Co je dobré vědět, než si vyberete dodavatele oken?

10. 06. 2020 Sdílet

Jak již bylo mnohokrát řečeno, výměna starých oken za nová, modernější, znamená nejen zvýšení uživatelského komfortu a významnou energetickou úsporu, ale rovněž také zhodnocení nemovitosti. Většina lidí má jasno ve výběru materiálu a volí okna plastová.

Důvodem je mimo jiné příznivá cena, vysoký komfort, snadná údržba, široká nabídka designů a v neposlední řadě dlouhá živostnost. Jak ale poznat kvalitní výrobek a solidního dodavatele?

okenní profily

Foto Rehau

Renomé napoví víc než čísla

Výměna oken je citlivý zásah do konstrukce obálky objektu, který ovlivní do určité míry její funkci (zejména z hlediska tepelných ztrát). Navíc se nejedná o běžnou investici. Není to nábytek, který můžete kdykoliv a jednoduše vyměnit. Výrobců plastových oken je na trhu mnoho a dodavatelů profilů rovněž. Jak se v nich ale vyznat? I zde platí známé rčení: nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Opak se nám totiž může pěkně vymstít. Kvalitní okenní profil nabídne opravdu jen renomovaná značka, která staví na osvědčeném materiálu, to znamená na receptuře (jak a z čeho je PVC profil vyroben).

Zákazník pak nemusí řešit tak složité věci, související s nekvalitou výrobku. Solidní výrobce kašíruje PVC profily pouze kvalitními okenními fóliemi. S těmito fóliemi je životnost profilů z pohledu odolnosti vůči povětrnostním podmínkám (zejména sluníčka) dostatečně dlouhá (např. RENOLIT dává na některé fólie záruku až 20 let). Na trhu se objevuje i řada dezinformací, kde jsou koneční zákazníci uváděni v omyl různými smyšlenými marketingovými argumenty typu uzavřená nebo otevřená výztuha či síla stěn profilů. Na rovinu – zmíněné detaily není běžný zákazník schopen posoudit. Dobře, ale jak se mám tedy rozhodnout? Cesta je v podstatě jednoduchá: vsadit na takového výrobce profilů, který má dlouholeté renomé a bude mít dobré reference. Už tím máte jistotu, že tento výrobce profilů poskytuje následně výrobci oken maximální podporu, která řeší technologii výroby finálního okna do nejmenšího detailu.

Následně je pak na výrobci, aby dodržel všechny předepsané postupy. I v tomto bodě by se měl zákazník orientovat na základě doporučení od dodavatele profilů, který kontroluje příslušné výrobce oken, zda je po výrobní stránce vše v pořádku. Například firma REHAU má seznam výrobců s potřebnou certifikací kvality na svých webových stránkách. Tato popsaná cesta ke správně fungujícímu oknu je nejspolehlivější a vlastně nejjednodušší.

okenní profily

Foto Rehau

Kvalita montáže je zásadní

Co když je ale něco špatně? Statistiky jsou překvapivě stále stejné. Důvodem drtivé většiny reklamací je špatně provedená montáž. Zde hraje velkou roli lidský faktor. Dalším úskalím je utěsnění okna v ostění. K tomuto účelu slouží v dnešní době praktické multifunkční pásky s parotěsnou fólií uvnitř a vodotěsnou fólií zvěnčí, které po aplikaci „automaticky“ okno ve spáře utěsní. Opět platí, čím lepší je takový materiál, tím lépe a déle vám bude okno sloužit bez toho aby vznikaly tepelné mosty a tím pádem problémy s vlhkostí.

Připomeňme, že u velkých formátů nebo dokonce u HS portálů je vzhledem k vysoké hmotnosti tato práce ještě náročnější. To samé platí u pasivních a nízkoenergetických domů. Jedinou a správnou radou je vsadit opět na doporučení výrobce profilů respektive oken, ověřit si reference a nešetřit na nesprávném místě. Sebelepší špičkové okno špatnou montáž nezachrání, spíše naopak. Naše rada: inspirujte se na www.rehau.cz

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: okenní profily plastové okna
Sdílejte článek