Jak fungují samozavlažovací truhlíky?
Samozavlažovací nádoby zjednoduší péči o rostliny. Pěstovat v nich můžete kompaktní keře, trvalky, cibuloviny i pestrobarevné letničky. Víte jak? Bez vody se rostliny v nádobách neobejdou. Stejně jako bez hnojiva důležitého pro správný růst a vývoj, neboť […]
Samozavlažovací nádoby zjednoduší péči o rostliny. Pěstovat v nich můžete kompaktní keře, trvalky, cibuloviny i pestrobarevné letničky. Víte jak?
Bez vody se rostliny v nádobách neobejdou. Stejně jako bez hnojiva důležitého pro správný růst a vývoj, neboť v truhlících je menší objem zeminy, tedy i těchto důležitých prvků. Aby měly květiny, zelenina i dřeviny všeho dostatek, zajistí hlavně v horkém a suchém létě nádoby vybavené samozavlažovacími systémy.
Jak to funguje
Samozavlažovací nádoby zadržují vodu v zásobníku, odkud ji rostliny postupně – klidně i v rámci několika dní – absorbují svými kořeny. Aby se k nim dostala, to zajistí zavlažovací knoty nebo vzlínací dutiny. Jsou spolu s roštem pro přístup vzduchu umístěné ve speciální plastové vložce, která bývá buď vyjímatelná, nebo je přímou součástí nádoby. Záleží na výrobci i jednotlivých typech truhlíků a květináčů.
Voda se lije do bočních nebo horních otvorů. Do největších nádob se vejde i dvacet litrů. Nemusíte se bát, že by jí bylo v zásobní nádržce příliš, přebytečná přepadem odteče, což je užitečné hlavně při intenzivním dešti. Každý výrobek je doplněný hladinoměrem, díky kterému snadno zjistíte, kolik vody v zásobníku je.
Vybere si každý
Nabídka samozavlažovacích nádob je opravdu pestrá. V sortimentu truhlíků můžete zvolit klasický samostatný typ nebo rovnou sestavu dvou či tří kusů. Tyto kombinované nádoby se skládají ze samostatných vložek, které se dají jednotlivě vyndávat například při výsadbě rostlin. Nádoby s větším objemem doplňují kolečka i ucha pro snadný přenos. Máte-li v plánu v samozavlažovacích květináčích pěstovat popínavé rostliny, porozhlédněte se po typech, které mají vytvořené otvory pro opory. Tyto maličkosti vám usnadní používání.
Nádoby se samozavlažovacím zařízením jsou ideální i pro období dovolených. Většina rostlin si s vodou ze zásobníku vystačí i déle než tři dny, odolné druhy sukulentního charakteru dokonce i týden. Pokud ale v létě odjíždíte na dva týdny k moři, přece jen budete muset požádat o pomoc někoho, kdo dojde dvakrát týdně rostliny zalít, aby neuschly.
Pro jaké rostliny se hodí
Samozavlažovací truhlíky a květináče se hodí především pro menší keře, letničky, cibuloviny či trvalky. Nejvíce se zřejmě používají pro pěstování letniček, dobře v nich rostou jak ty náročné na vodu, tak i ty, jež si vystačí jen s občasnou zálivkou. Do první skupiny se řadí pelargonie, petúnie, lobelky, vějířovky, fuchsie i pokojové kopřivy. Právě ty ocení, když budete hladinu vody udržovat stále vyšší hlavně během léta. Samozavlažovací truhlíky pomohou i s pěstováním druhů náročných na kvalitní zeminu i zálivku – dopřejte jim velkoobjemové nádoby, které zajistí lepší podmínky. Platí to třeba pro plodovou zeleninu. Z mnoha nabízených sazenic vybírejte především ty menší, ale ani tyčkových rajčat se vzdávat nemusíte, je opět potřeba jen zvolit vhodný typ a objem nádoby.
Tip redakce
Pokud chcete truhlíky zavěsit na zábradlí na balkoně, pořiďte si i držáky, díky kterým lze nádoby snadno a pevně přichytit.
Lucie Peukertová, foto archiv firem