Zdroj: Baumit

Efektivně proti vlhkosti a zasolení zdiva

11. 05. 2022 Sdílet

Sanace omítek je oblast, kde se mají na pozoru snad všichni majitelé starších nemovitostí. A mají k tomu dobrý důvod. Bez řešení vlhkosti v zasoleném zdivu, často již ve fázi výkvětů, dochází následně k mnohem vyšším škodám. Baumit dlouhodobě nabízí pro tyto případy účinné řešení v podobě uceleného omítkovému systému Baumit Sanova. Jeho cílem je funkčnost a kvalita obnovy.

Vlhká omítka často silně zasolená vodorozpustnými solemi má několik příčin – například v zanedbané údržbě, extrémních povětrnostních vlivech nebo chybně provedených opravách v minulosti. Následkem jsou různé viditelné formy vlhkosti na omítce – od tradičních map přes výkvěty solí až k destruktivnímu odlupování a opadávání omítky. Nežádoucí konsekvencí jsou vedle estetických poruch vzhledu také nepříjemné vnitřní klima, ztráta tepelné izolace, růst řas, plísní a hub, statické poruchy a celkové zkrácení životnosti omítkového systému. I proto je nezbytné nejprve prověřit zdroj vlhkosti, kterým často bývá nevhodně řešený odtok dešťové vody, vzlínající vlhkost, difuze vodních par, ale i další možnosti. Pro přesun vzniklé vlhkosti je pak rozhodující pórovitost daného materiálu.

moderní dvoupodlažní budova

Materiály Baumit Sanova jsou ideální pro vnitřní i vnější prostory – od sklepa přes sokl až po fasádu domu. Zdroj: Baumit

Nyní se dostáváme k optimálnímu řešení pomocí sanačního systému Baumit Sanova, který v sobě sdružuje hned několik kvalitních výrobků pro sanační proces, tedy od přípravy podkladu přes omítkové směsi až po finální povrchové úpravy. Chceme-li se však zaměřit na ty nejdůležitější fáze sanace pak jednoznačně směřujeme k ručně i strojně zpracovatelné jednovrstvé vápenotrasové omítce Baumit SanovaMonoTrass.

historický hotel

Systémy Baumit Sanova – systémy materiálů určených k sanaci stěn zasažených vlhkostí a solemi. Zdroj: Baumit

Oblíbenost a přínos tohoto optimálně vyváženého systému se surovinami z vulkanického tufu a hydraulického vápna hledejme v jeho více než 15leté tradici na trhu. Tato sanační omítka s certifikátem WTA pro exteriéry i interiéry je ve své podstatě nejčastějším řešením pro všechny stupně zasolení a vlhkosti. Složení omítky je nově vyztuženo vlákny
a přirozený odvod vlhkosti ze zdiva je dán mimo jiné pórovitostí vyšší než 45 %.

Baumit omítka

Zdroj: Baumit

U sanačních omítek se skladově i objektově jedná o nejúspěšnější suchou maltovou směs v 25 kg balení (se zrnitostí 1 mm a použitím v tloušťkách 20 mm v exteriéru nebo 10 mm v interiéru). Baumit SanovaMonoTrass je svými špičkovými parametry výrobkem vhodným také k použití
v sanačním procesu u objektů památkové péče.

detail historické budovy

Systémy Baumit Sanova jsou difúzně otevřené a zajišťují rychlé odpařování vlhkosti z konstrukce. Zdroj: Baumit

Chceme-li však zůstat u kvalitních výrobků pro sanaci omítky
s certifikátem WTA, můžeme se s důvěrou obrátit také na další vysoce porézní sanační jádrovou omítku Baumit SanovaPor. Velmi prodyšná suchá směs v 35 kg balení se nabízí v zrnitosti 4 mm a je určena pro středně a silně vlhké a velmi zasolené zdivo. Obsažené přísady pro aktivní tvorbu pórů zajišťují její požadovanou prodyšnost. Tato suchá omítka navíc umožňuje vyrovnání velkých nerovností podkladové konstrukce
a stejně jako v prvním případě ji lze nanášet ručně i strojově.

Baumit_SanovaPor

Zdroj: Baumit

Baumit Sanova nabízí pro sanační práce několik dalších výrobků. Za všechny jmenujme alespoň hotový sanační podhoz (chcete-li „špric“) pojený síranovzdorným cementem Baumit SanovaPre, který je vhodnou úvodní přípravou podkladu. I tento výrobek je certifikován podle normy WTA.

Zdivo se středním a vysokým obsahem vlhkosti a solí

Zdivo se středním a vysokým obsahem vlhkosti a solí. Zdroj: Baumit

Pro zdivo se střední až nízkou vlhkostí a zasolením lze zvolit snadno zpracovatelnou sanační omítku Baumit SanovaUni, která nachází využití například u oprav soklů rodinných domů nebo ve sklepních místnostech.

baumit nařadí

Sanační servis Baumit. Zdroj: Baumit

Naopak povrchové úpravy může majitel nemovitosti, realizační firma nebo investor řešit pomocí vysoce paropropustné silikátové barvy Baumit SanovaColor s vysokou kryvostí, která se aktuálně pyšní novou vylepšenou recepturou.

Využít můžete i sanační servis poskytovaný společností Baumit.

Zdroj: PR článek společnosti Baumit

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: fasády paropropustná stěrka sanace sanační omítky silikonové omítky vlhkost zdivo
Sdílejte článek