sklonem od 15° do 85°. Plošná hmotnost krytiny se pohybuje v rozmezí od 9 do 12 kg/m2. K této hmotnosti však musíme připočíst hmotnost plného bednění z desek minimální tloušťky 20 mm (přibližně 10 kg/m2). Firmy poskytují až třicetiletou záruku. K přednostem pokrývání asfaltovými šindeli patří rychlá montáž. Šindele se mohou ukládat na nové bednění nebo i na povrch starých šindelů nebo asfaltovaných pásů. To je důvod, pro který jsou v oblibě jak při pokrývání nových střech, tak i při rekonstrukci starších střešních krytin. Výrobci potvrzují, že tato krytina si zachovává těsnost, tvar a vzhled i pod vlivem extrémních teplotních a povětrnostních změn. Typickým producentem tohoto typu krytiny na našem trhu je Onduline či Owens Corning.

Přírodní břidlice
Při architektonickém návrhu střechy s krytinou z břidlicových šablon je třeba respektovat jedinečné vlastnosti daného materiálu. Vzhledem ke svým charakteristickým črtám a vzhledu se používá především k pokrývání střech historických budov. Jde o ekologické, kvalitní a exkluzivní řešení. Životnost břidlice je prověřena staletími. Klimatické změny a změny životního prostředí nemají vliv na její trvalou krásu ani vzhled. Minimální nasákavost (0,31 %) předurčuje její mrazuvzdornost. Přírodní břidlice vyniká dobrými tepelnými a akustickými izolačními schopnostmi. Je pevná, přitom ale mechanicky pružná. Umí si tak hravě poradit i s atypickými tvary střech a komplikovanými detaily. Plošná hmotnost břidlicové přikrývky dosahuje 25 kg/m2. Sklon střechy vyplyne z tvarové varianty navržených břidlicových šablon. Hraniční spodní hodnota sklonu střechy v lokalitách bez většího množství sněhu a deště je 15°, optimální hodnota sklonu se však pohybuje od 20° do 30°. Kdo se rozhodne pro stylovou a trvanlivou břidlici, ten se musí smířit se skutečností, že pracnou střechu mu zhotoví jen zruční a zkušení řemeslníci, jimž práce bude trvat o něco déle než v případě modernějších verzí krytin. Určité limity jsou v odolnosti hřebů, jimiž jsou jednotlivé štěpky připevňovány k podkladu. Jistým rizikem je i nevhodná kombinace s plechovými doplňky. Nejdražší položkou je položení břidlice.

Dřevěné šindele
K nejstarším střešním krytinám patří dřevěné šindele. Dařilo se jim a znovu se jim daří především v horských oblastech, kde se zachovává tradiční, historický ráz architektury. Štípané nebo řezané šindele se vyrábějí z jehličnatých nebo listnatých dřevin (jedle, smrk dub, červený cedr). Šindele jsou sice mimořádně odolné proti povětrnostním vlivům, ale jen v případě, že se dřevo ošetří impregnováním. Potřebují pravidelnou údržbu. Sklon střechy není jednoznačně daný, ale šindelové střeše s větším sklonem zabezpečíme delší životnost. Alternativou k dřevěným šindelům a přírodní břidlici je použití šindelů z plastu. Ty je imitují a za jistých okolností je i mohou nahradit (například v památkově chráněných oblastech). Plast má velmi nízkou hmotnost, vysokou odolnost, která zabraňuje mechanickému poškození, je stálobarevný. S nulovou nasákavostí, snadnou opracovatelností a montáží, bez mimořádných nároků na údržbu zláká nejednoho investora k levnějšímu řešení, než je tradiční pokrývání břidlicí nebo dřevem.

