Pasáž Canopée v pařížské čtvrti Les Halles

Pasáž Canopée v pařížské čtvrti Les Halles

03. 10. 2018 Sdílet

Les Halles se nachází v samém centru Paříže, kde se historicky nacházel trh s potravinami. Ten byl v roce 1971 přemístěn do mezinárodní tržnice s názvem Rungis a původní trh byl tak nahrazen podzemním nákupním centrem a dopravním uzlem pro vlaky a metro. V dubnu 2016 byl slavnostně zahájen provoz v nové čtvrti Les Halles pyšnící se novou skleněnou střechou v srdci Paříže.

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Tvůrci budovy se přitom nechali inspirovat přírodou, konkrétně úkryty plnými světla, které můžeme naleznout pod korunami stromů. Každá „střešní taška“ nad pasáží Canopée je tvořena dvěma různými skly – průsvitným vrstveným smaltovaným sklem Stratobel Imagin GothicTM ve žluté champagne barvě a sklem Planibel ClearvisionTM, které je z důvodu dosažení matného povrchu také pokryto částečně smaltem. Celková plocha střechy je neuvěřitelných 17 metrů. Horní část panelu je dekorována sítotiskem, aby výsledná barva připomínala písek a umožňovala jemný rozptyl světelných paprsků z důvodu ochrany před UV zářením a zajištění tepelné pohody podle přání obou architektů. Projektu se zhostili architekti Patrick Berger a Jacques Anziutti.

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Důvod pro využití zmíněných skel není zcela náhodný. Jedná se o dva druhy plochých skel, které se dokáží dokonale doplňovat. Skla StratobelTM jsou skla, která dokáží dokonale zajistit bezpečnost osob díky využití speciální PVB fólie. Ta je vkládána mezi jednotlivé tabule skla a v případě náhlé kolize udrží sklo pohromadě. Veškeré produkty této řady jsou k dispozici v široké škále standartních rozměrů a barev. Dalším druhem použitého skla je floatové sklo Planibel ClearvisionTM. Jedná se o extra čiré sklo (bez dominantního zeleného nádechu), které můžeme naleznout u běžných skel a to díky nízkému obsahu železa, které je menší než ˂ 200 ppm oxidu železitého (Fe2O3). Zároveň má velmi vysokou světelnou prostupnost až 92% a vysoký stupeň energetické prostupnosti. Toto sklo skvěle vyhovuje současným architektonickým trendům svojí neutralitou a čistou transparentností. Využití lze naleznout dekorativních aplikací nebo také u lehkých obvodových plášťů budov s ohledem na maximální využití tepelných zisků ze slunce. V neposlední řadě se produktová škála skel Planibel může pochlubit prestižní certifikací Cradle to Cradle CertifiedTM Silver. Toto ocenění deklaruje, že při výrobě byly dodržovány přísné ekologické a bezpečnostní normy. To stejné platí i pro samotný výrobek.

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Rekonstrukce se nedotkla pouze jen této budovy, ale rovnou celé čtvrti, která má za cíl revitalizovat centrální část Paříže. Tato přeměna ostatně definuje dnešní měnící se tvář Paříže. V nákupním části budovy nalezneme více než 150 obchodů, restaurací a administrativních budov, rozkládající se na celkové ploše 6 300m2. Do konce roku 2018 se očekává asi 40 miliónů návštěvníků, než tomu bylo s počtem 37 miliónů v roce 2017. To by znamenalo, že Les Halles je druhé největší evropské nákupní centrum. Takto velký počet návštěvníků zaručuje již zmíněné dopravní spojení, kterým běžně cestuje 750 000 pasažérů.

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Foto: © AGC Glass Europe

Všech 18 000 skleněných tabulí dodal závod AGC Vertal Sud-Est. Instalované moduly vrstveného skla o rozměrech 1,10 až 1,60 metrů byly podrobeny mnoha zkouškám, při nichž byly testovány jejich technické charakteristiky, fyzikální vlastnosti a požadovaný plastický efekt. Skleněná plocha obřích rozměrů tvoří nejpozoruhodnější prvek celého projektu a dodává mu jedinečný a osobitý vzhled!

Více informací naleznete na

AGC Flat Glass Czech, a.s.,
člen AGC Group
Sklářská 450, 416 74 Teplice
Tel.: +420 417 503 189
Tel.: +420 725 677 903
www.agc-yourglass.com

Foto: © AGC Glass Europe

ZDROJ: PR článek společnosti AGC Flat Glass Czech, a.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: floatové sklo skleněné střechy střešní tašky
Sdílejte článek