Litina a barevné kovy mají využití nejen ve stavebnictví

Litina a barevné kovy mají využití nejen ve stavebnictví

02. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Kovy patří mezi materiály, které lidé využívají po dlouhá tisíciletí. Není se čemu divit, jelikož jsou pevné a nabízejí spousty dalších vlastností. Stejně tak od nepaměti pracujeme s neželeznými kovy. Už v pravěku lidé zjistili, že měď, bronz a další barevné kovy mají vysokou užitnou hodnotu. Pravěcí obyvatelé Evropy si z těchto materiálů vyráběli nástroje, s jejichž pomocí pracovali na polích.

Samozřejmě se využívaly na výrobu zbraní, které byly i v této době značně potřebné. Dnes je tomu nejinak, klasické kovy, litina a také ty neželezné si najdou své místo v mnoha různých oborech. Právě proto se na litinu i barevné kovy zaměříme mnohem podrobněji. Poukážeme nejen na jejich užitnou hodnotu, ale též na to, kde si je lze v různých podobách zakoupit.

Litina a její multifunkční využití

Jedním z nejznámějších materiálů kovového charakteru je bezesporu litina. Typická je především tím, jak vzniká. Nejprve se roztaví kov a následně se ponechá po určitou stanovenou dobu v takzvané udržovací peci. Poté ještě musí projít krystalizátorem. Vysoký ferostatický tlak, jenž vzniká, se postará o to, že povrch litiny bude maximálně hladký a struktura působí homogenním dojmem. Z pohledu pevnosti si tento materiál nic nezadá ani s ocelí. Nespornou výhodou litiny je tepelná vodivost, jíž se mnohé jiné látky a materiály mnohdy pochlubit nemohou. Bez problémů snese i obrovské výkyvy teplot. Vždyť je ostatně základním stavebním kamenem mnohých pecí, grilů, anebo jsou z ní vyrobeny dokonce formy pro vylévání skla. Při jeho tavení je třeba se připravit na opravdu vysoké teploty. Litinu najdeme ale i v automobilovém průmyslu. Funguje skvěle jako součást brzdových systémů a důležitou roli hraje i v tlumičích. Dalším oborem, jenž se bez litiny prakticky neobejde, je strojírenství, případně hutnictví. V ocelárnách najdeme standardně vedení, hydraulické bloky a válce vyrobené z tohoto materiálu.

Jaké jsou nejznámější neželezné kovy?

Jako barevné, neboli neželezné kovy jsou označovány materiály mající specifické složení. Člení se na lehké a těžké. Z lehkých jmenujme například hliník, titan nebo hořčík. Z těžkých se nejčastěji uvádí zinek, cín, wolfram, nikl či chrom.

Měď byla ceněná již od starověku

Velmi oblíbeným neželezným kovem byla, je a bude také měď. Její název cyprium ostatně pochází z římského označení pro Kypr. Právě tady se tradičně těžila a dodávala do starověkého impéria. V současnosti patří mezi hodně využívané barevné kovy mající své místo jak ve stavebnictví, tak i v elektrotechnice. Nejčastěji se používá varianta Cu-ETP.

Nepodceňte nákup neželezných kovů

Potřebujete barevné kovy a nevíte, kde je nakoupit ve vysoké kvalitě za výhodné ceny? Využijte nabídky společnosti UCB Technometal s.r.o. nabízející pestrý sortiment v eshopu www.unibar.cz. Vybírat si zde lze ze spousty neželezných kovů v mnoha podobách. Jedná se o tyče, čtvercové či kulaté profily anebo trubky. Bez problémů si budete moci objednat i profil dle vlastního přání a jeho hmotnost spočítat na speciální kalkulačce. Téměř veškerý sortiment má tento eshop skladem, takže zboží obdržíte velmi rychle.

ZDROJ: PR článek společnosti UCB Technometal, s.r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: barevné kovy litina ořech
Sdílejte článek

Diskuze