Topná sezóna je za dveřmi – zamyslete se nad úsporami již dnes!

30. 10. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Letošní velmi teplé, slunné léto máme za sebou. A prázdniny se nám, co se počasí týká, pěkně vydařily. Po celou tu dobu, aniž jsme si to uvědomovali, jsme se před sluníčkem různě chránili – v […]

Letošní velmi teplé, slunné léto máme za sebou. A prázdniny se nám, co se počasí týká, pěkně vydařily. Po celou tu dobu, aniž jsme si to uvědomovali, jsme se před sluníčkem různě chránili – v autě s klimatizací, doma či v práci za žaluziemi, na terasách pod markýzami či pergolami, u vody pod slunečníky.

Jak už to v poslední době bývá zvykem, přecházíme ze zimy do léta, a z léta opět do zimy. Pokud nám bude počasí přát, možná se dočkáme i krásného babího léta či teplého podzimu. Tento čas bychom měli využít a na zimu, a s ní související topnou sezónu, se měli s předstihem připravit.

Tak, jak nás stínicí technika chránila před ostrými slunečními paprsky, tak nám bude sloužit i v dobách chladných či mrazivých. S příchodem zimního období, kdy se dříve stmívá, začínáme i v interiérech dříve svítit. Pro ochranu soukromí nám skvěle poslouží jak běžné žaluzie, tak nyní velmi moderní a žádané látkové rolety. Nabídka na trhu je široká, jak u různých typů systémů, tak barev a látek.

Tím ale naše přemýšlení o nastávajícím chladném období nekončí. Pohled na vyúčtování topné sezóny nám nejednou vryl vrásku na čelo. Dlouhodobým řešením této ne zrovna milé situace je zamyslet se nad tím, kde máme z dlouhodobého hlediska investovat, abychom v kolísavé době cen energií ušetřili, a to nejen pro jednu sezónu.

01

Nabízí se nám opět stínicí technika, někdy neprávem v této oblasti opomíjená. Prokazatelně a měřitelně se nám investice, zejména do venkovní stínicí techniky, brzy vrátí. Řeč je o venkovních žaluziích a venkovních roletách. Montují se těsně před okenní otvory, čímž zabraňují v teplém období pronikání slunečních paprsků do interiérů a chrání jej před přehříváním – tady ušetříte v létě na případné klimatizaci. V chladném období naopak venkovní rolety a venkovní žaluzie zvyšují tepelně izolační vlastnosti okna, současně je chrání před ničivými vlivy počasí, hlukem a často i před zloději.

Jaké je rozdíl mezi venkovními žaluziemi a roletami? Zásadní rozdíl je v lamelách, ze kterých je stínicí technika vyrobená. Venkovní žaluzie jsou složeny z jednotlivých lamel, které lze naklápět. Mají různou šířku, některé jsou navíc doplněny těsněním. Jedná se o speciálně tvarovaný, povrchově upravený plech. Žaluzie tedy můžeme nejen vytahovat a stahovat, ale současně i ovládat nastavení polohy lamel, čímž regulujeme množství světla, které pouštíme do interiéru. Na rozdíl od žaluzií jsou lamely u rolet do sebe vzájemně zasunuty. Pancíř z lamel vytahujeme navinutím na hřídel uloženou v horním boxu. Roletu můžeme v aktivní poloze nastavit tak, aby byl pancíř uzavřen, nebo povolit, kdy se mezi jednotlivými lamelami vytvoří průduchy k větrání. Používají se převážně hliníkové lamely plněné polyuretanovou pěnou. Obecně se uvádí, že stažené rolety mohou snížit tepelné ztráty až o 30 %. K tak vysoké úspoře je nutné s nimi správně pracovat, tzn. stahovat je v noci, po odchodu z domova či tam, kde ani přes den nepotřebujeme právě denní světlo.

ZDROJ: PR článek společnosti SERVIS CLIMAX a.s.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: markyzy rolety stineni
Sdílejte článek

Diskuze