Profimedia-0034151961.zmenena-velikost.jpg

Konopice: ideální bylina pro kuřáky?

01. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Díky obsahu kyseliny křemičité se konopice ve středověku používala při léčbě tuberkulózy. I v současnosti ale pomáhá s vážným onemocněním – u kuřáků obnovuje plicní výstelky a brání tak vzniku vážnějších onemocnění.   Konopice bledožlutá sice připomíná […]

Díky obsahu kyseliny křemičité se konopice ve středověku používala při léčbě tuberkulózy. I v současnosti ale pomáhá s vážným onemocněním – u kuřáků obnovuje plicní výstelky a brání tak vzniku vážnějších onemocnění.

Konopice pýřitá

 

Konopice bledožlutá sice připomíná barevně kvetoucí hluchavku, ale hodně o její podobě napoví i překlad jejího latinského jména Galeopsis segetum. Gale totiž znamená lasička či tchoř a opsis je vzhled. Tedy konopici by se také dalo říkat lasičce podobná nebo jako lasička. Stačí se pozorněji podívat na květ a zjistíte, že toto zvíře připomíná oblý vršek i vnitřek se dvěma výrůstky vypadajícími jako zuby. Lidové názvosloví má pro konopici i další jména – souchotinové koření či oubyťové thé.

Konopice bledožlutá

 

Léčivé účinky

Již od starověku se konopice používá na léčbu silného kašle. Je to díky kyselině křemičité, která výrazně přispívá k hojení plicní tkáně. Proto ve středověku pomáhala při léčbě tuberkulózy. Dnes by ji měli pravidelně užívat kuřáci, neboť jim pomůže s obnovou plicní výstelky i brání vzniku vážnějších onemocnění. Saponiny v bylině obsažené uvolňují hleny a podporují rekonvalescenci tkáně dýchacích cest, působí i močopudně. Hořčiny zase přispívají k celkové obranyschopnosti organismu a povzbuzují chuť k jídlu. Obsah tříslovin společně s již zmíněnou kyselinou křemičitou urychluje hojení ran.

Poslední výzkumy dokázaly, že konopice se svým chemickým složením minerálních látek velmi podobá lidské krvi. Zejména vysoký obsah křemíku přispívá k dobré stavbě šlach, chrupavek, vlasů, nehtů a obecně celé pojivové tkáně, navíc stimuluje ukládání vápníku do zubů i kostí, což lze využít při léčbě osteoporózy.

Konopice polní

 

Pěstování

Konopice je jednoletá bylina, která se na záhonu udržuje vysemeněním. Vypadá podobně jako hluchavka a také má pro tuto čeleď typickou čtyřhrannou lodyhu. Stonek i listy jsou výrazně ochlupené, jemné chmýří najdete i na horním pysku květu. Obě rostliny mají jiné nároky na pěstování – zatímco hluchavka vyžaduje humózní půdu a stín, konopice poroste i na štěrkových polích, písčitých nivách, na vyplavených oblázcích nebo dokonce v okolí kamenolomů. Kvete světle žlutě, další druhy, například konopice polní (G. tetrahit), pýřitá (G. pubescens), sličná (G. specoisa), také růžově i bělavě. Jako léčivka se nejčastěji používá právě konopice bledožlutá, ale čaj si klidně uvařte i z těch ostatních.

Konopice sličná

 

Sběr a sušení

Třebaže na našem území roste konopice hodně a není chráněná, nenajdete ji úplně všude. Proto se vyplatí pěstovat ji na zahradě. Semena se vysévají v březnu do humózní prokypřené půdy asi dva centimetry hluboko, klíčí bez problémů. Než sazenice přepichovat je vhodnější zvolit řídký výsev a hustá místa případně protrhat. Kvetoucí nať se stříhá zhruba od července asi deset centimetrů nad půdou, aby nebyla od bláta. Pak ji rozložte na stinné místo, dlouhé stonky nastříhejte na kratší. Když uschne, nahrubo ji nasekejte a uskladněte tak, aby nenasávala zpět vzdušnou vlhkost. Ideální jsou tmavé šroubovací sklenice.


Léčivé přípravky z konopice

Základní posilující čaj
Polévkovou lžíci suché konopice svařte se šálkem vody a nechte alespoň dvacet minut stát, aby se vylouhovala potřebná kyselina křemičitá. Nápoj můžete dosladit medem. Pijí se dva šálky denně do dobu alespoň dvou až tří měsíců. Čaj lze využít i k dalšímu vaření pro přípravu polévek a omáček, obsah kyseliny křemičité se totiž dalšími kuchyňskými úpravami nesnižuje.

Nálev na osteoporózu
Smíchejte čtyřicet gramů sušené nati konopice a po dvaceti gramech sušené nati přesličky, rdesna ptačího a kopřivy dvoudomé. Polévkovou lžíci směsi nasypte do většího šálku, zalijte vřelou vodou a minimálně dvacet minut přikryté louhujte. Poté vypijte. Užívá se třikrát denně alespoň šest týdnů.

Čaj pro léčbu průdušek
Sesypte čtyřicet gramů nati konopice a po dvaceti gramech nati mateřídoušky, kořene prvosenky a listů jitrocele kopinatého. Velkou lžíci bylin zalijte třemi sty mililitry horké vody a nechte asi čtvrt hodiny stát. Tři týdny pijte třikrát denně šálek.

K vnějšímu ošetření ran
Vlažný odvar z konopice se může využít pro obklady, do koupele nebo i na výplachy. Usnadní hojení vleklých kožních chorob a špatně se hojících zranění. Zpevňuje i vlasy a nehty.

 

Dagmar Cvrčková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze