Jak vybrat postřikovač?
Ať už spoléháte na chemickou ochranu rostlin, nebo zastáváte principy přírodního pěstování, bez postřikovače se neobejdete,protože ho potřebujete například i k aplikaci výluhů a odvarů. Ideální je mít k dispozici postřikovače dva – jeden bude […]
Ať už spoléháte na chemickou ochranu rostlin, nebo zastáváte principy přírodního pěstování, bez postřikovače se neobejdete,protože ho potřebujete například i k aplikaci výluhů a odvarů.
Ideální je mít k dispozici postřikovače dva – jeden bude sloužit na hnojiva, druhý například na herbicidy. Vyvarujete se tak toho, že například po aplikaci plevelů nádobu špatně vypláchnete a v domnění, že květinám dopřáváte pravidelnou dávku živin, je poškodíte.
Výběr podle velikosti
Pokud se staráte pouze o rostliny na balkoně, terase nebo předzahrádce, vystačíte si s jednoduchými ručními postřikovači o objemu jeden až dva litry. I když je pořídíte řádově jen za několik stokorun, věnujte jejich výběru čas a zvolte takový, který bude mít ergonomicky tvarovanou rukojeť. Po naplnění bude vážit před dva kilogramy a ty udržet v jedné ruce je zátěž. Lepší typy mají speciálně tvarovanou trysku, která zahraňuje ukapávání účinné látky mimo. Pracovní tlak je kolem dvou barů. Vhodnou alternativou, která ušetří čas i námahu, mohou být ruční aku postřikovače.
Potřebujete-li pravidelně ošetřovat víc ovocných stromů či keřů, kupte si raději postřikovač, který ponesete na zádech. Ty na ruční ovládání jsou k dostání s různými objemy nádrží – zhruba od pěti do dvaceti litrů. Prázdný přístroj váží podle objemu nádrže necelé kilo a půl, trubka je dlouhá čtyřicet až padesát centimetrů. Čerpadlo mají pístové nebo membránové, u většiny typů si je možno nastavit i tlak. Plastové nádrže jsou odolné vůči UV záření, ty modernější mají dobře viditelnou stupnici objemu, ergonomicky tvarovaná záda a široké měkce podložené popruhy pro pohodlné nošení.
Vlastníte-li hodně velkou zahradu s mnoha ovocnými stromy, zvolte zádový postřikovač motorový. Na trhu jsou profi vysokotlaké stroje s nově vyvinutými motory se systémem okamžitého startu. Čerpadlo mají buď pístové, nebo membránové. Provozní tlak lze upravovat i během práce nastavovacím ventilem. Tím je zajištěno, že z nádrže vystřikuje vždy pouze přesné množství postřiku. Prázdný postřikovač váží kolem šesti kilo, nádrž má zpravidla dvacet litrů.
Ve vinicích a ovocných sadech je ošetřování proti chorobám a škůdcům náročnější. Jejich majitelé proto pravděpodobně budou muset investovat do speciálních motorových rosičů. Tyto stroje mají nízkou spotřebu paliva a redukované výfukové plyny, takže jsou šetrné k životnímu prostředí. Motor je dvoutaktní, se zdvihovým objemem přibližně od 35 do 70 ccm, objem nádrže mívají kolem patnácti litrl a trubka postřiku měří půl metru. Horizontální dosah má deset až dvanáct metrů.
Zásady používání postřikovačů:
Při přípravě potřebných roztoků nikdy nepospíchejte, ať už připravujete přírodní výluhy nebo ředíte chemické látky. Dodržujte správné a doporučené poměry a objemy. Slabým roztokem rostlinám nepomůžete a při silných koncentracích je můžete i zničit.
Likvidujte správně použité obaly, případně prošlé zbytků chemických látek. Ty se nedávají do běžné popelnice, ale patří do nebezpečného odpadu. Nenechávejte obaly a pytlíky volně po zahradě, buďte velmi opatrní hlavně když máte zvířata a nebo se kolem domu pohybují děti.
Pokud na zahradě používáte herbicidy, doporučuje se mít postřikovač pouze na ně, a to nejlépe výrazně označený – barevným pruhem, velkou samolepkou a podobně. Vyvarujete se tak tomu, abyste postřikovače zaměnili, což se stává zvlášť tam, když pracuje na zahradě více lidí.
Vždy používejte ochranné prostředky – jak při samotné aplikaci, tak přípravě roztoků. Gumové rukavice, brýle a ochrana dýchacích cest náústkem nebo rouškou jsou naprostou samozřejmostí. Samozřejmostí by mělo být oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, ještě lepší je pláštěnka.
Zvolte správnou techniku – každý typ postřiku vyžaduje jinou techniku. Předjarní postřikem se zaměřujete na kmeny a kosterní větve, zásah proti houbovým chorobám směřuje do rozvíjejících se listů a poupat, ošetření proti běláskovi zase musí zasáhnout listy zeleniny zespodu. Těmto požadavkům by měl odpovídat i tvar trysky nebo směr zásahu. Pro správný postřik je třeba nejen dostatečný tlak, který pomůže rozptylu na velmi jemné kapky. A také aplikační nástavec, kterým dosáhnete dál a výš. Na muškáty na balkóně ho nepotřebujete, při péči o dřeviny nebo také hustší porosty se bez něj neobejdete. Tyto nástavce jsou součástí větších zádových postřikovačů.
STŘÍKÁNÍ, ROSENÍ, ZMLŽOVÁNÍ
Často se zaměňují pojmy postřikovač, rosič a zmlžovač. Liší se od sebe velikostí kapek, které dopadají na rostliny. Hlavně v zemědělství jde o úspory drahé chemie k ošetření rostlin.
Zatímco při klasickém postřikování se většími kapkami spotřebuje dvě stě až tisíc litrů kapaliny na hektar, u rosení je to zhruba čtyřikrát méně. U zmlžování je to dokonce až desetkrát méně. U zmlžování jsou však kapky tak malé, že je velmi nesnadné kvůli větru zajistit, aby se chemie dostala jen do míst, kam patří. Proto se tato metoda používá spíše okrajově.
redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz
Uložit