Návod na stavbu domu: Od pozemku po kolaudaci

13. 06. 2017
Diskuze (1)
Sdílet

Máte už celkem jasnou představu o tom, jak bude vypadat váš vysněný domov? Kolik bude mít pokojů a jaké barvy bude kuchyň? Pokud vás čeká stavba vlastního rodinného domu, přečtěte si stručný přehled toho, s čím začít a jak postupovat, abyste se do něj mohli co nejdříve nastěhovat.

Výběr pozemku

Rozhodujícími kritérii při koupi pozemku jsou lokalita, velikost, tvar, orientace, dopravní dostupnost, vybavenost inženýrskými sítěmi, dostatek zeleně a občanská vybavenost. Kvalitu a cenu však ovlivňuje hlavně lokalita. Nejprodávanější stavební pozemky mají výměru do 600 m2 s optimálním tvarem čtverce nebo obdélníku.

foto isifa/shutterstock

foto isifa/shutterstock

Projekt domu

Pozemek už máte a před vámi stojí otázka, zda koupit hotový projekt, nebo oslovit architekta, který vám ho navrhne na míru. Ideální dům, který by splňoval všechny vaše požadavky, v katalogu zřejmě nenajdete. A protože v domě strávíte pravděpodobně mnoho dalších let, šetřit na projektu se nevyplatí. Architekt vám může být oporou a rádcem i v dalších fázích stavby. Předtím, než ho navštívíte, byste měli mít jasno v tom, kolik a jakých místností potřebujete. Architekt by měl znát fungování rodiny a v procesu návrhu byste měli spolu absolvovat konzultace, v rámci kterých si všechno ujasníte. Nezapomeňte, že i interiér se začíná tvořit už ve fázi projektu.

Přečtěte si také:
Typická cihlová fasáda: Jak si obložit zeď cihlovými pásky?
foto isifa/shutterstock

foto isifa/shutterstock

Úřady a povolení

Po dokončení projektu musíte podat žádost o vydání stavebního povolení na příslušný městský stavební úřad. K žádosti potřebujete doložit i souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů. Podle platné vyhlášky je správní orgán povinný rozhodnout o vydání nebo zamítnutí stavebního povolení nejpozději do 60 dnů od podání žádosti. Informace o tom, co přesně potřebujete k žádosti přiložit, získáte nejlépe návštěvou příslušného úřadu ještě před samotným podáním žádosti. Nevyhnete se ani komunikaci s elektrárnami, plynárnami, vodárnami a kanalizacemi o postupu vyřízení přípojek. Pokud běhání po úřadech nepatří k vašim „zálibám“, existují firmy, které to vyřídí za vás.

Základem kvalitního bydlení je dobrý stavební pozemek. Protože koupě pozemku je často investicí na celý život, výběru je třeba věnovat velkou pozornost.

foto isifa/shutterstock

foto isifa/shutterstock

Kdo ho postaví?

Dům můžete stavět buď svépomocí, nebo jeho realizaci svěříte stavební firmě. První řešení sice může být finančně o něco výhodnější, na druhé straně však časově náročné. Rozhodnete-li se pro stavební firmu, udělejte si jakýsi „konkurz“. Zjistěte si reference, a je-li to možné, běžte se podívat na už realizované stavby a nechte si udělat rozpočty. Získáte tak představu o tom, co vás čeká, a můžete porovnávat. Cena je sice důležitá, ale neměla by být jediným kritériem při výběru zhotovitele. Ne vždy je totiž nejnižší cena skutečnou výhrou. Důležitější jsou pozitivní reference a zkušenosti obyvatelů už realizovaných staveb s bydlením v nich.

Stavební dozor

Na dodržování stavebních postupů, technických norem, bezpečnosti a kvality práce a materiálu musí dohlížet stavební dozor, tedy odborně způsobilá osoba, která má oprávnění k výkonu této činnosti. Ideální je, jde-li o nezávislou osobu, která není součástí stavební firmy. Dobrý stavební dozor je zárukou, že se stavba realizuje kvalitně a včas a že finance, které do ní vložíte, budou použity rozumně a nepřekročí dohodnutý rozpočet. Stavební dozor může též vést stavební práce při stavbě nebo její změně, ale vždy jde o svépomocně realizované jednodušší objekty s jedním podlažím, případně s podkrovím, které nezaberou více než 300 m2 stavebního pozemku.

Ideální dům podle vašich představ v katalogu asi nenajdete. Architekt by měl při procesu návrhu poznat fungování celé rodiny.

foto isifa/shutterstock

foto isifa/shutterstock

Výběr materiálu

Materiál obvodové konstrukce má velký vliv na vnitřní prostředí, proto je třeba důkladně zvážit jeho výběr. Ze všech materiálů dostupných na trhu však dnes už postavíte stabilní dům s dlouhou životností a dobrým vnitřním klimatem, proto váš výběr bude hlavně otázkou pocitu a ceny. Důležité u stavby jsou i rozvody, které musí být do detailu promyšleny a projektovány tak, abyste se vyhnuli zbytečnému předělávání. Uhlídejte si i kvalitní osazení parozábrany a pojistné hydroizolace při stavbě krovu. Následuje výběr vhodných oken a dveří, při němž dbejte kromě materiálu či ceny i na kvalitu osazení a kování. Na závěr se realizují práce jako položení podlah a nanesení omítek.

Přečtěte si také:
Desatero přikázání pro úspěšnou rekonstrukci

Dobrý stavební dozor je zárukou, že se stavba realizuje kvalitně. Ideální je, když stavba přezimuje a povrchové úpravy se provedou až v dalším roce.

foto isifa/shutterstock

foto isifa/shutterstock

Kolaudace

Stavba je připravená ke kolaudaci tehdy, když je už hotová střecha, komíny, okna a dveře, schodiště a balkony se zábradlím, povrchové úpravy stěn, podlah, stropů a instalace. Dokončeny musí být přípojky inženýrských sítí a osazena umyvadla, toalety a sprchy či vany. Žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí musí být doplněna o přílohy, které stavební úřad vyžaduje. Pokud se nezjistí nedostatky, stavební úřad vydá kolaudační rozhodnutí, v němž pojmenuje účel, na který se může stavba využívat. Po získání rozhodnutí musíte objekt evidovat na obecním úřadu kvůli soupisnému číslu. Následuje zapsání novostavby katastrálním úřadem na parcelu, na níž je stavba postavená.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: astra bydlení bez kolaudace izolace podlah kolaudace navod osazení oken Rodinné domy Rodinný dům rozvody vody stavba domu stavební dozor
Sdílejte článek

Diskuze

  • Chybí vám tam moc věcí. Takhle by to popsalo dítě na základce. Co takhle urbanistická studie, osazení domu na pozemek, hydrogeologický průzkum, shrnutí ornice, vykopání základů atd.

    Martin