Jak na svépomocnou montáž teplovzdušného krbu
Svépomocnou montáž krbu doporučujeme jen u jednoduchých vložek, které používáte občas na vytvoření atmosféry a pohody, jak je tomu v našem postupu. U složitějších systémů se raději spolehněte na zkušenosti odborné firmy.
UDĚLEJ SI SÁM
NÁROČNOST: ****
ČAS: 3 DNY
NÁKLADY: CCA 49 000 KČ
LIDÉ: 1
OBDOBÍ: CELOROČNĚ
KONTROLNÍ SEZNAM
Materiál 49 005 Kč
• desky na obestavbu 6 480 Kč
např. šedé vláknité panely Superisol (tloušťka 2,5–7 cm, jsou nejtvrdší z uvedených), resp. vermikulitové lisované desky Grenaisol (3–5 cm) nebo Skamol, měkčí bílé vláknité desky Silca (3–10 cm), ceny 1 350–1 900 Kč/m2
• lepidlo 1 620 Kč
např. Malta FL6 (práškové lepidlo na lepení dosek Superisol), Rudokit (univerzální lepidlo v hotovém stavu), lepidla Ortner nebo Rath (v práškové podobě).
• krbová vložka 27 000 Kč
• stojan pod vložku 540 Kč
nebo tvarovky či cihly na podezdívku
• kouřovod 2 160 Kč
trubka ke komínu spolu s připojovacím kusem a těsněním
• přívodní trubka 405 Kč
na spalovací vzduch
• průduchy a mřížky 2 160 Kč
na výduchových otvorech ve stěnách, například 8 ks
• teplovzdušné trubky 2 160 Kč
hliníkové flexibilní na teplovzdušná rozvodní potrubí
• stěrka, omítka 6 480 Kč
speciální, vrchní a základní včetně síťky ze skelného vlákna
Nářadí
• pila
nebo úhlová bruska s kotoučem na řezání kamene
• běžné zednické nářadí
PRACOVNÍ POSTUP
DOBRÉ RADY
VYZBROJTE SE VĚDOMOSTMI
Obestavba krbové vložky na první pohled vypadá jako jednoduchá slepená a sešroubovaná bedna. Ale při její stavbě je nutné postupovat zodpovědně. Předtím, než se pustíte do obestavby, je potřebné si prostudovat literaturu. I při nákupu materiálu vám v obchodě rádi poradí. Ve specializované stavební firmě už nemusí být tak ochotní, neboť se domnívají, že je chcete připravit o práci.
SPOJOVÁNÍ DESEK ŠROUBY
Šroubování si nacvičte na odřezcích, abyste šrouby příliš nedotahovali. Před připevněním desek na zadní stěnu (zeď domu) se vždy přesvědčte, zda není dřevěná nebo z jiného hořlavého materiálu. Přišroubování zadní izolace o dřevěnou stěnu už způsobilo nejeden požár. Pokud je stěna za obestavbou dřevěná, konzultujte problém s odborníkem.
NÁŘADÍ NA OBESTAVBU
Jelikož krbový materiál dost tupí nástroje, používejte proto spíše starší kusy, které po práci vyřadíte. Při opracování se uvolňuje množství dráždivého prachu. Používejte proto raději ochranné pomůcky. Pokud není na nářadí namontováno odsávání, desky raději opracujte venku před budovou. Pozor, prach může obtěžovat jiné lidi.
PRÁCE S LEPIDLY
U nás dostupné materiály na stavbu vložky jsou většinou dovezeny ze zahraničí. Ke každému materiálu se dodávají určená lepidla. Nemíchejte tedy různé materiály a různá lepidla. Zde se improvizace může vymstít. Po čase používání se spoje mohou rozpadnout. Při amatérské obestavbě či drobných opravách doporučujeme použít hotová lepidla v kyblících a tubách. Prášková lepidla ve velkém balení jsou už profesionální a jejich míchání někdy připomíná kuchařská mistrovství ve vaření. Pružná lepidla používaná na lepení dlažby nad podlahovým topením lze omezeně použít na přichycení izolačních desek na zděné stěny domu, k nimž je obestavba přistavena.
NEHOŘLAVÝ PŘÍVOD
Na pravé straně vložky je přívod vzduchu potřebného na hoření. Doporučuje se, aby trubka přívodu vzduchu byla v komoře obestavby nehořlavá. Plastové potrubí obvykle na konci (poslední metr) nahradíme flexibilní hliníkovou hadicí. Zabudovaná vložka nemá hrdlo na přímé připojení přívodu exteriérového vzduchu. Přívodní potrubí je v našem případě jen volně ukončené. Správnější by bylo opatřit ho mřížkou proti hmyzu a hlodavcům a hlavně uzavíracím mechanismem, aby chladný vzduch neochlazoval budovu, pokud se v krbu netopí. V těsných a izolovaných objektech už používáme dvojité klapky na začátku i na konci potrubí. Na obou koncích by měl být také revizní otvor na kontrolu přívodního potrubí.
TIPY PŘI MONTÁŽI
NA JAKÝ STOJAN POSTAVIT VLOŽKU?
Pokud využijete dvě stěnky z plynosilikátu, tvarovky nejsou příčně vyztužené a postačí jen trochu „bouchnout dvířky“, aby se celá vložka svalila na zem. Překlad nad stěnkami by měl být vyhotoven z tepelně odolného, ale pevného materiálu. Velké šamotové desky nejsou běžně dostupné. Překlad udělejte například ze šamotové cihly položené do ocelových úhelníků. A samozřejmě, je nutné dozdít zadní stěnku stojanu, aby byl stabilní.
KDY VOLAT KOMINÍKA KVŮLI PŘIPOJENÍ VLOŽKY
Podle platných předpisů má revizní technik – kominík zkontrolovat připojení spotřebiče ke komínu, dokud ještě teplovzdušná komora není zakrytá. Technik vydá potvrzení, revizní zprávu o tom, že spotřebič je (nebo není) schopný provozu.
TEXT ING. ARCH. VLADIMÍR INSTITORIS
FOTO BALTKAMA.LT, THINKSTOCK.CZ
ZDROJ časopis HOME speciál podzim 2015, JAGA MEDIA, s.r.o.
Kupoval jste někdo zahradní gril? Přemýšlíme nad ním a nevím jestli nebude lepší gril.
Máme zahradní krb. Nevím jestli víte jak vypadá, podívejte se na http://www.zeleneudoli.cz
Dobrý den. Klidně bych ještě více zmínil tu obestavbu – k tomu mohu doporučit tento článek https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/obezdeni-krbove-vlozky-s-vymenikem/
Zde se opravdu nevyplatí šetřit na materiálu – nakonec by Vás to ještě mohlo vyjít dráž.