5 věcí, které byste měli zvážit při výběru krbu nebo kamen
S představou ideálního domu se většině z nás spojuje i obraz relaxování před krbem a příjemné teplo z ohně. Dříve, než padne definitivní rozhodnutí o koupi krbových kamen či stavbě krbu, byste však měli zvážit několik důležitých faktů.
Pro ty, kteří chtějí spojit romantický pohled do plamenů s úsporným způsobem vytápění, jsou nejčastější volbou krbová kamna nebo krb s krbovou vložkou.
Možností, jak úsporně vytopit dům dřevem, je sice více, například hypokaustová pec je na to perfektní, ale krb a kamna mají oproti ostatním několik významných výhod – v první řadě je to výhled na oheň, který je opravdu silným argumentem, ale váhu má i podstatně jednodušší realizace (s čímž souvisí i její rychlost a cena) a mnohem nižší nároky na prostor. Podívejme se tedy podrobněji právě na tyto dvě možnosti.
Mají ocelový skelet, automatickou regulaci teploty, bezpečnostní termostat s ručním resetem a možnost variabilního napojení na horní či zadní kouřovod. Díky úspornému spalování se mohou pochlubit energetickou třídou A+. Ovládání usnadňuje panel s 3-tlačítkovým LED displejem. Můžete dokoupit také wi-fi modul, s nímž lze kamna ovládat na dálku přes chytrý telefon, tablet či počítač.
1. Vhodný typ
Při výběru krbové vložky nebo krbových kamen byste se měli obeznámit s jejich vlastnostmi a parametry. Správné rozhodnutí přitom závisí na několika faktorech, například i na tom, zda je dům starý, nebo nový. Do nových, kvalitně zateplených a utěsněných domů jsou vhodná hlavně zařízení s vyšší akumulační schopností. Do současných staveb totiž stačí dodávat méně tepla a tepelný výkon běžných krbů a kamen je na ně příliš vysoký. Na jeho snížení na potřebnou hodnotu se proto používá akumulační hmota – tím, že se do ní teplo z hořícího ohně naakumuluje, jeho odevzdávání se rozloží na delší dobu a tepelný výkon se tak sníží na přijatelnou úroveň. Navíc, díky tomu je potřebné i méně často přikládat.
Další možností, která láká hlavně ty, kteří chtějí krbem vytopit celý dům, jsou zařízení s teplovodním výměníkem – v něm se ohřívá voda, která se využívá ve vytápěcím systému. Na přímé sálavé vytápění místnosti se tedy používá jen část tepla, zbytek se odevzdává vodě v zabudovaném výměníku. Vypadá to jako skvělý nápad, ale toto řešení má svá úskalí. Například se budete muset naučit v krbu topit podle toho, jaká je potřeba teplé vody v systému, což určitě není jednoduchý úkol. Jak upozorňuje Maroš Plško z firmy Schiedel, problémem při topení dřevem je nemožnost plynulé modulované regulace. „Pokud například budete chtít mít častěji příjemně teplo před krbem, možná jednou za dva-tři dny, a máte podlahové topení, pravděpodobně nestihnete spotřebovat všechnu ohřátou vodu z akumulační nádoby a část z ní budete muset vypouštět,“ vysvětluje.
Při výběru nezapomeňte na jeden důležitý fakt – ať už jde o krb, nebo o krbová kamna na dřevo, znamená to teplo a světlo za každých okolností. Jakýkoli jiný spotřebič imitující krbové těleso, například plynový krb, není nezávislý a potřebuje dodávat energii ze sítě.
Maroš Plško, Schiedel
2. Vzhled a velikost
Moderní, nebo tradiční design? Černá, nebo barevná kamna? Kovová, nebo s kamenným obkladem? Designových možností je mnoho a nabídka je v tomto směru opravdu široká. Vybrat si „hezké“ však nestačí. Všechna kamna nebo krby mají i své rozměry a ty jsou při výběru důležité. Promyslete si tedy, kde budou umístěny, a berte do úvahy i velikost místnosti. „Kamnář se zřejmě zaraduje, pokud si vyberete velkou krbovou vložku s velkou plochou, velkým výkonem, a samozřejmě s velkými náklady, ale do malého obýváku patří malý spotřebič,“ upozorňuje Maroš Plško.