Střešní krytina ze slámy nebo rákosu

Krytina ze slámy nebo rákosu umožňuje specifické ztvárnění střešní konstrukce, a tím i celého objektu. Jejím použitím se dá vyjádřit regionální příslušnost architektury, dosáhnout souladu s přírodou nebo architekturou dané lokality. Je ale potřeba znát jedinečné vlastnosti tohoto přírodního materiálu a akceptovat je. Budou-li dodržena všechna kritéria, potom i krytina ze slámy má dostatečnou životnost, stálost a bezpečnost. Tento přírodní materiál je sice cenově dostupný, ale řemeslníků, kteří ovládají pokrývačský fortel slaměných střech, ubývá, a cena jejich práce stoupá. Nejmenší sklon takové střechy je 45°, v lokalitách s velkou větrností až 50°. Je třeba se vyhnout střechám s úžlabími nebo i na nich zabezpečit adekvátní sklon. Přesah na štítové stěně by měl být alespoň 500 mm. Rákosí nesmí být poškozeno, polámáno a musí být očištěno od listů; tloušťka stébla od 3 do 9 mm. Sláma se používá žitná nebo pšeničná, nepoškozená a zdravá. Krytina se může upevňovat na střešní latě dráty s nerezovou úpravou a o průměru minimálně 1,4 mm. Ke stabilitě hřebene se používají kónické kolíky dlouhé od 300 do 600 mm. Dřevo vhodné ke zhotovení kolíků pochází z lísky, vrby nebo jedle. Krytina potřebuje pravidelné chemické ošetření ke snížení hořlavosti a zvýšení odolnosti proti škůdcům.

Transparentní střešní krytina
Do kategorie transparentních střešních krytin patří výrobky ze skla a z polykarbonátu. Krytina může být zhotovena z rovinných nebo vlnitých plošných prvků. Nepropustnost se zabezpečí požadovaným sklonem, úpravou připevnění a přesahem jednotlivých prvků. Transparentní krytina se používá, když potřebujeme kromě ochrany před povětrnostními vlivy prosvětlit interiér domu denním světlem. Krytinu mohou tvořit skleněné tvarovky, které mají tvar a rozměry keramické či betonové krytiny. V tomto případě se skleněné tvarovky umísťují jen tam, kde chceme prostor prosvětlit. Další možností je tabulové sklo, které vzhledem ke křehkosti materiálu potřebuje na bezpečnou pokládku menší osovou vzdálenost krokví (500 – 750 mm). Sklon takové střechy je od 15 do 90°. Pokud nechceme, aby nám v zimě stínil sníh, sklon musí dosahovat minimálně 45°. Panely na bázi polykarbonátu jsou také odolné proti sněhové zátěži a  odolávají i slunečnímu záření a teplotám v širokém rozsahu. Používají se rovinné nebo ohýbané. Dutiny musejí být vždy podél spádu. Vyrábějí se jedno-, dvoj- nebo tříkomorové. Podle počtu komor mají tloušťku od 4 do 25 mm. Ohýbané profily mohou mít sklon od 2 do 90°, vlnovky skleněného laminátu od 10 do 90° (souvisí s velikostí přesahu). Z hlediska architektonického výrazu objektu je rozhodující tvar, barva, průhlednost a průsvitnost transparentní krytiny.

Rekonstrukce, novostavby a krytina

U rekonstrukcí nebo výměn střešní krytiny je vždy nutné dbát na kompatibilitu nové krytiny se statikou (především nosností) stávajícího krovu. Nová krytina by měla mít přibližně tutéž plošnou hmotnost jako krytina původní. U novostaveb je důležité výběr střešní krytiny řešit už ve fázi projektování. Je třeba zvážit typ střešní krytiny a barvu tak, aby objekt nebyl v příliš velkém kontrastu s okolním prostředím s výjimkou odůvodněného architektonického záměru. Střecha jako ochranný štít domu by měla sloužit několika generacím. Při výběru střešní krytiny bychom měli být zodpovědní a brát v úvahu všechna kritéria, výhody či nevýhody, jakož i naše ekonomické možnosti. Je samozřejmé, že střešní krytinu řešíme komplexně a řešíme k ní i vhodné doplňky a detaily tak, aby splňovala funkční, finanční a estetické požadavky.

TEXT: Dagmar Mikušková
FOTO: archiv firem, regnUM
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: krytina Od partnerů střecha
Sdílejte článek

Diskuze