Interiéry

Každý z nás bydlí v nějakém prostoru – interiéru. Obvykle se skládá ze společenské části, soukromé části, části pro hygienu a nějakého technického zázemí. Interiér by měl být vizitkou, ale i obrazem jeho majitele.
Namísto stísněného a tmavého obývacího pokoje velkolepý prostor s množstvím světla
Design interiérů

Namísto stísněného a tmavého obývacího pokoje velkolepý prostor s množstvím světla

Projekt rodinného domu, nesplňující představy manželů, prošel ještě před realizací rukama architekta. Namísto stísněného a tmavého obývacího pokoje se tak mohou těšit na velkolepý prostor s množstvím světla.

Nové bydlení pro manželský pár v důchodu
Bydlení pro seniory

Nové bydlení pro manželský pár v důchodu

Nové bydlení manželského páru v důchodu, který se po osamostatnění dětí rozhodl přestěhovat z pětipokojového bytu do dvoupokojového.

Jak dobře vymalovat v osmi krocích
Bydlení je hra

Jak dobře vymalovat v osmi krocích

I zdánlivě jednoduchá věc, jako je malování pokojů, vyžaduje plán. Než začnete, udělejte si raději jasno. Jinak můžete být výsledkem nepříjemně překvapeni.

Pohyblivý domov – netradiční řešení pro malé interiéry
Design interiérů

Pohyblivý domov – netradiční řešení pro malé interiéry

Domek po babičce, do kterého se nastěhovala mladá grafická designérka Yolanda, vypadá zvenku jako typická španělská stavba. Když však nahlédneme dovnitř, odhalí nám své mladistvé, originální útroby, ušité na míru jeho obyvatelce.

Někdo, kdo nenávidí sport, určitě nebude mít vystavené závodní trofeje a cyklistické kolo na zdi, člověk milující severský design nebude mít na poličkách slony, oranžovo-červené zdi a africké barevné koberečky, měl by být zařízen tak, aby se líbil tomu, kdo v něm žije, aby ho bavil a těšil, aby se do něj jeho majitel rád vracel. Ale jak má ten správný interiér vypadat?

Interiéry

Interiéry

Odpověď na otázku, jak má správný interiér vypadat, dostane každý úplně jinou. Každému se totiž líbí něco jiného a i přesto, že můžeme vytvořit skupiny lidí milující stejný styl, finální podoba interiéru v jednom a tom samém stylu se bude u každého lišit. Stejně tak potřeba prostoru. Těm, co stačí malý pokoj s postelí na vyspání a jednou skříní na oblečení můžeme srdečně pogratulovat. Jejich výběr při koupi nemovitosti je celkem jednoduchý, levný a jediný problém se může naskytnout při výběru barvy nábytku. I když… možná ani to moc neřeší. Zbylá obrovská skupina lidí stráví mnoho času hledáním toho správného bytu nebo domu, kde všechny dispozice interiéru přesně vyhovují jejich požadavkům nebo se jim alespoň co nejvíce přibližují. A to jen pro začátek. Další dny (někdy i noci) stráví přemýšlením, jak to vše dokonale zařídit.

Interiéry

Jiný majitel, jiný interiér

Velký rozdíl v zařízení interiéru bude hrát i počet členů, kteří ho obývají, a jejich skladba. Čistě pánský interiér perfekcionisty se bude velmi podstatně lišit od prostoru obývajícího rodinou s dětmi, chůvou nebo babičkou. Také soužití několika kamarádů bude mít zcela jiné nároky. Kde tráví rodina společný čas sledováním televize na pohovce, tam kamarádi hrají kulečník, videohry nebo poker. Prosklené zdi koupelny, vanu v pokoji či absenci kuchyně si také může dovolit spíše „sólo“ jedinec.