„Nezapomeňte, že potřebujete místo i na palivo, i když dnes je už standardem dřevo s délkou 25 cm a ne půlmetrová polena nebo metrovice,“ dodává. K nezanedbatelným „velikostem“ patří i rozměry skla, topeniště a popelníku – na nich závisí váš výhled na oheň, množství a velikost přiložených polínek i to, jak často bude potřebné vysypávat popel. A když jsme už u praktických „drobností“ – vyzkoušejte si i manipulaci s pohyblivými částmi a upřednostněte spotřebič s tzv. oplachem skla, které tak stačí čistit jen asi jednou za týden.
Kamna mají opláštění z oceli, vyzdívka je zhotovená ze šamotu a vermikulitu. Kouřovod s průměrem 130 mm se připojuje shora. Cena 15 550 Kč.
3. Umístění a souvislosti
Umístění krbu či kamen je v každém případě spojeno s polohou komína, při rekonstrukci tedy máte možnosti více méně dané. Je přitom důležité ověřit si předem, zda máte vhodný komín, případně ho vhodně upravit (nadstavět, vyfrézovat, vyvložkovat…). Chybně fungující komín znamená totiž v horším případě riziko požáru, ale stačí i to, že nebude „tahat“, a máte po radosti z nového krbu. A pokud je v domě komín jen s jedním průduchem, který se využívá pro vytápěcí kotel, jste ve stejné situaci, jako kdybyste komín neměli. Do jednoho průduchu se totiž nesmí napojit vývod z plynového kotle i ze spotřebiče s otevřeným ohněm.
V novostavbě máte všechny možnosti otevřené, plánovat je však nutné již ve fázi projektování domu. Krb či kamna mohou stát u stěny, v rohu nebo uprostřed místnosti tak, aby prostor rozčlenily na zóny s různými funkcemi.
V takovém případě jsou velmi efektní krby s rohovými dvířky nebo se sklem na protilehlých stranách, takže si můžete pohled na oheň užívat na různých místech. Pokud má obytný prostor vhodnou dispozici a krb nebo krbová kamna jsou vhodně umístěny, dokážou vytopit v podstatě celý dům běžné velikosti. Při takovémto požadavku je však návrh opravdu úkolem pro zkušeného odborníka.
V okolí krbu a kamen počítejte s nehořlavou podlahou, izolačními prvky a dostatkem volného prostoru kolem. Kamna se umisťují alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být 80 cm. Nehořlavá podlaha nebo podložka by měla sahat min. 50 cm před přední okraj ohniště a 30 cm do boků. Hlavně na poschodí je potřebné uvažovat i s hmotností vytápěcího spotřebiče a posoudit zatížení v místě jeho osazení.
Přívod primárního a sekundárního vzduchu se reguluje jedním ovládacím prvkem, díky oplachování sekundárním vzduchem se na skle dvířek neusazují nečistoty. Ve spodní části je uzavíratelný prostor na menší zásobu dřeva nebo krbové nářadí.
4. Správný výkon
Přiměřený výkon krbu či kamen se určuje na základě energetické náročnosti stavby (tepelné ztráty) a velikosti vytápěného prostoru. Na přibližný odhad stačí vynásobit objem vytápěných místností a hodnotu tepelné ztráty. Vyjde vám údaj v kW, podle něhož si můžete vybírat krb nebo kamna s vhodným výkonem.
