Vše, co jste chtěli vědět o venkovních markýzách

Rádi byste si v létě poseděli venku, ale brání vám v tom neskutečné horko a ostré sluneční paprsky? Skryjte se pod praktickou venkovní markýzou, která může mimo jiné fungovat také jako ochrana před deštěm. Navíc zůstanou nenechavé pohledy sousedů tam, kam patří: za plotem.
Reklama

Multifunkční stínící system

Markýzy jsou bez debat nejpopulárnějším venkovním stínícím systémem vůbec. S jejich pomocí snadno vykouzlíte příjemné posezení na terase či na zahrádce, samozřejmě však nejde jen o komfort. Budete-li markýzu ladit k celkovému stylu vašeho domu, snadno se stane zajímavým designovým prvkem. Výrobci markýz se předhánějí s jejich vylepšováním, a tak si například už dnes můžete zvolit, zda vám více vyhovuje ruční skládání, nebo pohon na dálkové ovládání.

Markýzy lze namontovat kamkoliv

Postupy pro montování markýzy se různí. Specializovaná firma vám dokáže poradit, který způsob je ten nejlepší právě pro vás, a pomůže s výběrem typu markýzy. Mezi často používané možnosti patří montáž do zateplené i nezateplené fasády nebo montáž do krokví. Všechny venkovní markýzy se instalují s určitým sklonem, který primárně zajišťuje odtok dešťové vody. Ovlivňuje ale i stínění – například pro odstínění nízkého slunce je třeba využít velkého sklonu.

zdroj SUNSYSTEM

zdroj SUNSYSTEM

Profesionálové na markýzy nedají dopustit

Všimli jste si už, jak často se s markýzami v různých podobách setkáváme u obchodů, restaurací a hotelů? V některých případech se jedná o klasické kazetové markýzy, jindy například o markýzy košové, které se používají pro zastínění vchodů i některých typů oken. Košové markýzy plní hned čyři úkoly: ozvláštňují vzhled budovy, chrání před deštěm a sněhem, poskytují protisluneční clonu a starají se o reklamu. Na jejich kopuli totiž často bývá umístěno logo, případěj jiný nápis. Samostatnou kategorií jsou markýzy jakožto zastínění restauračních zahrádek. Pro tento účel se používají speciální markýzové přístřešky.

Nejpopulárnější jsou kazetové markýzy

Tento všeobecně oblíbený typ markýz se pyšní kvalitním ochranným boxem, který se může sám o sobě stát pěkným estetickým prvkem. Je to vlastně jakési pouzdro, do nějž se látka výsuvné markýzy skryje, což zaručí mnohem delší životnost. Starou dobrou klasiku představují tzv. otevřené markýzy, které sice nenabízí ochranu pouzdra, zato jsou však jednoduché na instalaci. Poměr ceny a výkonu je v tomto případě fascinující. Skládají se z kvalitní impregnované tkaniny a kloubové konstrukce.

Markýzy se speciálními funkcemi

Může se stát, že nebudete chtít zastínit prostor přímo u domu, protože jste si pro posezení zvolili úplně jiné místo. Naštěstí se již vyrábí i samostatně stojící markýzy s nosnou konstrukcí, které jsou dostečně stabilní na to, aby je bylo možné využít i pro větší plochy zahradních restaurací. Speciální konstrukce markýz je navržena také pro stínění zimní zahrady nebo pergoly. Pro stínění menších ploch, balkonů či lodžií jsou zase určeny balkónové markýzy.

zdroj SUNSYSTEM

zdroj SUNSYSTEM

Montáž nechte na odbornících

Zakoupit si levnou markýzu v základním provedení na internetu nebo v hobby marketu není problém. Nechme nyní stranou kvalitu takového výrobku, která může a nemusí být nevalná, a zaměřme se na její montáž. Na tomto důležitém úkonu mnoho lidí zkrachuje – a není divu. Není-li člověk odborník, nemůže prostě znát veškeré možnosti kotvení, alternativy montáže pro různé povrchy a podklady. I když markýza na první pohled drží, nemusí to znamenat, že je vše v pořádku. Důležitým faktorem je například odolost vůči větru, kterou prověří až odpovídající počasí. Neodborně nainstalovaná markýza je nebezpečím nejen pro svého majitele, ale i pro ostatní členy domácnosti a pro zákazníky, je-li použita třeba před obchodem. Proto se raději obraťte na profesionály, mezi něž patří například společnost Sunsystem.cz.

Správná péče prodlouží životnost markýzy

Údržba venkovních markýz je velice snadnou záležitostí. Protože je látka impregnovaná proti promoknutí, špíně a plísni, nedoporučuje se ji příliš čistit – postačí jednou za čas jarová voda, a to nejlépe před zazimováním markýzy. Vysloveně zakázáno je používat vysokotlaký čistič (WAP), který by mohl narušit strukturu tkaniny, a zhoršit tak její vlastnosti. Nezapomeňte, že životnost markýzy je daná právě životností látky.

Venkovní markýza a déšť

Mnoho lidí se domnívá, že markýza by je měla zcela ochránit i před deštěm, realita je ovšem úplně jiná. Jejích hlavní funkce je stínění, díky impregnaci nám pak mohou poskytnout i ochranu před mrholením. Ale jakmile začne pršet opravdu intenzivně, zvláště pro dlouhodobém působení vody se látka poškodí a prověsí. Proto je vhodné před blížící se průtrží mračen venkovní markýzu bezpečně stáhnout.

ZDROJ: PR článek společnosti SUNSYSTEM, s.r.o.

Reklama

Komentovat