Sklo, kov nebo beton? Při výběru vypínačů odhoďte konvence!

11. 05. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Používáme je a dotýkáme se jich několikrát denně. Ale věnujeme jejich výběru pozornost, kterou si zaslouží? Každý z nás při zařizování interiéru pečlivě vybírá dlažbu nebo tapetu, barvu sedačky a úzkostlivě ladí doplňky. A kolik pozornosti věnujeme výběru vypínačů a zásuvek?

Stále ještě jsou takovými přehlíženými Popelkami. Neprávem! Nehezký vypínač z levného plastu bude v každém interiéru působit rušivě, zatímco citlivě zvolené domovní přístroje mohou nerušeně splynout s okolím nebo dokonce podtrhnout styl interiéru a pozdvihnout jej o úroveň výš.

Berker R.1 červený akryl

Berker R.1 červený akryl

Nenápadná krása vs. vzhled rebela

Co vlastně od vypínače požadujeme? Někdo hledá spolehlivého společníka, který bude neviditelný. Dokonale splyne s okolím, nebude na sebe poutat pozornost a svým decentním vzhledem nechá vyniknout ostatní prvky interiéru. Není problém! Vybírejte vypínače klasických tvarů, čistých linií a decentních barev. Nepodceňujte kvalitu vypínače, především hladký chod klapky a přesné řemeslné zpracování. Mistry ve splynutí s okolím jsou vypínače ze skla. Nebojte se ani plastu – plast nemusí být vždy nevzhledný! Vyzkoušejte třeba vypínače Berker řady Q z kvalitního plastu s matným sametovým povrchem.

Berker Q.1 antracitová se sametovým povrchem

Berker Q.1 antracitová se sametovým povrchem

Jste tělem a duší rebel a nevadí vám svým interiérem trošku provokovat? Obklopte se spolehlivými parťáky – vypínači, kteří stejně jako vy budou nekonvenční a dokážou upoutat pozornost. Vyberte si např. výrazné vypínače z řady Generace R. Vypínače z červeného nebo oranžového akrylu se 7 mm masivní podložkou na zdi určitě nikdo nepřehlédne! A co takhle vypínače řady B.7 z eloxovaného hliníku v zářivé červené, luxusní tmavě hnědé nebo dokonce zlaté barvě? Nebojte se trochu experimentovat!

Kulatý otočný vypínač Serie 1930 Porzellan Made by Rosenthal černá

Kulatý otočný vypínač Serie 1930 Porzellan Made by Rosenthal černá

Hranaté vs. kulaté

Tvar vypínače podléhá módě. První vypínače, které spatřily světlo světa před téměř 100 lety, byly kulaté. Postupem času zvítězily na celé čáře ostré linie a pravé úhly. A dnes? Máme na výběr vše! Čtvercové a obdelníkové vypínače mívají často kontury zjemněné zaoblenými rohy. Vypínače Generace R dokonce oba názorové proudy dokonale propojily kombinací čtverhranného rámečku a kulaté klapky. A dokonce prapůvodní podoba kulatých otočných vypínačů zažívá renesanci.

Porcelánové otočné vypínače Serie 1930 vyráběné v porcelánce Rosenthal se staly miláčkem architektů a interiérových designérů posledních let a sbírají jedno designové ocenění za druhým. Svým klasickým tvarem, poctivým materiálem a exkluzivním zpracováním působí v každém interiéru jako šperk. Navozují prvorepublikovou atmosféru v historických interiérech, ale překvapivě svěže působí i v interiérech zařízených v duchu klasické moderny.

Netradiční materiály

Plastový, skleněný nebo i porcelánový vypínač každý z nás již viděl. Ale nebylo by na výběr něco netradičního? Bylo! Má-li vypínač plnit svou roli zajímavého akcentu v interiéru, potřebujeme mít na výběr i nápadné a zajímavé materiály. Skvostně působí např. rámeček z pravého betonu. Každý takovýto vypínač je originál a porézní hladký beton si skvěle rozumí s moderním interiérem. O něco méně nápadný je rámeček z tmavé břidlice. Buďte si ale jisti, že tento detail nikdo, kdo se vypínače dotkne, nepřehlédne! Svou chladnou a nevtíravou krásou zaujmou i kovové vypínače.

Současným trendům a představám designérů odpovídají dnes především rámečky studených odstínů z hliníku nebo ušlechtilé oceli, ale své obdivovatele mají i teplejší kovové tóny, např. mosaz nebo světlý bronz, které najdete u řady Arsys.

Až si dnes po příchodu domů rozsvítíte světlo v chodbě, prohlédněte si svůj vypínač. Možná, že dostanete chuť na změnu…

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.

Kategorie: Novinky Stavební materiály
Tagy: elektroinstalace
Sdílejte článek

Diskuze