Zdicí systém šetřící energii izolací a akumulací tepla

Zdicí systém šetřící energii izolací a akumulací tepla

29. 04. 2020 Sdílet

Růst cen plynu, elektřiny a omezené zásoby fosilních paliv v kombinaci se zvýšenou spotřebou energií, se značně projevuje především v peněžence běžného koncového zákazníka/spotřebitele. Budovy, kde bydlíme a jejich celoroční provoz se tak stávají největším „žroutem“ energií a peněz.

Začátkem letošního roku přišla i povinnost stavět v souladu s požadavky, které stanovuje technická norma ČSN 73 0540-1 až 4. Platí tedy povinnost stavět tzv. „nulové domy“ – od rodinných domů, přes velké bytové domy až po administrativní budovy a všechny další stavební projekty.

Investorům i projektantům nabízí společnost KM Beta jistotu kvalitních technických parametrů ve zdicím systému KMB SENDWIX, který splňuje a v některých případech i převyšuje požadavky těchto norem. KMB SEDNWIX kombinuje štíhlé nosné zdivo s kvalitním zateplením. Dosahuje tak požadovaných parametrů pasivních a nulových staveb a díky tomu má pozitivní hodnocení v rámci energetické náročnosti budov.

rodiný dum

FOTO KM Beta

Úniky tepla přes „tepelné mosty“

Tepelně izolační vlastnosti obvodových stěn systému KMB SENDWIX vysoce překračují doporučované hodnoty normy. Výsledné parametry tepelného odporu vnějšího pláště stavby si tak v závislosti na stavebním záměru může libovolně vybrat investor či projektant. Úniky tepla přes tzv. „tepelné mosty“ (zeslabení izolačních schopností zdiva) se lépe eliminují u konstrukcí sendvičového zdiva než u jednoplášťového zdiva, což je obecně známé i ze stavební praxe.

Tepelná akumulace stěn je dalším užitečným faktorem pro úsporu energií na vytápění a chlazení budovy. V současnosti se jedná o nejžádanější vlastnost, která má svůj velký význam u trvale užívaných staveb. Systém KMB SENDWIX zkracuje otopnou sezonu až o celý měsíc, protože umožňuje pohodlně překlenout teplotní výkyvy mezi dnem a nocí v přechodných obdobích (jaro, podzim) bez nutnosti zapínat otopné soustavy. Tato vlastnost významně snižuje spotřebu energií, a to především vlivem vysoké objemové hmotnosti zdiva z vápenopískových cihel (1 400 – 2 000 kg/m3), což umocňuje jeho akumulační schopnosti. V létě je tak v budově příjemný chládek, protože zateplené akumulační zdivo mimo jiné zabraňuje také přehřívání vnitřních prostor, a naopak v zimě zdivo udržuje stabilní teplotu, takže se nemusí tolik topit.

Sendwix_cihla

FOTO KM Beta

Větší podlahová plocha a eliminace hluku

Ve všech tloušťkách nosných stěn i příček mají vápenopískové prvky KMB SENDWIX skvělé tlumení hluku mezi místnostmi, což je dáno jejich vysokou objemovou hmotností. Zdivo KMB SENDWIX je možné používat na nosné stěny již v tloušťkách 175, 200 nebo 240 mm (v závislosti na statice stavby), a to díky vysoké pevnosti zdiva 15-30 MPa. Oproti klasickému zdivu s jednoplášťovou obvodovou konstrukcí je tak možné při půdorysu stavby 10×10 m získat navíc až 5 m2 podlahové plochy na jedno patro.

ZDROJ PR článek společnosti KM Beta a.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: tepelní izolace Vápenopískové cihly zdici system
Sdílejte článek