Hliněné omítky: Zpátky ke kořenům

21. 08. 2019 Sdílet

Jsou teplé, příjemné na dotek, originální a v posledních letech čím dál více populární. Ve stavebnictví reprezentují trend ekologického a zdravého bydlení, návrat ke kořenům. Řeč je o hliněných omítkách.

Hliněné omítky dnes nachází uplatnění při obnově historických budov i v segmentu novostaveb. S oblibou se používají u ekologických a nízkoenergetických objektů a u moderních dřevostaveb. Překvapivě je ale odborníci doporučují také k použití v panelácích, neboť mají pozitivní vliv na největší neduh panelových bytů, kterým je vlhkostní mikroklima.

Nabídka hliněných omítek je soustředěna především v rukou menších, úzce specializovaných dodavatelů, najdeme je ale i v sortimentu lídra na trhu, společnosti Cemix. Výhodou silné značky je špičková kvalita výrobků, opřená o dlouhodobé testování a vývoj, profesionální technické poradenství či spolehlivé a pružné dodávky. Produktová řada hliněných omítek od společnosti Cemix reprezentuje ucelený omítkový systém, který je naprosto rovnocenný klasickým omítkovým systémům, založeným na vápenné nebo vápenocementové pojivové bázi.

Hliněné omítky v interieru

Hliněné omítky skvěle akumulují teplo a vytváří hřejivý domov. zdroj LB Cemix

Kompletní omítkový systém

Omítkový systém tvoří Cemix 401 Spojovací můstek CLAY, který zajišťuje adhezi omítky k podkladu. Na něj se nanáší ve vrstvě max. 20 mm jádrová vrstva z výrobku Cemix 482 Hliněná omítka hrubá (pro ruční zpracování) nebo Cemix 412 Hliněná omítka hrubá strojní (pro strojní zpracování). Jádrová omítka potřebuje dostatečný čas na vyzrání, na 1 mm tloušťky doporučuje výrobce zhruba jeden den zrání. Teprve poté může být nanášena ve vrstvě cca 2 mm vrchní vrstva z výrobku Cemix 433 Hliněná omítka jemná. I ta má přírodně hnědý odstín a jemnou strukturu. Na vyzrání 1 mm tloušťky omítky je opět zapotřebí jednoho dne. Hliněnou omítku jemnou je možné použít buď jako součást uceleného omítkového systému nebo pro povrchovou úpravu klasických omítek. Její povrch se upravuje filcováním a je možné ho ponechat bez nátěru v přírodním hnědém odstínu nebo lze na omítku následně aplikovat systémový penetrační a interiérový nátěr.

Hliněné omítky

Špičkové kvality dosahuje produktová řada hliněných omítek od společnosti LB Cemix. zdroj LB Cemix

Práce jde od ruky a bude vás těšit

Hliněnky se dají použít na nepálené tvarovky i pálené zdicí prvky. Mnoho stavebníků si myslí, že aplikace hliněných omítek je složitější než aplikace omítek klasických. Je tomu právě naopak, práce s nimi je příjemná a jde od ruky. Nejsou zapotřebí žádné ochranné pomůcky. Materiál je dobře zpracovatelný, dobře se tvaruje, upravuje i udržuje. Práci s hliněnými omítkami zvládnou i svépomocní stavebníci.

Hliněné omítky v interieru

Skvěle se doplňují s ostatními přírodními materiály jako dřevo aj. zdroj LB Cemix

Odměnou je zdravý domov

Hliněné omítky se skládají se ze dvou přírodních komponent – kameniva a hlíny. Hlavní přednost omítek? Díky pórovité struktuře mají vysokou absorpční schopnost a velmi dobře regulují vlhkost vzduchu v interiéru. Hlína má navíc antialergenní účinky, dokáže pohlcovat pachy a kouř, neobsahuje žádné chemické ani průmyslové přísady a má schopnost akumulovat teplo. Její tepelně akumulační schopnosti poznáte na dotek, neboť stěny jsou charakteristické vysokou povrchovou teplotou.

V uzavřených prostorech tráví člověk více než dvě třetiny svého života, a tak by pro něj kvalita a zdravotní nezávadnost vnitřního prostředí měla být prioritou. Hliněné omítky do našich domovů vrací přírodu a stejně jako dřevo, kámen nebo vlna pozitivně ovlivňují naši psychiku. Příroda nás vrací ke kořenům a energii nám dává, nebere.

ZDROJ: PR článek společnosti LB Cemix

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: Hliněné omítky omitky
Sdílejte článek