Shutterstock_1883482567.zmenena-velikost.jpg

Nevtíravý půvab okrasných trav

09. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Nádherné záhony mívají jedno společné – tvoří je nejen květiny, ale také okrasné traviny. Zahradu zjemní a oživí, a to nejen v létě, ale hlavně během podzimu a v zimě. Původní druhy trav jsou krásné. Přesto šlechtitelé […]

Nádherné záhony mívají jedno společné – tvoří je nejen květiny, ale také okrasné traviny. Zahradu zjemní a oživí, a to nejen v létě, ale hlavně během podzimu a v zimě.

Původní druhy trav jsou krásné. Přesto šlechtitelé jejich vzhled ještě zvýraznili, dodali na intenzitě barvám a tvarům. Můžete vybírat druhy tvořící nízké trsy i třímetrová stébla, trávy prospívající na slunci i ve stínu, v půdě suché i vlhké. Kombinace okrasných travin s květinami jsou pěkné a zajímavé, vysadit je ale můžete i samostatně. Vysoké poslouží jako rychle rostoucí solitéry nebo zástěny tvořící soukromí. Suchomilné doplní i vřesoviště a skalky, vlhkomilné zahradní jezírko. Dekorativní jsou jak samotná stébla a listy, tak květenství.

Většina okrasných trav působí vzdušně, nenápadně a zahradu přirozeně doplní. Dají se vybírat i podle odstínů listů – jasně zelené místo osvěží, modrozelené a sivé uklidní, navíc opticky zvětšují prostor, zlatozelené okolí projasní. Na podzim pak nabízejí zlatavé odstíny suchých květenství a často i listů. Výrazněji zbarvené či panašované variety dodají i tóny červené, krémové a bílé.

 

Prérijní výsadby

Okrasné trávy jsou nepostradatelné ve stále oblíbenějších výsadbách, které napodobují přírodní společenstva eurasijských stepí či amerických prérií. Druhy nenáročné na vláhu zde doplňují odolné trvalky, zpravidla kvetoucí až do podzimu. Díky tomu a také nízkým nárokům na zalévání jsou prérijní výsadby stále oblíbenější. Traviny by v ní měly tvořit polovinu až dvě třetiny z celkového počtu rostlin. Pokud ji dobře založíte, je na další péči nenáročná: Porost stačí na jaře posíci a občas zmladit rozdělením trsů. Ovšem oproti původním stepím jsou ty zahradní ozdobnější, a to díky pestré nabídce okrasných variet. Stejně jako u trvalek je třeba traviny vybírat i podle vzrůstu a volit vhodné spony výsadby. A podobně jako trvalky působí i trávy lépe ve větších skupinkách. Ovšem i tyto záhony můžete zpestřit druhy jednoletými. Poslouží především v době, než se trvalky rozrostou.

Vytrvalé

V kontejneru zapěstované sazenice sice můžete vysazovat celoročně, nejvhodnějším termínem je ale jaro – trávy rychle porostou a do zimy dobře zakoření. Pokud si vyberete plně mrazuvzdorné druhy, nebudou vyžadovat žádnou zvláštní zimní ochranu. Ponechte jim však jejich vlastní, sestávající ze suchých listů a stébel. Ty chrání střed rostliny, navíc poskytují útočiště užitečným živočichům a zahradu zpestří i během zimy. Když je pokryje poprašek sněhu nebo jinovatka, vypadají ještě lépe. Tvar drží obvykle i suché nebo je můžete svázat. U země je seřízněte až brzy zjara, než začnou růst nová stébla. U stálezelených druhů pouze odstraňte poškozené listy.

Suchomilné trávy může ohrozit kombinace zimy a přílišné vlhkosti – zde je nejlepší prevencí dokonale propustná půda vylehčená štěrkem či pískem. Drobné suchomilné druhy nejsou náročné ani na živiny, ovšem mohutnější a také vláhomilnější trávy v růstu podpořte hnojivem bohatým na dusík. Ideálně poslouží tekuté hnojivo, které si připravíte doma zdarma z obyčejných kopřiv, pokud je necháte po tři týdny kvasit ponořené ve vodě. Poté zákvas přecedíte, naředíte vodou v poměru jedna ku deseti a jednou týdně jím trávy zalijete.

