VELKA_profimedia-0106139373-4.jpg

Nechte vyniknout neobvyklé trvalky

26. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Paznehtník Dnes polozapomenutá trvalka prožívala svůj boom v antice, kdy se podle jejích listů neboli akantů utvářely hlavice korintských sloupů. Jedná se o mohutný a nápadný druh, nenáročný na vodu a upřímně milovaný hmyzem.   Okecek […]

foto Profimedia


Paznehtník

Dnes polozapomenutá trvalka prožívala svůj boom v antice, kdy se podle jejích listů neboli akantů utvářely hlavice korintských sloupů. Jedná se o mohutný a nápadný druh, nenáročný na vodu a upřímně milovaný hmyzem.

foto Shutterstock

 

Okecek

Okecek neboli makleja pochází z Asie. Zdobí ho okrouhlé, hluboce dělené, ze spodu bílé listy; drobounké květy na latách se objevují později v létě. Dorůstá i do dvou metrů, hodí se tedy do pozadí velkých zahradních celků.

foto Shutterstock

 

Žluťucha

Žluťucha orlíčkolistá potřebuje vlhčí, ale kyprou půdu – pochází totiž z úrodných míst u rybníků. Desítky jemných květů bývají vanilkové, ale i růžové. Aby se tato domácí trvalka v záhonu neztratila, je nutné vysadit větší počet rostlin.

foto Shutterstock

 

Rozchodník

Listy purpurových odrůd ´Purple Emperor´ či ´Matrona´ tvoří barevný protiklad zelenolistým trvalkám už od jara, třebaže rostlina sama rozkvétá až ve druhé polovině léta. Díky své přizpůsobivosti se rozchodník vyrovná prakticky s jakýmkoli místem.

foto Shutterstock

 

Šanta

Mezi přednosti šanty patří délka kvetení (trvá i několik týdnů), po sestřižení se květy znovu objeví v září. Pěstuje se ve fialové a růžové barvě, obstojí i na plném slunci, dobře přezimuje. Její vůně láká kočky, touto vlastností se vyznačují hlavně nešlechtěné formy.

foto Shutterstock

 

Rozrazilovec

Vysoká statná trvalka pochází z plání Severní Ameriky, dorůstá do půldruhého metru. Často se pěstuje na mírně vlhkých místech, při občasné zálivce ale snese i sušší stanoviště. Kvůli svému vzrůstu potřebuje prostor.

foto Shutterstock

 

Rmenec

Jednoduché bílé kvítky rmence sličného (prodává se i pod názvem heřmánek římský) se žlutým středem osvěží každý letní záhon. I když jde o jednoletý druh, často se samovýsevem drží na zahradě několik let. Do skupin trvalek či letniček se ostatně hodí i tradiční léčivý heřmánek.

foto Shutterstock

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a Profimedia

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze