Upravíme do požadované výšky stahovací latí

Výhody lehkého betonu při rekonstrukci podlah

30. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Podlahy z betonu jsou oblíbené v novostavbách i při rekonstrukcích především pro svou pevnost a dlouhověkost. Nesou s sebou ale i několik nevýhod jako je vysoká hmotnost, nebezpečí prasklin a poměrně dlouhá doba vysychání. Ale není beton, jako beton. Existuje totiž i beton s vylepšenými vlastnostmi. Lehký beton si zachovává všechna potřebná pozitiva běžného betonu.

Na rozdíl od něj má ale cca o 2/3 nižší objemovou hmotnost, skvělé izolační vlastnosti a je rychleschnoucí. Navíc podlahy z lehkého betonu se realizují bez dilatačních spár, protože u něj nehrozí popraskání.

Snadná příprava lehkého betonu

Lehký beton najdete na trhu v podobě suché směsi balené v pytlích po 30 l pod názvem Liapor Mix. Jeho příprava i manipulace s ním jsou snadné. Vyrábí ve 2 variantách. Liapor Mix (frakce 4-8 mm) určený pro podkladové vrstvy a Liapor Mix final (frakce 1-4 mm) určený pro finální vrstvy podlah. Spojení těchto 2 výrobků představuje skvělý systém pro realizaci betonových podlah.

Potřeby pro realizaci podlahy z lehkého betonu

Potřeby pro realizaci podlahy z lehkého betonu

Výhody lehkého betonu nejen při rekonstrukcích

 • Je to právě nízká objemová hmotnost 600 kg/m3 (resp. 750 kg/m3), která dělá z lehkého betonu ideální materiál pro rekonstrukce podlah. Ve srovnání s běžným betonem lze provádět lité podlahy s až o 2/3 nižší zatížením nosné konstrukce. Díky tomu je Liapor Mix skvělým řešením při rekonstrukcích starších budov s přísnějšími požadavky na statiku.
 • Podlahy realizované z lehkého betonu Liapor Mix jsou pochozí již za 24 hodin. Celková doba vysychání je 5-7 dní.
 • Neopomenutelné jsou i jeho tepelně izolační vlastnosti (součinitel tepelné vodivosti 0,14 Wm-1 K-1).
 • Liapor Mix má široké možnosti využití: rekonstrukce keramických a klenbových stropů, různé izolační vrstvy, lehké výplňové a vyrovnávací vrstvy, ochrana inženýrských sítí apod.
Lehký beton Liapor Mix - detail

Lehký beton Liapor Mix – detail

Vrchní vrstva Liapor Mix Final, spodní Liapor Mix

Vrchní vrstva Liapor Mix Final, spodní Liapor Mix

Postup realizace podlahy z lehkého betonu

 • Před realizací podlahy z lehkého betonu musíme povrch dobře očistit a lehce zvlhčit. Penetrace je nutná jen v případě poničených povrchů.
 • Suchou směs a potřebné množství vody (4-5 l na 1 balení) mícháme v míchačce, nebo ručně. Při použití rychlostní vrtačky, je nutné nastavit nízké otáčky, aby nedošlo ke znehodnocení směsi.
 • Vzniklý lehký beton lijeme na podklad a upravujeme podobně jako běžný beton – stahovací latí a běžným zednickým hladítkem. Doporučená minimální výška nanášené vrstvy je 5 cm.
 • U podlah s většími nerovnostmi doporučujeme jako základní vrstvu použít Liapor Mix (4-8 mm) a jako finální vrstvu Liapor Mix final (1-4 mm).
 • V případě menších nerovností můžete vynechat vrstvu Liapor Mixu (4-8 mm) a použít jen Liapor Mix final (1-4 mm).
 • Směs je rychleschnoucí. Proto je důležité ji bezodkladně zpracovat. Lehký beton nepraská, proto nejsou třeba dilatační spáry.
 • Také se výborně pojí s dalšími materiály i s vrstvami zpracovanými v předchozích dnech.
 • Na hotovou vrstvu z Liapor Mix final můžete položit finální nášlapnou vrstvu. V případě tenčích podlahových krytin (lepený vinyl, lino apod.) můžete ještě dorovnat povrch tenkou vrstvou nivelační stěrky.
Pomalu mícháme

Pomalu mícháme

Upravíme do požadované výšky stahovací latí

Upravíme do požadované výšky stahovací latí

Konečná podoba podlahy z lehkého betonu

Konečná podoba podlahy z lehkého betonu

Snadná dostupnost

Směsi pro přípravu lehkého betonu Liapor Mix a Liapor Mix final  zakoupíte on-line v e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor, nebo ve stavebninách DEK po celé ČR.

Liapor Mix, Liapor Mix Final

Liapor Mix, Liapor Mix Final

Zdroj: PR článek společnost Lias Vintířov, LSM, k.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: lehký beton Liapor Mix lité podlahy podlahy rekonstrukce podlah túje
Sdílejte článek

Diskuze