Střecha obecního úřadu v Roudně se rozpadávala. Vrátili jí novou podobu
Přehrada Slezská Harta je oblíbenou turistikou destinací v Moravskoslezském kraji. Na jejím pravém břehu leží Roudno, které v létě ožívá díky cyklostezkám a přívozu do Rázové na protějším břehu. Chloubou obce se stal v loňském roce zrekonstruovaný obecní úřad. Nová fasáda a krytina z betonových tašek vdechla budově nový život a ztracenou autentičnost.
Roudno leží v pohraničním prostoru bývalých Sudet, německá podoba zní Rautenberg. Název obce odkazuje na naleziště rudy, která se těžila v okolí. K obci náležel mlýn, pila, lom či pískovna. Po roce 1945 ale Roudno stihl podobný osud jako jiné příhraniční obce: zdejší hospodářství chřadlo a obec se začala vylidňovat. Ze tří hospod zůstala jediná, zavřela se škola, časem i obchod.
Vzpruhou pro zdejší region se stalo budování údolní nádrže Slezská Harta v 90.letech 20. století, která měla sloužit k výrobě energie, jako havarijní povodňová ochrana, pro sportovní rybolov, ale také k rekreaci. Zejména v posledních letech zažívá Slezská Harta nebývalý turistický boom, přičemž lákadlem není jen přehrada s čistou vodou, ale i krásná okolní příroda. Její dominantou je nejzachovalejší stratovulkán v České republice, 780 m vysoký kopec Velký Roudný. Právě na jeho úpatí leží v nadmořské výšce 577 m.n.m Roudno.
Dnes v něm žije zhruba 200 obyvatel. Obecní úřad sídlí v historické budově, kterou kdysi postavili němečtí obyvatelé, ale po roce 1945 utrpěla několik nešetrných zásahů, včetně odstranění špaletových oken a dřevěných vikýřů či použití eternitové krytiny. Původní předválečnou podobou se řídili projektanti v návrhu generální opravy z loňského roku. Bohužel, většinu původních konstrukcí bylo nutné vyrábět kompletně znovu, neboť byly zničené či nenávratně poškozené.
Bezesporu nejpracnější byla výroba nového krovu sedlové střechy s valbami a dřevěnými vikýři. Podoba a rozmístění vikýřů vycházely z předválečné předlohy, zároveň zajistily dostatek světla pro půdní vestavbu. Obec se totiž rozhodla v prostorech pod střechou vybudovat nové zázemí pro volnočasové aktivity. Díky novému a dostatečně dimenzovanému krovu mohl investor na střechu umístit odolnou krytinu z betonových tašek. Investor vybral ve spolupráci s technickým oddělením značky BRAMAC model Moravské tašky v červenohnědé barvě, která působí autenticky i na střechách s historickou hodnotou. Profil této tašky se vyznačuje asymetrickou vlnou. Její reliéf vyvolává v ploše efekty světla a stínu a dává střechám živý charakter.
Velkou výhodou krytiny je povrchová úprava Protector PLUS, která patří k vyspělým technologiím výroby střešních krytin. Tašky mají na povrchu vrstvu jemného, probarveného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. To zvyšuje ochranou funkci tašky před usazováním mechů, řas a nečistot. „U této realizace jsme využili celou řadu střešních doplňků a příslušenství. Důvodem byla jednak členitá střecha s vikýři, dále nutnost zajistit tepelný komfort v podkrovních prostorách, ale také se musely zohlednit zvláštní potřeby úřední budovy (prostupy pro antény apod.). BRAMAC má ale všechno příslušenství neuvěřitelně sladěné a kompatibilní, a tak se s ním dobře pracovalo,“ vysvětluje za realizaci Michal Drechsler z firmy DOLMENS building ve Světlé Hoře. Historický ráz dokreslila i nová fasáda se světle šedou omítkou, bílými šambrány okolo otvorů a se členitými, dřevěnými okny, které imitují původní špalety. Typickou příhraniční architekturu dokreslují i vikýře s dřevěným obležením a řezbami.
Radnice v Roudně důstojně reprezentuje obec, která zažívá turistický rozkvět a může se stát vaším výchozím bodem při návštěvě Slezské Harty. Ať už se se vydáte na rozhlednu na sopečném vulkánu nebo na plavbu po vodní nádrži.
ZDROJ: PR článek společnosti BMI střešní a hydroizolační systémy s.r.o.