FOTO Fatra a.s.

Podlahy a podlahové topení

19. 12. 2018 Sdílet

Říká se, že to chce klid a nohy v teple. Jedním z řešení, jak zatočit se studenýma nohama, je podlahové vytápění, které je velmi příjemné. Oceníte ho nejen vy, ale také malé děti, které se po podlaze často pohybují. A když jednou objevíte kouzlo podlahového topení, už se ho nebudete chtít vzdát. Teplo z podlahového vytápění se dostane do všech koutů místnosti, protože z podlahy stoupá rovnoměrně.

Ne všechny podlahové krytiny jsou však v případě podlahového topení ideální volbou. Pojďme si udělat malý výlet jednotlivými druhy podlah.

FOTO Fatra a.s.

FOTO Fatra a.s.

Ideální podlaha pro podlahové topení?

V první řadě je nutno říci, že univerzální ideální podlaha pro podlahové topení neexistuje. Je pravda, že některé typy jsou vhodnější a jiné méně. Předpokládá se však, že podlahu budete vybírat nejen s ohledem na podlahové topení, ale také na další aspekty, mezi něž patří vzhled, funkčnost, odolnost či nároky na údržbu.

Jakou roli hraje tepelný odpor

Před výběrem krytiny byste se měli blíže seznámit s pojmem tepelný odpor, ten je totiž při výběru zásadní. Tepelný odpor ovlivňuje teplotu topného média v topných rozvodech. V tomto případě platí přímá úměra, tedy čím je vyšší tepelný odpor, tím je vyšší i provozní teplota podlahového topení. Tato skutečnost velmi úzce souvisí s energetickou spotřebou tepla. Tepelný odpor se odvíjí od tloušťky podlahové krytiny a teplené vodivosti. Která podlaha je tedy vhodná a která ne?

FOTO Fatra a.s.

FOTO Fatra a.s.

Keramická podlaha

Keramická podlaha je považována za ideální volbu, ne každému však vyhovuje svým vzhledem a vlastnostmi. Počítat musíte také s tím, že mimo tepelnou sezónu je keramická dlažba chladnější než jiné materiály. Na druhou stranu se vyznačuje nejnižší hodnotou tepelného odporu ze všech krytin a nejrychleji se zahřívá.

FOTO Fatra a.s.

FOTO Fatra a.s.

Laminátová podlaha

U laminátové podlahy platí, že čím je větší tloušťka laminátu, tím náročnější je přestup tepla z podlahového vytápění. Pod laminátové podlahy se doporučují systémy, které mají maximální výkon do 100 W/m2.

FOTO Fatra a.s.

FOTO Fatra a.s.

Vinylová podlaha

Chcete vinylovou podlahu a podlahové vytápění? Žádný problém, tento typ krytiny se vyznačuje skvělými tepelně izolačními a akustickými vlastnostmi a je vhodný k instalaci účinného podlahového vytápění. Pro podlahové topení je nejlepší použít lepené vinylové dílce, ty mají nejrychlejší přenos tepla. Pokud hledáte kvalitní vinylové podlahy, můžeme doporučit českého výrobce, společnost Fatra, a. s. Ta nabízí lepené vinylové dílce pod značkou Thermofix, u které si můžete vybrat z několika desítek dřevěněných, kamenných či textilních dekorů.

ZDROJ: PR článek společnosti FATRA

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: podlahové topení podlahy vinylové podlahy
Sdílejte článek