Šest kroků ke správnému plynovému kotli
„Čím topíte?“ To je otázka, kterou si mezi sebou majitelé domů či bytů často pokládají. Vybrat si správný způsob vytápění je velice důležité. Špatná volba nás může připravit o spoustu peněz a nervů. Špatně vytápěný dům nebo byt k domácí pohodě rozhodně nepřispěje. Mnozí lidé dávají přednost kotlům plynovým. Ty dokáží efektivně vyhřát prostory, zvládnou ohřev vody, navíc jsou ekologické a nemusíte si lámat hlavu kam s palivem. Jenže, říct si pouze: „Chci plynový kotel už dávno nestačí“. Je potřeba vybrat ten správný.
1. Jaký výkon?
V první řadě je potřeba si uvědomit, jak veliký prostor chceme vytápět a také, zda a kolik teplé užitkové vody bude kotel ohřívat. Podle toho pak volíme výkon kotle. „V případě, že chceme kotlem ohřívat vodu, je potřeba zvolit kotel s výkonem minimálně 24 kW. Hodnotu tepelných ztrát domu umějí vypočítat například odborníci od výrobce kotle,“ říká marketingový manager Petr Dolejš.
2. Zbytečně neutrácejte
Úspora. Heslo doby, na které nezapomínáme ani při výběru kotle. Ne vždy musí levnější kotel znamenat úsporu. A naopak, dražší kotel s vyšší účinností zase nemusí do daných podmínek vždy tím nejlepším. Při výběru kotle je potřeba si uvědomit, jak velké prostory budeme vytápět, zda bydlíme v chladnějších nebo teplejších oblastech a jak velkou část roku protopíme a také třeba, zda je v domě ještě jiný zdroj tepla, například krbová kamna.
3. Čudlíky a mačkátka
Možná se to nezdá, ale důležitá věc je ovládání kotle. Spousta knoflíků a displejů a komplikované nastavování vám mohou přivodit nepříjemnosti. Proto se při nákupu kotle přesvědčte, zda si s ním opravdu budete vědět rady. Až bude venku mráz a vy budete bezradně stát před kotlem, bude už pozdě.
4. Není kotel jako kotel
Měli byste vědět, že plynové dělíme na klasické s komínem, „Turbo“ kotle a kondenzační kotle. Jaký je mezi nimi rozdíl? „Výhodou klasických plynových kotlů jsou nižší pořizovací náklady. Nevýhodou, že musíte mít v domě komín. Ten nepotřebují kotle „Turbo“. U nich se spaliny odvádějí přes obvodovou zeď nebo střechu. Takový kotel tedy můžete umístit téměř kamkoliv do interiéru,“ vysvětluje Petr Dolejš ze společnosti VIPSgas. Ani kondenzační kotel komín nepotřebuje. Navíc má stoprocentní účinnost. Dokáže totiž kromě výhřevného tepla využít i tzv. kondenzační teplo, které jde u běžných kotlů komínem ven. Ovšem počítejte s vyššími pořizovacími náklady.
5. Nezapomínejte na servis
Pokud se rozhodnete pro plynový kotel, nezapomeňte, že se o něj musíte také starat. Koneckonců jde přece o plyn. „Údržbu plynových kotlů stanoví zákon. Kvůli bezpečnosti ale i správnému fungování kotle je potřeba každý rok provést servisní prohlídku odborníkem. Za našimi zákazníky tak chodí naši oprávnění technici z více než 800 servisních středisek po celé České republice,“ říká Petr Dolejš za Immergas.
ZDROJ: PR článek společnosti IMMERGAS