Zdroj: ISOVER

Moravský Krumlov má ideální podmínky pro Slovanskou epopej

22. 04. 2021 Sdílet

Slavná Muchova epopej bude od léta pravděpodobně opět k vidění v nově zrekonstruované galerii na zámku v Moravském Krumlově. Celkem dvacet pláten, které Alfons Mucha maloval od roku 1910 po dobu 18 let, je jako každé umělecké dílo citlivé na mikroklima výstavních prostor. Rekonstrukce galerijních částí moravskokrumlovského zámku tak vyžadovala použití těch nejmodernějších technologií, které dílu zajistí ideální teplotu vzduchu i míru vzdušné vlhkosti.

Zámek v Moravském Krumlově se dočkal rekonstrukce, která zahrnovala především opravu galerijní části, kde bylo vystaveno 20 monumentálních pláten Slovanské epopeje. Obrazy, jejichž stáří dnes dosahuje více než 100 let, zasluhují citlivou péči a potřebují zejména stálé mikroklimatické podmínky, které zajistí neměnnost barev, jež Alfons Mucha na plátna používal. Četné galerie tak dnes pro dosažení optimálních podmínek pro vystavovaná díla ve svých prostorách běžně používají nejrůznější systémy vzduchotechnických potrubí, které zajišťují funkce vytápění, větrání a klimatizace. V Moravském Krumlově si museli poradit ještě s náročným prostorem a vysokými nároky na akustiku.

Bylo potřeba vyřešit instalaci vzduchotechnického potrubí ve ztížených podmínkách půdního prostoru galerijní části zámku. „Zásadními požadavky zhotovitele byl akustický útlum a flexibilita potrubí. Výstavní část se totiž nachází v podkrovních částech, kde jsou obecně ztížené podmínky pro montáž. Potrubí a tvarovky jsme museli vyrobit lehké, prostorově nenáročné natolik, aby šlo snadno instalovat mezi konstrukcemi krovu a mezi dřevěnými podpůrnými konstrukcemi historického stropu,“ říká Michal Urbánek, vedoucí rekonstrukce ze společnosti Izolace Arax Jihlava.

Nově zrekonstruovaná galerie na zámku

Flexibilita systému CLIMAVER® umožnila realizaci VZT rozvodů bez nutných zásahů v krovu a stropu. Zdroj: ISOVER

Naštěstí existují technologie, které jsou pro komplikované historické objekty přímo určené. Rekonstrukční firma zvolila systém vzduchotechnického potrubí Climaver®, který je specifický nejen svým složením a vlastnostmi, ale i celkovou flexibilitou. Systém nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě, instalaci a následně při samotném provozu.

Nově zrekonstruovaná galerie na zámku

Systém CLIMAVER® nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě, instalaci a následně při samotném provozu. Zdroj: ISOVER

„Panely určené pro výrobu vzduchotechnického potrubí byly navrženy tak, aby poskytovaly vynikající tepelné vlastnosti, vysokou úroveň vzduchotěsnosti a především akustické vlastnosti přispívající ke komfortu uvnitř prostoru, protože nikdo nechce, aby byl systém příliš hlučný a obtěžoval návštěvníky galerie,“ popisuje potrubí Jakub Jiráský, technický poradce ze společnosti ISOVER, která daný systém pro zámek dodala. Kouzlo tohoto vzduchotechnického systému přitom tkví v materiálu, ze kterého je vyroben – ze skelné vlny s oboustrannou povrchovou úpravou.

Nově zrekonstruovaná galerie na zámku

Hlavní výhodou celého systému CLIMAVER® je nízká hmotnost potrubí. Zdroj: ISOVER

„Ve srovnání se standardním vzduchotechnickým potrubím je tento systém mnohem variabilnější, veškeré části vzduchovodů lze vytvořit přímo na stavbě z jednotlivých panelů za pomoci nářadí a příslušenství. Systém je tak finančně i časově výhodnějším řešením ve všech fázích projektu, zjednodušuje mnoho pracovních úkonů, a tím celý proces urychluje,“ shrnuje jeho přednosti Jakub Jiráský.

Vzduchovod v podstatě zajišťuje distribuci upravovaného vzduchu pro účely vytápění, větrání a klimatizace v jednom. „V samotném začátku, kdy jsme byli přizvání k projektu rekonstrukce této kulturní památky, nám bylo jasné, že realizace v prostoru historického dřevěného krovu ponese svá specifika. Technické vlastnosti materiálu Climaver® si ale s rekonstrukcí poradily. Jen pro představu, celkem jsme vyrobili a nainstalovali sto běžných metrů s celkovou spotřebou čtyři sta metrů čtverečních panelů,“ doplňuje Urbánek.

Zdroj: PR článek ISOVER

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: akustické izolace historické stavby izolace podkroví
Sdílejte článek