Zdroj: Bosch

Jak uspořit při vytápění? Pořiďte si tepelné čerpadlo

03. 05. 2021 Sdílet

Náklady za vytápění a přípravu teplé vody jsou jednou z největších položek na celkovém účtu domácnosti. Snižování těchto nákladů a spotřeby energie je jedno z hlavních kritérií při výběru nového zdroje tepla. Tepelná čerpadla vzduch/voda využívají venkovní vzduch jako bezplatný zdroj, který je neomezeně k dispozici. V porovnání s jinými zdroji tak lze ušetřit až 60 % nákladů na vytápění. S tepelnými čerpadly nyní přichází na český trh i značka Bosch.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Vytváření tepla z okolního prostředí udržitelným a ekonomickým způsobem – to je princip fungování tepelných čerpadel. Pokryjí tak potřebu energie na vytápění i ohřev vody. Jsou ideální volbou jak pro novostavby tak pro rekonstrukce. Používají tepelnou energii z venkovního vzduchu, které je dostatek i ve studených zimních dnech, a minimální množství elektrické energie. Lze je přirovnat k principu obrácené chladničky – která čerpá teplo z vnitřního prostoru ven a díky tomu je uvnitř zima.

TČ_princip fungování _CZ

Zdroj: Bosch

Tepelné čerpadlo naopak venkovní teplo předává dovnitř chladivu, které se odpařuje, prostřednictvím výparníku (výměníku). Páry odpařené z chladiva se poté pomocí kompresoru stlačí, čímž dojde k velkému nárůstu tlaku a teploty. Takto získané teplo se poté pomocí kondenzátoru (dalšího výměníku) přenese do otopné soustavy. Tento proces se v rámci uzavřeného okruhu stále opakuje. Čerpadlo ovšem umí využít oba směry, takže v zimě zajistí vytápění a v létě naopak chlazení.

Tepelné čerpadlo

Zdroj: Bosch

Co je to COP a SCOP? Aneb jak poznáte účinnost tepelného čerpadla

Pro určení výkonu se používají dvě různé hodnoty – topný faktor (COP = Coefficient of Performance) a sezónní průměrný topný faktor (SCOP = Seasonal Coefficient of Perfomance).

COP ukazuje poměr mezi výkonem tepelného čerpadla a jeho spotřebou. Čím je vyšší, tím je čerpadlo účinnější. Tato čísla jsou závislá na aktuální venkovní teplotě a teplotě otopné vody (většinou 35 – 50 °C). Jsou tedy velmi proměnlivá a individuální pro každou instalaci. Z toho také vyplývá, že čím menší je rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou otopné vody, tím je provoz ekonomičtější. Proto se pro vytápění doporučuje použití velkých otopných ploch (např. podlahového vytápění).

Tepelné čerpadlo

Zdroj: Bosch

Vhodnější pro posouzení účinnosti z hlediska vypovídající hodnoty je faktor SCOP. Ten se určuje dle dat získaných z testování ve zkušebně a z reálných klimatických dat. V laboratoři se tedy spočítá topný faktor při teplotě např. 5 °C a z klimatických dat se zjistí, kolik hodin ročně tato teplota bývá. Toto se provede pro všechna roční období. Z jednotlivých výsledků se poté vypočte průměrná vyrobená a spotřebovaná energie za rok. Tepelná čerpadla vzduch/voda značky Bosch disponují vysokým topným faktorem, který je ukazatelem vysoké účinnost.

Tepelné čerpadlo ovládání

Zdroj: Bosch

Co ještě je dobré vědět o čerpadlech před jejich koupí?

Mezi další výhody tepelných čerpadel Bosch patří nízká provozní hlučnost, která ve vzdálenosti jednoho metru dosahuje kolem 40 dB, což odpovídá přibližně hluku chladničky. V nočním režimu se čerpadlo dokonce ještě ztiší. Také nelze opomenout jednoduchý, moderní design v bílé barvě nebo s možností vlastního designu, díky kterému se čerpadla značky Bosch hodí do každého prostoru.

Tepelné čerpadlo vlastní design

Zdroj: Bosch

Je možné ovládat tepelné čerpadlo i na dálku?

Díky aplikaci EasyRemote, která je dostupná pro iOS i Android, můžete jednoduše měnit nastavenou teplotu pomocí Vašeho mobilního telefonu.

Tepelné čerpadlo ovládání po telefonu

Zdroj: Bosch

Je tepelné čerpadlo vhodné i pro vás?

„Zákazníkovi doporučujeme vždy kontaktovat odbornou firmu, která vám vše spočítá, vysvětlí a vybrané čerpadlo ukáže,“ radí expert společnosti Bosch Termotechnika Ing. Robert Bicek. „V případě zájmu rádi připravíme pro zákazníky nezávaznou nabídku zdarma.“

Zdroj: PR článek společnosti Bosch Termotechnika s.r.o., www.bosch-vytapeni.cz

Kategorie: Vytápění
Tagy: inteligentní domácnost Inteligentní systémy tepelná čerpadla vytapeni
Sdílejte článek