Stavba domu z cihel
Zdroj: HELUZ

Smysluplný dům myslí na budoucnost

13. 04. 2023 Sdílet

Investice do úspor je u stavby rodinných domů stále důležitějším tématem. A všechny recepty na kvalitní dům, který šetří energii, se víceméně zakládají na třech jednoduchých pravidlech: promýšlet energetickou náročnost už před začátkem stavby, vsadit na kvalitní materiál s dlouhou životností a propojit jednotlivé komponenty do posledního detailu. Hrubá stavba je totiž jediná věc, kterou na domě už nikdy nevyměníte.

Dům jako lego

Obrovskou výhodou jsou stavební prvky od stejného výrobce HELUZ, které do sebe zapadají jako puzzle. Stavba se tak vyhne kombinacím nesourodých konstrukčních částí a nevznikají tepelné mosty na místech, kde spolu jednotlivé prvky s různými vlastnostmi nespolupracují. Systém zároveň funguje jako skládačka, takže výrazně zrychluje a zjednodušuje stavbu, což přináší úsporu času a tím i financí. Zahrnuje i doplňkové cihly pro řešení konstrukčních detailů, jako jsou rohy, ostění nebo parapety. Stavba se díky nim obejde bez dořezávání bloků a zdlouhavých mechanických úprav materiálu, při kterém právě hrozí vznik tepelných mostů.

Kompletní cihelný systém HELUZ

Zdroj: HELUZ

Pro optimální práci s tepelnými zisky a ztrátami ze slunce je klíčová stínicí technika. I tu se vyplatí včlenit do jednotného systému. HELUZ k tomu nabízí integrovaný roletový a žaluziový překlad HELUZ Family 3in1, který zapadne do obálky budovy bez složitého vylévání z betonu a kombinování s izolantem.

Další patro pro další generaci

Zásadní roli však hrají masivní stropy, a to zvláště díky své schopnosti zvýšit tepelnou akumulaci budovy. HELUZ pro konstrukce masivních střech a stropů doporučuje keramobetonové panely nebo skládané stropy HELUZ Miako, které kromě výborných tepelněizolačních vlastností zvyšují zvukovou izolaci, zlepšují neprůvzdušnost a vyplatí se i díky výhodnému statickému přitížení stavby. Navíc umožňují budoucí přístavbu dalšího patra. S tou často majitel domu při projektování nepočítá, v průběhu let se ale jeho situace může změnit a v takovém případě je chytrá stavba na další úpravy připravená.

Stavba cihlového domu

Zdroj: HELUZ

Kvalitní cihly místo izolace

Významné náklady ušetří z dlouhodobého hlediska volba kvalitních materiálů. U nízkoenergetických staveb jsou to třeba jednovrstvé konstrukce z tepelněizolačních cihel, které nepotřebují dodatečnou izolaci. Pro minimální energetickou náročnost u pasivních domů firma HELUZ vyvinula speciální řady cihel HELUZ Family  a HELUZ Family 2in1. Cihelné zdivo opatřené vnitřní a vnější omítkou je na rozdíl od konstrukce s vnějším zateplovacím systémem daleko méně náchylné na degradaci, ať už biologickou (ulpívání řas, plísně), nebo mechanickou (míčové hry dětí, klování ptáků).

Stavba střechy

Zdroj: HELUZ

Jednovrstvá cihelná konstrukce má kromě toho vyšší únosnost a odolnost. To šetří počet technologických kroků na stavbě čili čas, peníze a riziko chybovosti. Jednovrstvá konstrukce je také difúzně otevřená, to znamená, že laicky řečeno dýchá a nemá tendenci srážet vodní páry, což vede k daleko zdravějšímu vnitřnímu klimatu budovy.

Výhody zdi bez dodatečného zateplení

Dnešní cihly s velkým počtem vzduchových dutin, tenkými „žebry“ a promyšleným systémovým spojem pera a drážky vyhovují současným požadavkům na nízkoenergetickou výstavbu, aniž by bylo nutné dům dodatečně zateplovat. Tepelněizolační vlastnosti ale nejsou u materiálu jedinou důležitou vlastností. Smysl dávají právě v kombinaci s vysokou schopností tepelné akumulace zdiva a tepelnou setrvačností, které zajišťují, aby dům v zimě držel teplo a v létě se nepřehříval.

Právě u domů postavených z masivní cihelné konstrukce je znát, že nemají tendenci se v létě přehřívat. To značně ušetří náklady na chlazení, které často není potřeba vůbec a dům si sám o sobě zachová i v těch největších vedrech komfortní vnitřní teplotu, která je normou stanovena do 27 stupňů. Velkou měrou k tomu přispívá kombinace s promyšleným systémem stínění a zasklení.

Cihelné produkty HELUZ

Zdroj: HELUZ

Dlouhý život kvalitních materiálů i staveb jako takových má pozitivní vliv i na životní prostředí. Díky tomu mají všechny cihelné produkty HELUZ certifikaci EPD, která popisuje jejich environmentální dopad od těžby suroviny až po konec životního cyklu.

Více na www.smysluplnycelek.cz.

Zdroj: PR článek společnosti HELUZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: cihlové domy masivní střecha nízkoenergetické stavby roletový překlad stavba rodinného domu žaluziový překlad
Sdílejte článek