Mladá rodina se vrátila ke kořenům
„Čím déle jsme bydleli v panelákovém bytě, tím více v nás vzrůstala jistota, že takto bydlet do budoucna nechceme. A tak jsme spustili akci Návrat ke kořenům. V malebné vesničce Podvihov, která je blízko města Opava, a která je rovněž rodnou vesnicí mé manželky, jsem si již při prvních rande vyhlédl pozemek, o kterém jsem snil. Nezůstalo však jen u snění a za pár let na tomto místě vyrostl dům, který je postaven z Ytongu. Nepostavili jsme však jen dům, zasadili jsme také strom a narodil se nám syn. Je snad něco víc?“
Úvodní slova pana Petra a jeho paní, majitelů domu ve vesnici Podvihov, mluví za vše, a spěchajícímu čtenáři by možná mohla stačit. Zajímavý je však celý příběh.
Oba manželé vyrůstali v rodinných domech, ale když chtěli spolu zkusit společně bydlet, pořídili si v Opavě byt. A tam poměrně brzy zjistili, že tento typ bydlení není pro ně. Od začátku to brali jako řešení na přechodnou dobu. Od počátku tak mysleli na vlastní rodinný dům. Nejdříve hledali v jednotlivých městských částech Opavy a s výběrem pozemku nijak nespěchali. Hledání věnovali přibližně tři roky, přesto na nic, co by jim vyhovovalo, nenarazili. Pak okruh kolem Opavy rozšířili a vytipovali si několik lokalit, které přicházely v úvahu. Zjistili si vlastníky vybraných pozemků a zda je na nich možné stavět. Pak majitele navštívili, projevili zájem a vysněný pozemek byl jejich.
Pan Petr si jako profesionál ve stavebnictví navrhl celý dům sám. Finální podoba je třetí verzí původního projektu. Dům společně s manželkou podrobně přemýšleli, a tak jak nechtěli uspěchat volbu pozemku, pečlivě přemýšleli i vnitřní a vnější podobu svého budoucího domova. Majitel domu si k roli autora projektu přidal ještě funkci technického dozoru investora a osobně řídil celý proces výstavby. Jednotlivé etapy realizovaly vybrané specializované firmy, jejich koordinaci zajišťoval pan Petr.
„Když jsme hledali výslednou podobu našeho domu, věděli jsme, že chceme energeticky úspornou stavbu. Uvažovali jsme i o pasivním domě, ale řešení s cca 35 cm izolačního polystyrenu nám navozovalo bydlení v polystyrenové krabici. Ani ekonomicky nám to nepřipadalo výhodné. Dům bez zateplení byl ostatně hlavním důvodem, proč jsme pro stavbu vybrali Ytong a jeho tvárnice Ytong Lambda YQ.
Jediný polystyren, který na domě máme, je v podlaze, na střeše a kvůli členitosti fasády i na několika detailech fasády.“ Vysvětlují manželé a dodávají: „S vybraným řešením jsme velmi spokojeni, dům je vytápěn elektrickým sálavým podlahovým vytápěním a jeho provozní náklady jsou nižší, než byly v našem opavském panelákovém bytě 2+1.“
Dům je kompletně postaven z materiálu Ytong a důvodů pro jeho volbu měl pan Petr hned několik. Díky své profesi projektoval rodinné domy a v rámci kontrolních dnů navštěvoval rozestavěné domy. U Ytongu si také cenil, že je to homogenní materiál, který bez ohledu na jeho orientaci a uložení ve zdi nemění své vlastnosti. „Navíc jsem chtěl, aby to co nejjednodušší měla i realizační firma. Z mých zkušeností jsem věděl, že stavební firmy mají Ytong rády a umí s ním pracovat.“
Kromě tepelněizolačních tvárnic Ytong Lambda YQ dbal pan Petr i na další prvky, které sníží energetickou náročnost domu. Důkazem je například použití vnější tepelněizolační omítky Ytong, která je vyvinutá speciálně pro tepelněizolační tvárnice Ytong a zvyšuje tepelněizolační vlastnosti stěn domu.
Dům s podlahovou plochou 107 m2 je přízemní, centrem je kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Pro děti jsou k mání dva dětské pokoje, rodiče mají ložnici s šatnou. Samozřejmě nechybí koupelna a technická místnost, vstup se šatnou a pracovní kout. Součástí domu je i dvougaráž s dílnou a úložným prostorem. Hosté a přátelé mladých manželů se pravidelně podivují, jak účelně a funkčně uspořádali manželé interiér domu. „Když k nám přijdou návštěvy, často se diví, kolik tady máme na dané ploše místnosti, a jak je dům prostorný,“ uzavírá své vyprávění pan Petr.
Zdroj: PR článek společnosti Xella