Krbová vložka s výměníkem

Krbová vložka s výměníkem může být důležitou součástí každého domu či místnosti. Díky ní nám bude při chladném počasí příjemně a útulno. Každý si může zvolit krbovou vložku dle dispozic domu nebo bytu se zachováním designu prostoru.
Krbovou vložku, nebo kamna?
Biokrby

Krbovou vložku, nebo kamna?

Otázka velmi podobná té ze Shakespearova Hamleta – být, či nebýt? Odpověď na ni není vůbec jednoduchá, ale ne nemožná. Stačí se obrátit na šikovné odborníky.

Krbová kamna a krbové vložky v pasivním domě
Krbová kamna

Krbová kamna a krbové vložky v pasivním domě

Majitelé domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu si mohli až donedávna nechat o chvílích strávených u plápolajícího krbu jen zdát. Že jste jimi i vy? Firma Romotop ze Suchdola nad Odrou Vám přináší na tomto poli celou řadu řešení.

Krbová kamna Evora: moderní vytápění pro nízkoenergetické domy
Krbová kamna

Krbová kamna Evora: moderní vytápění pro nízkoenergetické domy

Jistě mnoho z Vás hledá vhodný zdroj tepla do nízkoenergetického domu, který bude účinný, spolehlivý. Že ho nemůžete nalézt? Řešením jsou krbová kamna Evora od české firmy Romotop.

KRBOVÁ VLOŽKA S VÝMĚNÍKEM

Krbová vložka s výměníkem je hlavní a zároveň podstatnou součástí zděného krbu, která tvoří jeho základ. Takovou krbovou vložku lze využít nejen při klasickém vytápění, ale lze ji kombinovat i s výměníkem a rozvádět tak teplo po celém domě. Kvalitní krbové vložky mohou být vyráběny z recyklovatelné oceli. Jsou vyrobeny ze surovin roztaveného a znovu odlitého ocelového šrotu, čímž vzniká kvalitní litinový produkt.

Krbová vložka s výměníkem

Různé typy krbových vložek

Vybírat lze z nepřeberného množství krbových vložek – s předním sklem, rohové, průhledové či s výměníkem. Některé krbové vložky mají možnost automatické regulace spalování, či dokonce připojení ventilátoru a průhledového topeniště (sklo z obou stran). Teplovzdušné krbové vložky jsou díky externímu přisávání vzduch vhodné i do nízkoenergetických či pasivních domů. Díky ocelové vložce je provoz šetrnější pro obytné prostředí z důvodu nižší povrchové teploty oproti vložce litinové. Krbové vložky splňují přísné evropské normy. Kvalita jejich krbových vložek je ověřována v Evropě uznávanými zkušebnami a splňují veškeré podmínky ekologického a bezpečného provozu.

Krby doma

Krbová vložka s výměníkem teplovodním jsou svářeny z kvalitních ocelových plechů. Jsou vhodné pro vytápění především tzv. bungalovů a rozlehlých domů s více místnostmi nebo do nízkoenergetických domů nebo pro starší domy bez izolace. Krbové vložky s výměníkem jsou určeny pro vyznavače klasických krbů, kteří chtějí využít nejen akumulačních možností krbu či krbové obestavby, ale i připojení na stávající otopnou soustavu. Celkový výkon krbové vložky včetně teplovodního výměníku je v závislosti na typu a může dosáhnout 25,5 kW, přičemž až 19,8 kW výkonu je předáváno do teplovodního výměníku. Při průměrně zatepleném prostoru lze vytápět až 460 m3 obytných prostor.

Systém je nastaven u těchto krbových vložek tak, že se teplo z krbu dostává potrubím i do topení v ostatních místností, které je na krb napojeno. Krbové vložky s výměníkem mají v prostřední části spalovací komoru, která je uzavíratelná pomocí přikládacích dvířek. Ty jsou pak opatřeny samouzavíracím mechanismem a jsou osazena speciálním velkoplošným sklem, které je schopno odolávat teplotám až 800 °C.

Krbová vložka

Spotřeba tepla

Pomocí terciárního spalování je u některých typů docíleno účinností převyšující 90%.  V místnosti, ve které je krb či krbová obestavba umístěna, bývá spotřeba tepla limitována její velikostí, v mnoha případech to bývá do 4 kW teplovzdušného výkonu zdroje (skutečná spotřeba závisí na objemu vytápěného prostoru a jeho tepelných ztrátách).

Převážnou část tepla je tedy nutno předávat do topné soustavy (přímo do radiátorů popř. do akumulační nádoby). Mohou být opatřeny spalování bez roštu, díky čemuž se odstraňuje z vložky minimum popela. U výrobců jsou v nabídce i krbové vložky s vyjímatelným výměníkem, nebo teplovodní vložkou s komínovou klapkou či možností otevírání dvířek z levé i z pravé strany. Standardním vybavením každé z variant teplovodní krbové vložky může být externí přívod vzduchu (CPV) a již zabudovaná vychlazovací smyčka, která zajišťuje ochranu v případě výpadku elektrického proudu.

Kerbová vložka s výměníkemHome Bydlení

Důležitým faktorem pro výběr teplovodní krbové vložky nebo krbové vložky s výměníkem je poměr přidávaného tepla do teplovodní soustavy. V krbových vložkách lze spalovat dřevo, ekobrikety a uhelné brikety s prohřívacím systémem, který zaručuje velice dobré spalovací podmínky. Výkon do topných těles je okolo 15 kW.