FOTO HELUZ

Na venkovní stínicí techniku lze získat dotaci

15. 04. 2019 Sdílet

Venkovní stínění nabývá na významu v kontextu s přáním (a od roku 2020 i povinností) stavět domy s téměř nulovou spotřebou energie. V létě stínění brání přehřívání interiérů, v zimě naopak únikům tepla ven, což má pochopitelně na energetickou náročnost budov významný vliv.

I proto bylo venkovní stínění zahrnuto do dotačního programu Nová zelená úsporám.

FOTO HELUZ

FOTO HELUZ

Na venkovní stínicí techniku (rolety, žaluzie, slunolamy apod.) s ručním ovládáním mohou stavebníci získat podporu ve výši 500 Kč/m2 stíněné plochy okna, s inteligentním automatickým ovládáním dokonce částku 1000 Kč/m2. „Venkovní stínění je v dnešní době nízkoenergetické výstavby důležité, protože v zimě chceme šetřit teplo, které nám uniká nejvíce přes okno, a pokud se nechceme v létě v interiéru upéct, tak rovněž potřebujeme okno zastínit. Zároveň nám stínicí prvky dopřávají soukromí a pomáhají nám zabezpečit dům,“ shrnuje benefity stínění Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ. Ta byla jako první výrobce stavebních systémů u nás přijata za člena Svazu podnikatelů ve stínicí technice (SPST). Mnohým firmám vyrábějícím protisluneční ochranu totiž HELUZ poskytuje „zázemí“ v podobě nosného žaluziového a roletového překladu, ve kterém je integrována schránka pro umístění v podstatě jakékoli venkovní stínicí techniky (rolety, žaluzie, screeny atd.).

Stínění je dobré řešit již v projektové fázi, kdy může projektant či architekt navrhnout použití speciálního nosného žaluziového a roletového překladu HELUZ, který se pak osadí během hrubé stavby.

FOTO HELUZ

FOTO HELUZ

V žaluziových a roletových překladech HELUZ je skryta schránka pro stínicí techniku

Žaluziové a roletové překlady HELUZ jsou multifunkční celistvý výrobek. Jsou nosné, mají v sobě již zabudovanou tepelnou izolaci a hlavně v nich je integrována schránka pro umístění stínících systémů (venkovních žaluzií nebo rolet). Používají se jako překlady nad okenními otvory v obvodových stěnách. „Samotnou stínicí techniku, kterou mohou tvořit žaluzie, rolety nebo screeny, případně někteří výrobci stínicí techniky dokážou kombinovat třeba roletu se sítí proti hmyzu, pak může investor dodělat kdykoli, klidně až za rok po kolaudaci,“ pokračuje Ing. Pavel Heinrich. Stavbu lze samozřejmě užívat i bez osazení stínicích prvků a otvor na žaluzie stačí překrýt plechem.

Žaluziové a roletové překlady HELUZ jsou určeny pro zakrytí stavebních otvorů od šířky 600 mm (při dodatečném kontaktním zateplení zdiva musí být minimální šířka okna větší) až po maximální světlost otvoru 3850 mm. Výška okenního otvoru pro montáž venkovních rolet nebo žaluzií je minimálně 600 mm a maximálně 3000 mm pro roletu. Součástí překladu jsou zabudované lišty pro upevnění držáků stínicích systémů.

FOTO HELUZ

FOTO HELUZ

Vyšší uživatelský komfort, nižší tepelné ztráty, hlučnost, ochrana před skleníkovým efektem

„Naše překlady jsou určeny primárně pro cihly pro jednovrstvé tepelněizolační zdivo od tloušťky 38 cm do tloušťky 50 cm, ale zároveň překlady můžeme použít pro zdivo s dodatečným zateplením, v případě použití kontaktních zateplovacích systémů je možné překlad předsadit až o 150 mm před líc zdiva. Mohu tedy překlad položit i na třicítku cihlu, u které použiju 16 cm zateplení,“ vysvětluje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ.

FOTO HELUZ

FOTO HELUZ

Nosný žaluziový a roletový překlad HELUZ je důležitý prvek pro pasivní a nízkoenergetické domy, je to systémové řešení pro montáž venkovních žaluzií nebo rolet. Ty pak zajistí uživatelský komfort, snižují tepelné ztráty, hlučnost, ochrání před skleníkovým efektem a před zvědavci a nezvanými návštěvníky.

ZDROJ PR článek společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: roletový překlady stínicí technika venkovní stínění
Sdílejte článek