7 kroků k novým oknům aneb Jak se vyhnout chybám a při výběru se nespálit
Uvažujete o výměně oken, nebo vybíráte nová pro váš dům? Poradíme vám, jak se vyhnout chybám a při výběru se nespálit.
1. Vyberte si materiál profilu
V našich končinách jsou obvyklými materiály profilů plast, hliník a dřevo, případně jejich kombinace. Každé provedení se nachází v jiné cenové kategorii a má jiné technické parametry, které významně ovlivňují vlastnosti okna. Při výběru sledujte určitě koeficient prostupu tepla (Uf – f z anglického frame, tedy rám), ale také konstrukční a rozměrové možnosti.
2. Informujte se o parametrech skla
Sklo zabírá největší plochu okna a v podstatné míře určuje jeho vlastnosti. Základním parametrem je součinitel prostupu tepla s označením Ug (g jako glass − sklo). Standardem dvojskel je Ug ≤ 1,0 W/(m2.K), trojskel pak Ug ≤ 0,7 W/m2.K. Zároveň hodnota solárního faktoru by měla být nad hodnotou 0,5. Tyto a další parametry by vám měl seriózní prodejce umět doložit.
3. Myslete na ergonomii a bezpečnost
Okno se obsluhuje pomocí kliky kování. Kvalitní kování jednak okno bezpečně uzavírá, jednak má pojistku proti chybné manipulaci. Standardem už je dnes i nastavitelné vícepolohové větrání. Pokud jde o okna snadno dostupná zvenčí, je důležitá také třída odolnosti proti vloupání. Důvěryhodný dodavatel má k dispozici referenční stavby nebo showroomy, kde si můžete ovládání oken vyzkoušet.
4. Zvažte specifické podmínky
Vyrostly nebo jsou ve vašem okolí stromy nebo nové budovy? Zohledněte parametr prostupu světla, abyste v interiéru neměli šero. Dvojskla například propouštějí přibližně o 11 % víc světla a o 26 % víc tepelné energie ze slunečního záření oproti trojsklům. Izolační trojskla zase mají oproti dvojsklům o 45 % nižší tepelné ztráty, Nezapomeňte ani na akustické požadavky a sledujte parametr prostupu hluku, tzv. index vzduchové neprůzvučnosti (Rw). U trojskel by měl mít hodnotu 33−34 dB, u dvojskel 31−32 dB. Trojsklo propouští méně světla, tepla i hluku. V zimě dochází oproti dvojsklu k menším energetickým ztrátám, za slunečných a teplých letních dní trvá déle, než se interiér zahřeje.
5. Vyberte si spolehlivého dodavatele
Spolehlivý dodavatel musí zabezpečit důkladné upevnění oken, obzvlášť na vyšších podlažích, ve větrných oblastech i v případě velkoformátových oken. Také by měl být schopen zabezpečit běžné doplňky k oknům, například sítě proti hmyzu. Vybírejte z firem, které působí na trhu už několik let a mají dobré reference. V žádném případě se neorientujte pouze podle ceny. Všímejte si označení na okně – mnohé firmy uvádějí jen některé parametry, kvalitní dodavatel by měl prokázat součinitele prostupu tepla nejen u rámu a skla, ale i celého okna (Uw), a také by měl uvádět CE označení a energetický štítek.
6. Důkladně si prostudujte smluvní podmínky
Objednávku, resp. smlouvu o dílo, požadujte strukturovanou a co nejpodrobnější. Smlouva by měla obsahovat všechny parametry a informace o materiálech, zkontrolujte si také, zda sedí počet oken. Součástí dodávky, tudíž i smlouvy, by měla být také montáž parapetů a začištění ostění. Pokud jde o výměnu, dohodněte si také odvoz a ekologickou likvidaci původních oken. Dodavatel vám musí poskytnout minimálně 60měsíční záruku na výrobky a montáž. Prostudujte si i reklamační řád. Informujte se o rychlosti případné výměny skel a namáhaných součástí oken.
7. Dohlédněte na montáž
Výběr toho správného, kvalitního okna bohužel nestačí. Neméně důležitá je montáž. I zdánlivě malá chyba při instalaci se totiž může odrazit na výsledku – například nedokonalé vyrovnání rámu může snížit izolační schopnosti okna či zapříčinit nadměrnou kondenzaci. Dodavatel oken by měl sám, nebo prostřednictvím smluvního partnera zabezpečit jejich montáž v souladu s platnými normami. Užitečné je dohlížet na montáž osobně a pořídit si fotodokumentaci pro případnou reklamaci.
Pokud máte pochybnosti o deklarovaných parametrech, můžete si nechat zabudované okno změřit zkušební laboratoří. Pokud však nemáte parametry uvedené ve smlouvě, nemáte nárok na reklamaci.
Nejnovější technologie
Nenechte se oklamat
Závazná norma ČSN EN 12608, která klasifikuje tloušťky pohledových (vnějších) stěn do tříd A, B a C vysloveně uvádí, že roztřídění profilů do těchto kategorií není určeno k naznačení rozdílů v kvalitě profilů či funkčnosti oken vyrobených z těchto profilů. Někteří výrobci PVC oken však přesto využívají toto zařazení jako chytrý trik, jak zmást běžného uživatele a vylepšit image produktu. Skutečnou kvalitu neurčuje tloušťka pohledové (vnější) stěny, ale kvalita a složení materiálu, konstrukční řešení, řešení a počet komor, výztuhy profilu i kvalita provedení. Nelze tedy kvalitu oken posuzovat pouze podle tloušťky stěn profilu, tj. podle informace o zařazení do třídy A.
Co si pohlídat během předávky
Před předáním díla musí dodavatelská firma odstranit ochranné fólie z výrobků, abyste mohli zkontrolovat povrchovou úpravu. V případě poškození se o rozsahu poškození provede zápis do předávacího protokolu. Stejným způsobem se provádí vizuální kontrola skleněných výplní dodávaných výrobků. „Při předávce se provádí kontrola seřízení a funkčnosti otvírání křídel, popřípadě funkčnosti vnitřních žaluzií, upevnění sítí proti hmyzu a podobně. Dále je nutno zkontrolovat provedení zednického zapravení, montáže vnitřních a venkovních parapetů,“ uvádí Jan Kasarda, odborník na realizaci staveb společnosti RI Okna.
U zednických prací se většinou vizuálně kontroluje povrchová úprava nových omítek, rovinnost omítek a stejnotvarost ostění. U parapetů vnitřních se kontroluje rovinnost montáže (doporučuje se mírný spád do místnosti od okna přibližně 1°−2°), u venkovních parapetů se kontroluje dostatečné vyspádování od okna (doporučuje se 5°−6 °), dále je potřeba zkontrolovat napojení parapetů na stavební konstrukce (provedení tmelení, popřípadě zapravení omítkou), napojení se kontroluje na venkovním a vnitřním ostění, ale i pod parapetem. Zjištěné nesrovnalosti se mohou odstranit (přemontování, oprava tmelení a podobně). „V případě závad, které se v okamžiku převzetí díla nedají odstranit, doporučuji všechny závady s popisem rozsahu poškození zapsat do předávacího protokolu,“ uvádí Jan Kasarda.
Forma provedení předávacího protokolu jednotlivých dodavatelů je rozdílná a není stanoven jednotný vzor. Předávací protokol by však měl obsahovat minimálně tyto údaje: identifikaci zakázky (číslo smlouvy), identifikaci zákazníka (jméno a příjmení, adresa, popřípadě adresa stavby, telefonní kontakt), provedení rozsahu prací (nejlépe vypsané provedené, nebo neprovedené práce uváděné ve smlouvě o dílo), kontrolní záznam o zabudování výrobků (použité materiály izolantu, druhy použitých parotěsných a paropropustných pásek, přesnost zabudování výrobků, způsob kotvení výrobku, počet a rozmístění kotvicích bodů, seřízení a funkčnost výrobků), zjištěné vady, převzaté dokumenty, v neposlední řadě datum a podpisy předávajícího a přejímacího. Datum převzetí je důležité, od tohoto data začínáte dílo užívat a začíná plynout záruční doba. Zhotovitel by vám měl předat návod na užití a údržbu a CE prohlášení o vlastnostech dodávaných výrobků.
Plastové zdvižně posuvné dveře značky Salamander HST jsou díky svým kvalitním technickým parametrům dotačně podporovány programem Nová zelená úsporám.
Připravila Erika KUHNOVÁ, DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE Inoutic, RI OKNA, SchÜco
FOTO archiv firem
ZDROJ časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.
Dobrý den, ještě bych rád dodal k tomu, na co si při koupi kvalitních plastových oken dát pozor, aby jste po obchodníkovi žádali tyto parametry. Aby okna byla zhotovena z profilu třídy ‘‘A‘‘, ten je nejtlustší. Žádejte aby okna byla vyrobena z prvoplastu, ten totiž nejlépe drží ve všech svárech. Požadujte znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za kvalitu a původ oken ručit. Všechny tyto informace si nechte zanést do kupní smlouvy, v případě nepříjemností budete v právu.