 

Interiéry - HOME Bydlení

Podle svých představ a potřeb

Není jednoduché vnést všechny představy do jediného prostoru, zvláště více představ více členů rodiny. Pokud je to jen trochu možné, měl by mít každý člen domácnosti svůj koutek podle svých představ. U menších dětí bych však fantazii trochu korigovala, náš (hlavně finanční) zájem je, aby je jejich vymezený prostor bavil co nejdéle, medvídek Pú by tedy měl být alespoň odstranitelný, až za pár dní přijdou do módy auta.

 

Interiéry domácností

Pokud ovšem dáme v interiéru prostor každému členu rodiny, je možné, že se dočkáme velmi nesourodého výsledku, který nebude nakonec nikoho těšit, ale všechny rušit. Dokonalý interiér by totiž měl mít svá pravidla a i eklektický styl je styl pečlivě nakombinovaný a promyšlený.

Jak na to

Spousta interiérových designérů se snaží interiérem podtrhnout celkový ráz budovy. Hlavně stará venkovská stavení nebo bývalé tovární haly mají svá specifika a ne vše se do nich hodí. Také je důležité vzít v úvahu prosvětlenost daného prostoru a zvolit pak nábytek a doplňky tak, aby hlavně tmavý interiér nevypadal jako Drakulova hrobka, ale bylo příjemné v něm žít. S velkými okny a dobrou orientací se může interiér zařídit prakticky v jakékoliv barvě zdí i nábytku, domy na stinných místech nebo malými okny lze „rozsvítit“ výběrem dobrého osvětlení, dobře fungují tzv. podhledy, do kterých se zabuduje spousta světel. Vhodné je doplnit vše ještě nepřímým osvětlením – lampičky a lampy rozmístěné různě po stolcích, poličkách a skříňkách tak, aby se dalo navodit jak ambientní osvětlení příjemné večer u televize nebo povídání si u večeře, tak plného světla na noční život.

Návrhy

Velkou výzvou je ten správný interiér navrhnout. Pokud máme jasně daný nějaký prostor, nezbývá nám než se ho prostě držet, maximálně nějak upravit. Vymyslet ale nový tak, aby perfektně fungoval a splňoval všechny požadavky na estetiku, dobrou orientaci, praktičnost i rozpočet je někdy nadlidský úkol. Je možné, že právě ten Váš vybraný interiér bude mít nějakou nepřekonatelnou překážku. Dobrý architekt či designér je obvykle schopný vymyslet řešení k Vaší spokojenosti, je určitě dobré se na nějakého obrátit.

Zajímavá řešení nabízí otevřené či víceúrovňové interiéry. Patří mezi ně tzv. lofty a mezonety, dala by se připojit i podkroví, která mají také svá úskalí díky sklonu střechy. Lofty jsou prostory bývalých továren a jiných industriálních budov. Vyznačují se velkými okny, složenými obvykle z menších oken nebo skel, vysokými stropy, někdy až přes tři nebo čtyři běžná podlaží. Platí zde velká svoboda v rozvržení dispozic, otevřený prostor ale zůstává zachován.

Industriální interiéry

Mezonety jsou naopak takové malé rodinné domy uvnitř bytového domu. Jsou řešeny standardně, dole vstup, koupelna, obývací prostor s kuchyní a terasou nebo zahrádkou, nahoře ložnice nebo několik ložnic a další koupelna. Sousedí s nimi buď další mezonety, nebo jednopodlažní byty.

Podkrovní interiéry jsou vyhlášené svou romantikou, zároveň jedním z největších oříšků při zařizování. Zkosené stropy neumožňují klasické úložné prostory ve všech místnostech, takže je náročné vymyslet vhodné varianty řešení.

interiéry se dá hrát donekonečna, protože jich je opravdu velká spousta a málokterý developer dnes nabízí identické byty. Každý člověk žije jiný život a má jiné zájmy, jeho interiér bude výjimečný. Proto je to taková zábava a takové nekonečné téma. Stejně jako nekonečná spousta možností.