Správný výběr pro dokonalé pokrytí
Korunou každého domu je bezesporu střecha. Ale z jakého materiálu ji zvolit, aby teplo našeho krbu ochránila pokud možno na celý život? Někdy mohou volbu střešní krytiny předurčovat technické parametry střešní konstrukce, jindy to může být peněženka investora. Obecným pravidlem ale zůstává, že by střecha měla vydržet co nejdéle v bezvadném stavu, a proto většinou dáváme přednost střešním taškám, které jsou léty prověřené a které si dlouhodobě zachovávají technické vlastnosti.
Stálost betonové tašky
Při volbě střešní krytiny vás jistě budou zajímat především podmínky nabízené výrobcem, zejména pak záruční doba, technické poradenství, kompletnost dodávky a servis. Všem těmto požadavkům vyhovuje betonová střešní krytina.
Jednou z nejdůležitějších vlastností betonových tašek je jejich minimální nasákavost, extrémně vysoká mrazuvzdornost a vysoká životnosti (více než 100 let). Podle norem by měla betonová krytina vydržet nejméně 25 zmrazovacích cyklů. S tím samozřejmě souvisí i odolnost vůči povětrnostním vlivům – betonové střešní tašky vydrží extrémní teplotní rozdíly (více než 100 °C) a mají vysokou odolnost proti UV záření. Betonová krytina nemění vlivem dlouhodobých účinků teploty, zatížení a vlhkosti svůj tvar – zachovává si ho i po 100 letech působení těchto vlivů.
Snadná montáž
Při respektování technických doporučení může krytinu kvalitně položit i laik. Pokládka se provádí bez maltování, nasucho. Betonová krytina je pochozí. Pokud je nosná konstrukce bez závad a tuhá, mohou být tašky pokládány i na staré latě. Díky dostatečné vůli ve vodních zámcích mohou tašky volně dilatovat při změnách teploty a zároveň lze díky tomu pokrývat i zborcené plochy.
Je zcela pochopitelné, že při navrhování konstrukce krovu musí vlastní váhu krytiny zohlednit statik. Rozdíly v hmotnosti jednotlivých druhů skládaných střešních krytin jsou zanedbatelné, takže námitka, že povlakové, plechové nebo šindelové krytiny jsou podstatně lehčí, není namístě, neboť tyto krytiny nejsou samonosné – montují se tedy na bednění, které samozřejmě také něco váží.
Ochrana povrchu
Běžně vyráběné tašky mají dvojitou povrchovou úpravu, která chrání jejich povrch před vápenocementovými výkvěty. Navíc mohou být opatřeny povrchovou úpravou, která zabraňuje zarůstání střechy a poskytuje ještě vyšší ochranu proti povětrnostním vlivům a vlivům životního prostředí.
Betonová krytina se dnes vyrábí z přírodních surovin a s minimálními nároky na spotřebu energie a bez jakéhokoli zatížení životního prostředí plynnými či tuhými emisemi z výrobní technologie.
Šindel do každého počasí
Stále větší oblibě se těší asfaltové šindele. Díky velké nosnosti, vysoké odolnosti proti sněhu a větrům a zajímavé ceně mohou šindele úspěšně konkurovat tradičním střešním krytinám.
Výhodami šindelové krytiny jsou její lehkost, takže zbytečně nezatěžuje krovy, a poměrně nízká cena. Šindelovou střechu nemusíte dodatečně lakovat či jiným výrazným způsobem ošetřovat. Představuje flexibilní zastřešovací systém, který vyhovuje všem požadavkům na snadnou a rychlou instalaci, dlouholetou odolnost střešního pláště a jeho estetické ztvárnění. Zároveň odpuzuje hmyz a zabraňuje jeho vniknutí do střechy. Šindele zabezpečí naprosté ztlumení hluku v podkroví z kapek dopadajících na střechu při dešti. Vysokou odolnost proti větru pak ocení všichni ti, jejichž střecha bývá často vystavena povětrnostním vlivům. Kvalitní šindelové střechy oceníme hlavně v zimním období, protože odolávají silným větrům i vydatnému sněžení. Díky dřevěnému záklopu, na který se šindele pokládají, unesou tyto střechy i několikametrové závěje sněhu.
Krása detailu
Pokládka šindelů je velice jednoduchá a rychlá, takže střecha může být hotová za několik málo dní. Díky schopnosti šindele kopírovat podklad mohou mít střechy různé architektonické detaily, jako jsou věžičky, vikýře, okna a další členitosti. Celou střechu včetně všech detailů lze pokrýt jediným typem šindele, takže střecha působí kompaktně a není nutné dokupovat další, z hlediska pokládky složité příslušenství, například koncovky či hřebenáče, které by navíc stavbu zbytečně prodražovaly. Šindele se pokládají na střechy se sklonem 15°až 90°.
Cena na prvním místě
Cena šindele je v porovnání s ostatními střešními krytinami nižší, mimo jiné i proto, že se nevyžaduje speciální příslušenství. Snadná a rychlá pokládka a minimum odpadu přispívají k dalším úsporám při tvorbě šindelové střechy. Cena šindele značky se pohybuje od 150 do 450 Kč.
