6 věcí, na které si dát pozor při stavbě domu

19. 06. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Postavit si dům patří k největším rozhodnutím a investicím v životě. Teprve, až když se do toho spletitého procesu pustíte, začnete zjišťovat, na kolik neznámých potřebujete nalézt odpověď a s kolika rozhodnutími vám musejí pomoci profesionálové. Následující řádky nasměrují vaše první kroky na cestě do nového domova tak, aby byla co nejméně trnitá.

Koupě pozemku

Položení základů nutně předchází koupě pozemku. Nabízí se k tomu návštěva realitní kanceláře a brouzdání po inzerátech na internetu. Na fotkách ledajaký pozemek vypadá celkem atraktivně a inzeráty stejně jako realitní makléři nešetří chválou. Nenechte se opít rohlíkem a zaměřte se na základní parametry: lokalita, cena a připravenost pozemku pro stavbu rodinného domu. “Až okolo 60 procent pozemků nabízených na internetu není vhodných k okamžitému zastavění. Mají buď nějakou vadu, nebo na ně nejsou rozvedeny sítě. Pozor na výkřiky typu: výhodná investice nebo třeba vhodné ke stavbě rekreačního objektu,” upozorňuje Martin Protiva, obchodní ředitel Ekonomických staveb.

Rozpočet

Nejspíš, pokud nejste Rockefeller, máte na dům určitý cenový limit, do něhož se potřebujete vejít. Při výběru pozemku proto budete muset zvážit také vzdálenost od nejbližšího města a dopravní dostupnost. Tyto parametry totiž citelně ovlivňují cenu všech pozemků.

Přečtěte si také:
Návod na stavbu domu: Od pozemku po kolaudaci

V případě Prahy počítejte s tím, že se nejspíš dostanete do vzdálenějšího okruhu, kde je výběr větší a ceny podstatně příznivější než těsně za hranicí hlavního města. “V okolí Prahy zpravidla hledáme klientům pozemky ve vzdálenosti 15 až 25 km s dobrou dostupností. Někteří volí i lokality 30 km od Prahy napojené na železniční infrastrukturu. To je ale specifikum Prahy. Jinde se lidé většinou stěhují zhruba do 10 až 15 kilometrů za město,” upřesňuje Protiva.

Orientace domu

Při stavbě domu je třeba zohlednit také orientaci vůči světovým stranám. Správná poloha domu může přispět k lepšímu prosvětlení interiéru i nižším nákladům na topení. Ti, co jsou nuceni směřovat okna v obytných pokojích směrem na sever, sice nebudou mít tolik přehřáté prostory v létě, v zimě si však budou muset více přitápět a svítit. “Díky novým technologiím na principu Human Centric Lighting ale není třeba zoufat. Umělé osvětlení umí dokonale simulovat sluneční světlo – měnit v průběhu dne teplotu i intenzitu světla,” prozrazuje Daniel Černý ze společnosti HALLA.

Materiály

Rozmyslete si hned na začátku, jaké parametry by měl váš dům mít. Dáváte přednost cihlovému bytelnému domu, nebo spíše dřevostavbě? Zvažte všechna PRO a PROTI, poraďte se s odborníkem.

Počet pokojů

Klíčem k tomu, jak zbytečně nepředimenzovat ani nesmrsknout prostory nového domu, je také zamyšlení nad tím, jak je vaše rodina zvyklá fungovat. Neinspirujte se jen pěknými katalogy, ale hlavně vlastním životem. Typickým příkladem je dětský pokoj. “Myslím, že jeden velký dětský pokoj je paradoxně lepší volba než dva oddělené, přestože to tak většinou lidi moc nechtějí. Dokud jsou ale děti malé, je lepší, když tráví čas společně v jednom pokojíčku, povídají si při usínání. Mají tak hlubší sociální vyžití. Když se pak v pubertě začnou dohadovat, dá se pokoj přepažit zdí,” říká architekt Ekonomických staveb Patrik Janoušek. Počet místností stejně jako konkrétní rozložení interiéru tedy bezprostředně souvisí s rytmem fungování rodiny.

Přečtěte si také:
Stavba domu – svépomocí, či na klíč?

Zahrada

Místem, které bychom neměli opomíjet je zahrada. Její budování a následná údržba patří k nejnáročnějším procesům. Materiály jsou vystaveny nepříznivým podmínkám, rostliny nepřetržitě rostou a i sebemenší úpravy se mohou s přibývajícím časem zkomplikovat a prodažit. Důležité tak je vše pečlivě navrhnout již v samém počátku. “Při výběru exteriérových materiálů bychom měli myslet na jejich odolnost, bezpečnost a snadnou údržbu. Nezdá se to, ale i takové detaily jako prorůstání plevele na zahradních cestách či obtížněji čistitelné povrchy nás mohou velmi zaměstnat. Nemluvě o jejich případných předělávkách,” upozorňuje Marek Ondra ze společnosti TopStone.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: mák řepa stavba domu
Sdílejte článek

Diskuze