Revoluce vodních staveb

08. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Cementové desky Aquapanel z provenience firmy Knauf patří díky svým vlastnostem k nejlepším na trhu. Vyznačují se nejen velmi snadnou montáží, ale především neobyčejně dlouhou životností. Lze s nimi vytvořit masivní a dokonale suchý podklad, který je odolný vůči extrémní vlhkosti a všem klimatickým vlivům.

Přitom tloušťka desek AQUAPANEL® Cement Board je pouhých 12,5 mm, což znamená, že i jejich hmotnost je velmi nízká – 16 kg/m2. Desku lze montovat s použitím Aquapanel šroubů bez předvrtání. Samotná deska se velmi dobře ohýbá až do poloměru 3,5 metru. I v náročných podmínkách je deska perfektně odolná vůči výskytu plísní a dokonce proti teplotám do 95 °C. Desky Aquapanel se vyrábějí jak pro interiérové využití, tak do exteriéru, ale i pro podlahy (AQUAPANEL® Cement Board Indoor, AQUAPANEL® Cement Board Outdoor a AQUAPANEL® Cement Board Floor). Všechny jsou předurčeny do stavebních konstrukcí v silně zátěžových a náročných podmínkách.

Příkladem zajímavé realizace s využitím cementových desek Aquapanel je novostavba vodního areálu v městské části Brna – Kohoutovicích. Svým rozsahem a především architektonickým řešením, jehož autorem je skupina architektů K4, a. s., je v Brně a okolí zcela ojedinělá. Zatímco provozní části areálu jsou řešeny prostorově velmi jednoduše, atraktivní prostor bazénů má organický tvar „pásovce“. Konstrukční řešení vstupního bloku provozní části je realizováno propojením ocelových a železobetonových nosných prvků v kombinaci s montovaným pláštěm fasády, hlavní nosnou konstrukci bazénové haly tvoří organická struktura kombinovaných vazníků z lepeného dřeva a oceli. Veškerá technologie bazénů a bazénových trakcí včetně strojovny vzduchotechniky je pochopitelně situována v podzemí. Vstupní a provozní objekty jsou opatřeny fasádou v jednotném rastru, který tvoří dřevěné obkladové panely v kombinaci s celoproskleným pláštěm jižní fasády bazénové haly. Prostor bazénové velkoplošné haly je opláštěný tmavě šedým titanzinkovým plechem. Mezi jednotlivými segmenty halových vazníků jsou umístěny skleněné pruhy, které zajišťují prosvětlení haly.

Pro opláštění vzduchotechniky a ostatních instalací uvnitř samotného bazénu byl použit systém KNAUF USG SYSTEMS. Pro tento případ bylo využito cementové desky Aquapanel Cement Board Indoor.

Novostavba vodního areálu s kapacitou 240 osob je v Brně svého druhu ojedinělá. Zatímco celková užitná plocha všech podlaží činí 3600 m2, bazénová 1600 m2. Návštěvníkům jsou k dispozici dvě bazénové plochy a několik vodních atrakcí včetně divoké řeky. Vše doplňují další odpočinkové aktivity typu welness, sauny atp. Kondiční bazén s délkou 25 metrů byl navržen tak, aby splňoval potřebné podmínky pro sportovní plavání, tréninky a určitý stupeň plaveckých soutěží.

Více informací na www.knauf.cz

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: cementova deska stavebni materialy wellness
Sdílejte článek

Diskuze