Plechové krytiny s malým zatížením
Kombinace žárově pozinkované oceli a kvalitní povrchové úpravy z polyesterového laku vytváří lehkou a zároveň pevnou krytinu s dlouhou životností. Nejčastějším typem plechové krytiny na rodinných domech je krytina skládaná. Současný trh nabízí alternativy, jež svým vzhledem dokonale napodobují tento tradiční typ zastřešení, ovšem s vlastnostmi, které díky moderním materiálům a technologiím umožňují použití v řadě případů značně komplikovaných, nebo dokonce nemožných – ať už jde o rekonstrukce nebo střechy s nižším spádem. Můžeme se setkat s krytinou, která má výšku vlny 42 mm, což je nejvyšší možná výška u tohoto typu. Z dálky je střecha s plechovou krytinou v podstatě k nerozeznání od té klasické – taškové. Díky své malé hmotnosti nachází uplatnění i na rekonstruovaných objektech, aniž by byla potřebná nákladná úprava krovu.
Užitečné lakování
Mezi plechovými krytinami jsou technologické, materiálové a užitné rozdíly. Jednou z velmi rozšířených je tradiční drážková (nebo chcete-li falcovaná) krytina v provedení s prefabrikovanou povrchovou úpravou polyesterovým lakem.
V současnosti je upřednostňováno zpracování z nepřerušených plechových pásů spojených pouze vzájemně, bočně. Odpadá tak pracnost délkového napojení. Čistě pozinkované (údržbové) plechy jsou nyní nahrazovány předlakovanými variantami, které v průběhu životnosti nevyžadují žádné další údržbové zásahy a renovace. Speciální lakové vrstvy neomezují ani montážníky, kteří se zpočátku obávali možného poškození laku během montáže. Důkazem pozitivních vlastností laku je skutečnost, že plech je při ohýbání už nalakovaný – lak takové namáhání bez problémů snáší. Tyto krytiny lze uplatnit na střechách s nízkým sklonem, často v kombinaci s jinými druhy krytin, které na nízké sklony vhodné nejsou.
Skryté kotvení
Devízou pokrytí drážkovou krytinou je skutečnost, že veškeré kotvení k podkladu je skryto pod samotnou krytinou a plech není nijak narušen kotevními prvky. Příponky, které kotví krytinu, jsou zakomponovány do samotné drážky a kotví se před přiložením dalšího pásu, který je překrývá. Nízká hmotnost je charakteristická pro různé typy plechových krytin. Malé zatížení je plusem z hlediska koncepce i dimenzování střechy. Tuto vlastnost ale jistě ocení také montážníci, kterým jednotlivé prvky procházejí rukama. Vzhledem k pokládce plechu na prkenné bednění nebo záklop je povrch hotové krytiny značně únosný, takže ani případný pohyb osob po střeše nepředstavuje žádný problém. V zimním období je povrch dostatečně pevný a nehrozí nebezpečí poškození krytiny sněhem sjíždějícím z vyšších míst střešní konstrukce. U bodově podepřených profilovaných plechových krytin však v takových případech hrozí deformace vln. Naopak na drážkové krytině je sjíždění sněhu bezproblémové a plynulé. Pokud je třeba sníh na střeše zadržovat (například proto, že bezprostředně pod hranou střechy se nacházejí často využívané plochy), jsou nutné sněhové zachytávače. Lakové vrstvy jsou tvrdší než led, proto led povrch krytin neodírá, jak je možné někdy pozorovat u krytin z pozinkovaného plechu natřených konvenčními barvami. Příznivé reakce na masy sněhu a možnost nízkých sklonů předurčuje falcovanou krytinu k použití na horách, návětrných místech a podobně.
Tradiční pálená
Pálené krytiny se vyrábějí na čistě přírodní bázi – směs zeminy s příměsí jílu se mísí s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Tašky tak nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a chemické zátěži, ale také výhody páleného materiálu – ekologičnost a prodyšnost. Díky tomu může dům dýchat, a tak nabídnout skutečně kvalitní prostředí pro život.
Pálené tašky se vyrábějí jak v základní režné podobě, tak v úpravě engobováním či glazováním. V současnosti lze v nabídce firem najít několik desítek druhů pálených střešních krytin. Přísné testování kvality podle evropských norem zajišťuje tu nejvyšší kvalitu, takže pálené tašky u nás můžete použít ve všech nadmořských výškách.
Tašky se vyrábějí v různých barevných tónech. Těch se docílí právě engobováním (matné až pololesklé tašky) nebo glazováním (vysoce lesklé tašky). Není to však pouze estetický, ale i praktický prvek. Střecha je po těchto úpravách odolná vůči UV záření, a tím si udržuje svoji barevnou stálost. Kyselé deště, sníh, krupobití nebo ptačí trus rovněž nepředstavují pro glazury a engoby žádný problém. V tom se pálená krytina liší od barvených tašek z jiných materiálů. Některé speciální odstíny lze vyrobit i na zakázku.
Firmy však většinou nevyrábějí pouze střešní tašky, ale dodávají komplexní střešní systémy včetně všech potřebných doplňků, jako jsou pojistná hydroizolace, větrací pásy nebo různé nekeramické příslušenství. Klasické značkové režné tašky značky lze pořídit již od 272 Kč bez DPH za metr čtvereční střechy.
Text: Andrea Mičková
Foto: archiv firem
Kategorie:
Stavební materiály
Sdílejte článek