Krbová vložka s výměníkem může být důležitou součástí každého domu či místnosti. Díky ní nám bude při chladném počasí příjemně a útulno. Každý si může zvolit krbovou vložku dle dispozic domu nebo bytu se zachováním designu prostoru.

Reklama
Krbová kamna a krbové vložky v pasivním domě

Krbová kamna a krbové vložky v pasivním domě

Majitelé domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu si mohli až donedávna nechat o chvílích strávených u plápolajícího krbu jen zdát. Že jste jimi i vy? Firma Romotop ze Suchdola nad Odrou Vám přináší na tomto poli celou řadu řešení.

KRBOVÁ VLOŽKA S VÝMĚNÍKEM

Krbová vložka s výměníkem je hlavní a zároveň podstatnou součástí zděného krbu, která tvoří jeho základ. Takovou krbovou vložku lze využít nejen při klasickém vytápění, ale lze ji kombinovat i s výměníkem a rozvádět tak teplo po celém domě. Kvalitní krbové vložky mohou být vyráběny z recyklovatelné oceli. Jsou vyrobeny ze surovin roztaveného a znovu odlitého ocelového šrotu, čímž vzniká kvalitní litinový produkt.

Krbová vložka s výměníkem

Různé typy krbových vložek

Vybírat lze z nepřeberného množství krbových vložek – s předním sklem, rohové, průhledové či s výměníkem. Některé krbové vložky mají možnost automatické regulace spalování, či dokonce připojení ventilátoru a průhledového topeniště (sklo z obou stran). Teplovzdušné krbové vložky jsou díky externímu přisávání vzduch vhodné i do nízkoenergetických či pasivních domů. Díky ocelové vložce je provoz šetrnější pro obytné prostředí z důvodu nižší povrchové teploty oproti vložce litinové. Krbové vložky splňují přísné evropské normy. Kvalita jejich krbových vložek je ověřována v Evropě uznávanými zkušebnami a splňují veškeré podmínky ekologického a bezpečného provozu.

Krby doma

Krbová vložka s výměníkem teplovodním jsou svářeny z kvalitních ocelových plechů. Jsou vhodné pro vytápění především tzv. bungalovů a rozlehlých domů s více místnostmi nebo do nízkoenergetických domů nebo pro starší domy bez izolace. Krbové vložky s výměníkem jsou určeny pro vyznavače klasických krbů, kteří chtějí využít nejen akumulačních možností krbu či krbové obestavby, ale i připojení na stávající otopnou soustavu. Celkový výkon krbové vložky včetně teplovodního výměníku je v závislosti na typu a může dosáhnout 25,5 kW, přičemž až 19,8 kW výkonu je předáváno do teplovodního výměníku. Při průměrně zatepleném prostoru lze vytápět až 460 m3 obytných prostor.

Systém je nastaven u těchto krbových vložek tak, že se teplo z krbu dostává potrubím i do topení v ostatních místností, které je na krb napojeno. Krbové vložky s výměníkem mají v prostřední části spalovací komoru, která je uzavíratelná pomocí přikládacích dvířek. Ty jsou pak opatřeny samouzavíracím mechanismem a jsou osazena speciálním velkoplošným sklem, které je schopno odolávat teplotám až 800 °C.

Krbová vložka

Spotřeba tepla

Pomocí terciárního spalování je u některých typů docíleno účinností převyšující 90%.  V místnosti, ve které je krb či krbová obestavba umístěna, bývá spotřeba tepla limitována její velikostí, v mnoha případech to bývá do 4 kW teplovzdušného výkonu zdroje (skutečná spotřeba závisí na objemu vytápěného prostoru a jeho tepelných ztrátách).

Převážnou část tepla je tedy nutno předávat do topné soustavy (přímo do radiátorů popř. do akumulační nádoby). Mohou být opatřeny spalování bez roštu, díky čemuž se odstraňuje z vložky minimum popela. U výrobců jsou v nabídce i krbové vložky s vyjímatelným výměníkem, nebo teplovodní vložkou s komínovou klapkou či možností otevírání dvířek z levé i z pravé strany. Standardním vybavením každé z variant teplovodní krbové vložky může být externí přívod vzduchu (CPV) a již zabudovaná vychlazovací smyčka, která zajišťuje ochranu v případě výpadku elektrického proudu.

Kerbová vložka s výměníkemHome Bydlení

Důležitým faktorem pro výběr teplovodní krbové vložky nebo krbové vložky s výměníkem je poměr přidávaného tepla do teplovodní soustavy. V krbových vložkách lze spalovat dřevo, ekobrikety a uhelné brikety s prohřívacím systémem, který zaručuje velice dobré spalovací podmínky. Výkon do topných těles je okolo 15 kW.