Shutterstock_1856533606.jpg

7 rad, pro správné přikrmování ptáků

03. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ozdobou zimní zahrady se místo květin mohou stát ptáci. Zavěste proto na stromy krmítka a dopřejte jim tu správnou stravu. Strouhankou a těstovinami ptákům nepomůžete, ale naopak uškodíte. Dodržujte proto těchto sedm rad tipů pro […]

Ozdobou zimní zahrady se místo květin mohou stát ptáci. Zavěste proto na stromy krmítka a dopřejte jim tu správnou stravu.

foto Shutterstock

Strouhankou a těstovinami ptákům nepomůžete, ale naopak uškodíte. Dodržujte proto těchto sedm rad tipů pro výběr krmítek a zimní přikrmování.

1 Výběr krmítka
Kupujete-li do zahrady nové krmítko, dbejte na to, aby mělo dostatečně velkou stříšku. Nebude tak do něj pršet a potrava nezvlhne a nezplesniví. Na trhu najdete spoustu krásných výrobků ze dřeva, proutí i jiných přírodních materiálů. Ideální je však plast – klidně i recyklovaný – dobře se z něj odstraňují zbytky potravy, snadno se myje a dezinfikuje.

2 Nejlepší místo je…
Krmítko umístěte nejlépe na klidné a závětrné místo, do výšky zhruba metr a půl a ideálně dva až tři metry od keřů a hustých porostů, aby se na něj nedostaly kočky ani jiní predátoři. Pokud vidíte přilétat nemocného ptáka, krmítko vydezinfikujte a nechte důkladně vyschnout, abyste předešli šíření nemoci. 

3 Slunečnice a semena
Většina tuzemských ptáků má nejraději slunečnici a jádra ořechů. Občas jim můžete přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů.

4 Krmení podle druhů
Čím pestřejší potravu připravíte, tím více druhů ptáků na něm a v jeho okolí můžete pozorovat. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Vrabcům polním i domácím lze přilepšit strouhankou z bílého pečiva. Nesmí však být se solí, ta jim škodí. Proto ji před strouháním z pečiva důkladně odrolte.

5 Lidské potraviny
Z potravin konzumovaných lidmi se dají do krmítka použít ovesné vločky, strouhaná houska, maso nakrájené na kousky, strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. V přírodě ptákům nasbírejte různé plody a bobule, třeba jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků a podobně.

6 Co ptákům škodí?
V žádném případě není vhodné do krmítek předkládat ptákům zbytky lidského jídla, nebo dokonce kuchyňského odpadu. Obecně by potrava měla být kvalitní a nezkažená, pozor třeba na staré pečivo, které může zvlhnout a plesnivět – ptákům by mohly způsobit zažívací potíže a vést až k jejich úhynu. Nikdy jim nedávejte těstoviny, kořeněné a uzené výrobky.

7 Nezapomínejte ani na vodu
Nezapomínejte ani v zimě připravit pro ptáky čistou vodu. A to zejména v delších mrazivých obdobích. Obecně je dokonce přístup k vodě důležitější než přikrmování. Při nedostatku ptáci hledají vodu v méně bezpečných místech, jako jsou například sudy nebo bazény, v nichž se mohou utopit.

 

 

 

redakce ve spolupráci s ekolist.cz

foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze