ZDROJ COLORLAK

Přírodní oleje a ochrana dřeva

03. 05. 2018 Sdílet

Použití přírodních olejů a materiálů na jejich bázi umí dřevu zachovat jeho jedinečnou a neopakovatelnou krásu. A pokud mu sami budeme věnovat určitou pravidelnou péči, tak dřevo dokáže vzdorovat nepřízni počasí dlouhá desetiletí.

V nabídce COLORLAKu je řada materiálů, které jsou postaveny právě na přírodních olejích a dalších obnovitelných zdrojích, které svou přívětivost k životnímu prostředí mají přímo zakódovanou v sobě. Tyto oleje a lazury se vpíjí hluboko do struktury dřeva a vytváří tak velmi silnou a dlouhodobou ochranu.

Představujeme jednu z letošních novinek COLORLAKu.

ZDROJ COLORLAK

TERASOIL O1014, bezbarvý olej na terasy s UV ochranou

Použití:

TERASOIL O1014 je špičková bezbarvá směs přírodních olejů určená k odolnému a hloubkovému ošetření, ochraně a konzervaci povrchově neošetřeného dřeva v exteriéru případně i interiéru. TERASOIL slouží pro vysokou ochranu nového i starého dřeva na terasách, zahradním nábytku (stoly, židle, lavičky), fasádních obkladech, plotech, pergolách i třeba vnějším obložení saun z exotického i tuzemského dřeva. TERASOIL dřevo regeneruje, ošetřuje a oživuje jeho starý, zašedlý a matný povrch. Olej je vhodný pro všechny druhy dřeva (měkkého i tvrdého) tuzemského, ale zvláště exotické a tvrdé dřeviny a poskytuje mu přirozený vzhled a výbornou ochranu proti vodě, vlivům počasí i UV záření (zvýšená odolnost). Olej příjemně voní (nezapáchá po rozpouštědlech) a má optimální konzistenci, která se napouští hluboko do dřeva a zachovává jedinečnou přírodní kresbu a strukturu, tedy nevytváří na povrchu lakový film, a dřevo přirozeně dýchá.

Přednosti:

– Ideální prostředek pro ošetřování teras a zahradního nábytku z tvrdého dřeva.
– Vysoká penetrační schopnost – olej vsákne do hloubky a dřevo neomezeně dýchá.
– Po vyschnutí je bez zápachu, odpuzuje vodu a nečistoty.
– Regeneruje starý, zašedlý, matný povrch dřeva.
– Oživuje přírodní kresbu dřeva.
– Vytváří rovnoměrný, hedvábný povrch.
– Pro použití v interiéru i exteriéru.

ZDROJ COLORLAK

Nanášení:

Povrch dřeva vyčistěte, omyjte, nechejte uschnout a eventuálně lehce přebruste brusným papírem nebo brusným rounem. Povrch dřeva musí být zcela suchý (po dešti nechte dřevo osychat 48 hodin), čistý a zbavený prachu. Nové dřevo by mělo být napuštěno O1014 dvakrát. Olej aplikujte čistým štětcem, pohybem od shora dolů. Přebytečný olej můžete po cca 10 min. setřít bavlněným hadrem. Po zaschnutí první vrstvy, tj. cca po 5 hodinách naneste druhý nátěr. Poté nechejte proschnout po dobu přibližně 24 hodin a během této doby nevystavujte dřevo působení deště.

Údržba:

Pro uchování přírodní barvy dřeva a jeho ochranu je nezbytné dřevo pravidelně ošetřovat O1014. Olejování zabraňuje úplnému nežádoucímu vyschnutí dřeva a opakování nátěrů závisí na místě, intenzitě a způsobu používání dřevěného výrobku. Obecně platí, že nátěr dřeva O1014 je třeba aplikovat ve chvíli, kdy povrch dřeva zmatní, nebo voda přestane zůstávat na povrchu dřeva jako kapky a začne se vpíjet do dřeva. Doporučujeme první nátěr provést nejpozději do konce prvního měsíce používání dřevěného výrobku. Dřevo olejujeme zásadně vyčištěné. Doporučujeme vizuální kontrolu stavu povrchu min.1x ročně. V případě znatelného opotřebení odstraňte nečistoty a celý povrch přetřete olejem 1-2x.

Teoretická vydatnost: cca 10 – 15 m2/l v jedné vrstvě. Záleží na savosti a přípravě povrchu dřeva.

obr. část prkna z terasy s postupnou ukázkou ošetření zdroj COLORLAK

obr. část prkna z terasy s postupnou ukázkou ošetření ZDROJ COLORLAK

Je zde i praktická ukázka použití ODŠEĎOVAČE (oživení dřeva) na starou zašedlou dřevěnou terasu a následné ošetření TERASOILem.

Zdroj: PR článek společnosti COLORLAK, a.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: dřevěné terasy ochrana dřeva Přírodní oleje
Sdílejte článek