Abyste měli přibližnou představu – v současných novostavbách je to obvykle 3–8 kW. „Potřebné je přitom sledovat nejen nominální výkon, ale i regulační rozpětí. Kvalitní vytápěcí zařízení by mělo fungovat správně i při nízkém výkonu, když se do spalovací komory přivádí málo vzduchu,“ připomíná Veronika Bášti ze společnosti Thorma.
Do úvahy je však nutné brát i to, zda chcete krb nebo kamna používat jako hlavní zdroj tepla, nebo jen na příležitostné přitápění – na tom závisí, jakou část tepelných ztrát je potřebné tímto zařízením pokrýt. Podle Veroniky Bášti je proto nejlepší cestou poradit se o výběru s odborníkem ze specializované firmy: „Předejdete tak nepříjemnostem či škodám, které mohou být důsledkem nesprávného rozhodnutí. Pouze tak si budete moci užívat příjemné teplo i pohled na hořící polena.“
5. Těsnost
Dalším důležitým kritériem při výběru by měla být těsnost spotřebiče. „Do dnešních novostaveb by se měla montovat jen těsná zařízení s napojením na externí přívod vzduchu, tedy taková, která berou vzduch na svůj provoz z exteriéru, ne z interiéru,“ zdůrazňuje Maroš Plško.
A proč je důležité, aby byly krb a kamna těsné? „Protože dnes stavíme těsné domy a řízené větrání s rekuperací se stává standardem. V domě s řízeným větráním způsobí netěsný spotřebič nerovnováhu, navíc větrání může tahat kouř a spaliny do interiéru, a to určitě nikdo nechce. Na těsnost je však nutné dát si pozor i v souvislosti s digestoří – pokud není recirkulační, může při netěsné krbové vložce způsobit stejný problém se spalinami,“ upozorňuje Plško.
Externí přívod spalovacího vzduchu (CPV) je vlastně potrubí, které do kamen nebo krbové vložky přivádí vnější vzduch. „Vzduch z vnějšího prostředí se v krbu nejprve předehřeje, aby nedocházelo k ochlazování spalovací komory, a následně se přivádí jako primární nebo sekundární vzduch do ohniště,“ vysvětluje Veronika Bášti. Vzduch na spalování se může přivádět například ze sklepa či půdy, případně lze přívod umístit na fasádu, velmi elegantním řešením však je přivádět ho komínem.
„Na to je potřebné vybrat si odpovídající komín, tedy takový, který má i funkci přívodu vzduchu. Měl by mít také izolovanou šachtu, čímž se předejde problémům s kondenzací teplého a vlhkého interiérového vzduchu na chladném povrchu šachty, kterou proudí studený vzduch přiváděný z exteriéru,“ objasňuje zástupce firmy Schiedel.
Specialista společnosti Romotop
Jak to vidí odborník
S jistým zjednodušením se dá říct, že krbová kamna, krb nebo klasická kachlová kamna jsou schopna vytopit v podstatě celý dům běžných parametrů. Záleží na rozvržení obytného prostoru, vhodnosti umístění komínu a požadovaného pokrytí tepelné ztráty ve smyslu jestli chceme mít krbová kamna / krb jako hlavní topidlo nebo pro příležitostné přitápění, od toho se pak odvíjí samotné navržení výkonu. Dále v rozhodování přichází na řadu design, materiálové a barevné provedení, a to hlavně proto, že možností řešení vzhledu krbových kamen nebo krbu je celá řada. Nesmíme také zapomenout na celkovou hmotnost topidla, pokud je umístěno například v patře, kde se posuzuje zatížení v místě umístění krbových kamen. Je to ale vždy na individuálním posouzení konkrétního domu, chalupy či bytu. Pečlivě si vybírejte realizátora – vyškoleného řemeslníka se zkušenostmi a dobrými referencemi. Zázemí, servis a kvalitní služby zákazníkům samotného výrobce krbových kamen nebo krbových vložek jsou neméně důležité aspekty v rozhodování, jakou značku na trhu si vybrat.
Připravila: Erika Kuhnová
Redakční úprava: Lucia Blažiová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME