krbová kamna

Útulné teplo kdekoliv a kdykoliv

13. 08. 2019 Sdílet

Léto pomalu končí a s ním i oblíbená posezení s přáteli u ohně a dobrého jídla. Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně nahradit krbová kamna. Pořízení kamen je však otázkou nejen designu a pohodových večerů, ale i vytápění s energetickou a finanční úspornosti.

Při výběru kamen byste měli zohlednit několik faktorů. Nejdříve vezměte v úvahu velikost a tepelnou ztrátu vytápěného prostoru. Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že u novějšího zděného domu vyhřeje 1 kW prostor až 28 m3. V lépe izolované chalupě vystačí 1 kW na 18 m3 a pro hůře izolovanou chatu platí 1 kW na 11 m3. Neméně důležitým údajem je tah komína a velikost kouřovodu, který by se neměl směrem do komínu zužovat. „Na každé prodejně máme speciálně proškolené techniky, kteří přesně poradí se správným výběrem. Při nákupu byste neměli opomenout ani příslušenství jako je kouřovina (trubky, kolena, zděře) nebo praktický vysavač popela,“ radí produktová specialistka společnosti Mountfield Jitka Zoubková.

krbová kamna

Elegantními designová kamna Capri mají panoramatické prosklení s pohledem na oheň ze tří stran a široké topeniště. Externí přívod vzduchu z venkovních prostor omezuje nutnost větrání v místnosti, kde se topí.FOTO Mountfield

Která kamna jsou ta pravá?

V případě, že vybíráte kamna na chatu či chalupu, kterou využíváte aktivně především v letní sezoně a potřebujete si přitopit jen občas, postačí vám plechová jednoplášťová kamna umístěná v hlavní obytné místnosti. Jsou levnější a šíří teplo prakticky ihned po rozdělání ohně. Nevýhodou takových kamen je větší spotřeba topného materiálu, nízká účinnost, tenčí plech a prakticky žádná tepelná akumulace.

Pro ty, kteří uvažují o koupi kamen do rodinného domu nebo na chalupu využívanou i mimo léto, jsou nejlepší volbou ocelová dvouplášťová, litinová nebo kachlová kamna. Investice do pořízení kamen se vrátí v rozdílu cen topiva přibližně za rok a půl.

Elegance v čistém designu – to jsou kachlová kamna Lascar. Mimořádně široké topeniště pojme polena dlouhá až půl metru. Jednoduché, moderní linie dodávají kamnům exkluzivní vzhled. Díky celokachlovému opláštění budou kamna žhnout ještě dlouho po vyhasnutí ohně.

krbová kamna

Elegance v čistém designu – to jsou kachlová kamna Lascar. Mimořádně široké topeniště pojme polena dlouhá až půl metru. Jednoduché, moderní linie dodávají kamnům exkluzivní vzhled. Díky celokachlovému opláštění budou kamna žhnout ještě dlouho po vyhasnutí ohně. FOTO Mountfield

Dvouplášťová ocelová kamna se poměrně rychle zahřejí a díky přirozené cirkulaci nasají studený vzduch od podlahy, který ohřejí mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému temperovat i okolní místnosti. Můžete je tak využívat jako hlavní zdroj tepla.

Kamna litinová a kachlová vynikají vysokou účinností, která se pohybuje mezi 80 až 90 %. Provoz je velmi ekologický s nízkou spotřebou paliva. Mají sice pomalejší rozběh, ale po zahřátí sálají teplo dlouhodobě, a to i několik hodin po vyhasnutí. Nezanedbatelné jsou i malé nároky na obsluhu, prakticky žádný servis a velmi dlouhá životnost. Kachlová kamna jsou navíc díky originální ruční výrobě nádherným doplňkem nejen do venkovského interiéru.

Luxusní krbová kamna Iris zaujmou panoramatickým prosklením s pohledem na oheň ze tří stran a širokým topeništěm. Terciární spalování zužitkuje zbytkové plyny, takže kamna topí velmi úsporně a přitom ekologicky.

krbová kamna

Luxusní krbová kamna Iris zaujmou panoramatickým prosklením s pohledem na oheň ze tří stran a širokým topeništěm. Terciární spalování zužitkuje zbytkové plyny, takže kamna topí velmi úsporně a přitom ekologicky. FOTO Mountfield

Jestliže chcete mít krbová kamna jako primární zdroj tepla pro větší byt nebo dům, měli byste uvažovat o teplovodním výměníku, který napojíte na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Některé typy výměníků nemusí být připojeny nastálo, je možné je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Pokud chcete ušetřit ještě víc, a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit dvouplášťová kamna s terciárním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.

Kompaktní peletová kamna Delia vytopí prostor o rozloze až 200 m3. Díky úspornému spalování se mohou pochlubit energetickou třídou A+. Je možné dokoupit také wi-fi modul, s nímž lze kamna ovládat na dálku přes chytrý telefon, tablet či počítač.

krbová kamna

Kompaktní peletová kamna Delia vytopí prostor o rozloze až 200 m3. Díky úspornému spalování se mohou pochlubit energetickou třídou A+. Je možné dokoupit také wi-fi modul, s nímž lze kamna ovládat na dálku přes chytrý telefon, tablet či počítač. FOTO Mountfield

Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale i báječně samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl. Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka.

Více informací o cenách a dalších produktech najdete na www.mountfield.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Mountfield

Kategorie: Vytápění
Tagy: kachlová kamna kamna Od partnerů
Sdílejte článek