Výběr vytrvalých druhů trav je bohatý. Jako solitéry či zástěny se v zahradách používají mohutné ozdobnice, hodí se i vedle vysokých květin. Jsou vyšlechtěny také do variet s bíle či žlutě proužkovanými či skvrnitými stébly i listy. Suchomilné kavyly s vláskovitým květenstvím jsou ideální do trvalkových záhonů stejně jako jemné třeslice. Suchomilné druhy najdete také mezi půdopokryvnými kostřavami, do stínu a na vlhká místa se hodí ostřice či třtiny.

U trav, které se pomocí výběžků rozrůstají do okolí, jako jsou chrastice či třtiny, je třeba jejich rozpínavost omezovat. Nejlépe podzemní zábranou. Naopak trsnaté druhy, které se samy do šíře nerozrůstají, můžete množit dělením. Tato metoda je rovněž zmladí, pokud po čase ztratí pěkný tvar a trs ze středu prosychá.

 


Jak trávy množit a zmlazovat dělením?

Trs vyryjte a rozdělte na několik částí – pokud byl přestárlý, použijte jen jeho mladší, okrajové části. Při dělení pomůže ostrý nůž nebo sekyrka, rýč s nabroušeným ostřím, rycí vidle i tah rukou. Poškozené kořeny vybraných částí odstraňte, slabé zkraťte. Pak nové sazenice namočte a co nejdřív opět vysaďte.


Druhy na fotkách:
ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)
kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)
Kavyl obrovský (Stipa gigantea)
dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)
rákosník japonský (Hakonechloa macra)
třtina chloupkatá (Calamagrostis brachytricha)
bezkolenec modrý (Molinia caerulea)
kostřava sivá (Festuca glauca)
ostřice vyvýšená (Carex elata)


Jednoleté

Teplomilné traviny, které lze u nás pěstovat jako jednoleté, jsou hezkým doplňkem letničkových záhonů. Využít je však můžete i k trvalkám, vytrvalým travám nebo jimi oživit nejrůznější kouty zahrady. Dobře vypadají i v nádobách. Většině z nich se daří na slunném místě a v propustné půdě. Nejsou náročné na vodu ani živiny, i když trochou kompostu nebo hnojiva jejich růst podpořit můžete.

Jednoleté traviny, podobně jako letničky s delším vývojem, je třeba předpěstovat již v březnu. Pokud byste je v květnu vyseli rovnou na záhony, budou zahradu zdobit až na podzim. To však dovedou i včas vyseté a předpěstované traviny – poté, co se květenství změní v plodenství a listy postupně usychají, stále drží tvar a jsou velmi pohledné na zahradě i ve váze. Poslouží i v suchých vazbách, kterým dodají jemnost. Aby se ozdobné květenství po usušení nerozpadalo, ustřihněte ho hned po rozkvětu. Poté ho usušte na tmavém místě, ve váze bez vody, zavěšené nebo položené na sítu. Nejproslulejší travinou vhodnou k sušení je patrně hebký zaječí ocásek. Ovšem i další druhy jako třeslice větší nebo ječmen hřivnatý můžete využít jak na zahradě, tak v interiéru.

Jako zajímavou jednoletku můžete vyzkoušet i pradávnou kulturní obilninu z trav vyšlechtěnou – proso seté. Pokud se vám podaří sklidit vlastní jáhly, vězte, že jde o potravinu snadno stravitelnou, mimořádně bohatou na minerály, zkrátka velmi zdravou. A také chutnou, pokud jáhly kupříkladu lehce opražíte a poté povaříte v mléce.

 

Atraktivní víceletky

K pěstování lákají i velmi atraktivní, avšak náročné traviny jako zářivě červený lalang nebo oslnivá a obrovská pampová tráva. Více sezon přežijí, jen pokud jim na zimu poskytnete důkladnou ochranu, a to nejen vůči chladu, ale také vůči zimní vlhkosti. Listí či sláma dobře poslouží pouze v suchém stavu, jinak je vhodnější chvojí. Někteří pěstitelé kortaderii chrání i fóliovými kryty, které však musí zadržet déšť, a přitom umožnit cirkulaci vzduchu.


Druhy na fotkách:
třeslice větší (Briza maxima)
dochan neboli vousatec setý (Pennisetum advena, syn. setaceum)
zaječí ocásek vejčitý neboli sametovka (Lagurus ovatus)
ječmen hřivnatý (Hordeum jubatum)
chrastice kanárská (Phalaris canariensis)
proso prutnaté (Panicum virgatum)
proso seté (Panicum miliaceum)
lalang válcovitý (Imperata cylindrica)
kortaderie dvoudomá neboli pampová tráva (Cortaderia selloana)


 

Viola Martinková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze