České střechy současnosti: Tradiční režná se drží na venkově, ve městech vítězí tmavé odstíny

České střechy současnosti: Tradiční režná se drží na venkově, ve městech vítězí tmavé odstíny

20. 04. 2018 Sdílet

Dlouhá léta zdobila střechy tuzemských domů hlavně tradiční „červená“ barva. S neustálým technologickým pokrokem v oblasti střešní krytiny však klasiku stále více nahrazují moderní polomatné engoby a lesklé glazury. Proč jsou nová provedení tak populární? Odpovědí může být hned několik - barva, povrch i odlišné funkční vlastnosti.

Oblíbená taška Stodo 12 s povrchovou úpravou glazura Amadeus Natur. Krytina má přirozený pigment výchozí suroviny a dále je zušlechtěna glazurou. FOTO TONDACH

Oblíbená taška Stodo 12 s povrchovou úpravou glazura Amadeus Natur. Krytina má přirozený pigment výchozí suroviny a dále je zušlechtěna glazurou.

Tradiční červená je stále vidět na vesnicích a v menších městech, ve větších městech začíná převládat černá a šedá

České střechy se postupně mění. Ještě před dvaceti lety by bylo nemyslitelné, aby se na střechu umístila jinak barevná krytina než režná taška. Ruku v ruce s příchodem nových technologií přišla i barevná revoluce. Dnes je tak naprosto běžné, že jeden soused má na střeše lesklou a černou glazuru, další zase hnědou polomatnou engobu a přes ulici se zrekonstruovaný dům pyšní klasickým červeným režným provedením se stylovou patinou.

Moderní taška Figaro 11 v provedení engoba hnědá. Krytina je vhodná pro novostavby i rekonstrukce. FOTO TONDACH

Moderní taška Figaro 11 v provedení engoba hnědá. Krytina je vhodná pro novostavby i rekonstrukce.

Obzvláště zřetelná je barevná roztříštěnost v satelitní výstavbě, kde barvy a styl jednotlivých střech jako pomyslné letokruhy naznačují změny trendů v průběhu let. Starší domy ještě sází na červenou, novější se zase svezly na vlně teracotty a zástavba posledních pěti let už z dálky upoutá černým leskem.

TIP: Už máte vybranou ideální krytinu? Nechte si spočítat střechu přímo od výrobce zde.

Právě moderní černé a šedé tašky plně nahrazují původně dominantní červenou ve velkoměstech.

Situace je výrazně jiná na menších městech a vesnicích, kde je důraz na dodržování tradice mnohem vyšší. Výhradně režné provedení upřednostňují také majitelé chalup a chat. Nepotřebují lesklý povrch ani moderní vzhled. Na venkov míří proto, aby si od shonu velkoměsta odpočinuli a potěšili se pohledem na klasiku.

Tondach poskytuje rozšířenou 33letou záruku, která zahrnuje všechny náklady spojené s výměnou reklamované krytiny FOTO TONDACH

Tondach poskytuje rozšířenou 33letou záruku, která zahrnuje všechny náklady spojené s výměnou reklamované krytiny

Odkazy k tématu:

Výpočet střechy zdarma přímo od výrobce zde.

Inspirace v aplikaci střechy v okolí zde.

Více informací o českém výrobci Tondach a o záruce zde.

Zdroj: PR článek společnosti Wienerberger cihlářský průmysl,a.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: strechy strešní krytina
Sdílejte článek