Zdroj: Heluz

Senioři by se měli v pobytovém zařízení cítit jako v obýváku

01. 07. 2022 Sdílet

Místo školy teď v Sokolově stojí pobytové zařízení pro seniory. Nízkoenergetická budova, postavená z cihel HELUZ FAMILY 2in1, má kapacitu přes 60 lůžek a disponuje různými režimy odborné péče. Francouzské dveře na každém pokoji zajišťují klientům spojení se světem.

Populace stárne, až 4. základní škola ze 70. let neměla koho učit a začala chátrat. Na druhou stranu výrazně vzrostla poptávka po zařízení s pečovatelskou službou pro seniory, proto se město rozhodlo školu adaptovat pro nové využití. Návrh vytvořil Václav Zůna, který stojí i za obdobnou realizací Domova pro seniory v Karlových Varech – Staré Roli. Projekt se však během příprav znatelně proměnil. „Během zpracování studie a projektu se ubíralo z rekonstruovaného, až se to zdemolovalo celé. Vznikla novostavba v podobné hmotě. Slouží k jinému účelu, ale urbanisticky je to podobné. Je to na sídlišti uprostřed panelákových bloků, navozují tam přísně geometrickým tvarem pocit sorely a potřebovalo to dominantu. Dřív jí byla škola, teď je to pobytový dům,” uvedl architekt Václav Zůna.

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Na otázku, jaké je specifikum tohoto typu budov, odpovídá: „Důležité jsou dvě věci – aby se tam klienti cítili jako v obýváku, a ne v nemocnici, aby jejich privátní pokoje byly příjemné. Dál musí být jejich veřejný prostor uzpůsoben jejich potřebám. Mají tam terasy, vnitřní zahradu, chodby, jídelnu, lobby místnosti, navrhli jsme tam také bar a kapli. Je to jejich vnitřní veřejný prostor, který jim slouží, aby mohli kvalitně žít.”

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Zařízení by mělo sloužit kombinovaně jako domov pro seniory, zařízení s pečovatelskou službou a domov pro pacienty s Alzheimerovou nemocí se specifickým režimem pohybu lidí. „Celková koncepce je velkorysá, každé podlaží má vlastní terasu, která funguje pro hůře i lépe pohyblivé. Součástí studie je pobytový parčík v širším okolí, má být veřejný, bude se realizovat až podle konkrétní skladby klientů,” nastiňuje Zůna a pokračuje: „Hodně jsme pracovali s venkovním privátním prostorem. V přízemí jsme ve dvoře vytvořili zahrádku. Původně tam měly být záhony, které mohli klienti opečovávat.

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Když se ukázalo, že půjde spíš o imobilní klienty, změnili jsme to na malý parčík s trávou a lavičkami. Záhony se dají případně doplnit. Uvažovali jsme o zvířatech, třeba kočkách. Zahrádka je na vstupním podlaží. Jsou tam ještě další tři a každé má vlastní terasu, orientovanou na jinou světovou stranu. Klienti tak po nich mohou korzovat a chvíli být na sluníčku, chvíli ve stínu, terasy jsou skutečně velkokapacitní.”

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Každý pokoj má velké francouzské dveře až na zem. Klienti tak mají kontakt s přírodou. Ve vyšších patrech jsou krásné výhledy do 360°. Na jedné straně jsou vidět Krušné hory, na druhé Slavkovský les. Je to vhodně zvolená lokalita i místo. Ocení to i nemobilní klienti, protože ohromnou přírodu uvidí skrz dveře i z postele.

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Budova má srovnatelnou hmotu jako předešlá škola, leží na shodném půdorysu, má však o křídlo navíc, takže je kapacitně skoro dvojnásobná. Volba správného materiálu umožnila dosáhnout nízkoenergetického standardu. „Když vyřešíte pořádně obálku budovy, máte skoro hotovo. Už nějakou dobu spolupracujeme s firmou HELUZ a nechtěli jsme nic zkoušet, šli jsme na jistotu. Použili jsme obvodové zdivo HELUZ FAMILY 2in1, nemusí se dodatečně zateplovat.

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Od oplášťování polystyrenem jsme upustili už před nějakou dobou, abychom ekologicky přispěli,” vysvětluje projektant stavby Ondřej Beránek (Projekční kancelář Beránek & Hradil). K nízkoenergetickému konceptu budovy kromě tepelněizolačních cihel HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY pro jednovrstvé zdění přispívají i nosné žaluziové a roletové překlady HELUZ s vnitřní schránkou pro venkovní stínění, které v létě brání přehřívání interiérů a v zimě minimalizuje tepelné úniky.

Rekonstruované pobytové zařízení pro seniori Sokolov

Zdroj: Heluz

Architekta i projektanta těší, že je nakonec stavba pozitivně přijímána. „Cesta byla složitá, měnilo se zadání, vstupovalo do toho spousty lidí a bylo složité ukočírovat, aby to dopadlo. Proběhlo slavnostní otevření a lidi říkali, že je to fajn, že to funguje,” dodává Václav Zůna.

Jan Gerych, www.archspace.cz

Zdroj: PR článek společnosti HELUZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: bytove domy cihly heluz historické stavby nosné překlady rekonstrukce stavby žaluziový překlad zdivo
Sdílejte článek