Image001-2.jpg

9 tipů na pozdně kvetoucí trvalky

30. 09. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Nejen chryzantémy, pro něž se podle doby kvetení vžilo označení listopadky, zdobí zahradu na podzim. Mezi pozdními druhy najdete mnoho méně známých a velmi zajímavých druhů. Zde je devět tipů na trvalky v neobvyklých modrých […]

Nejen chryzantémy, pro něž se podle doby kvetení vžilo označení listopadky, zdobí zahradu na podzim. Mezi pozdními druhy najdete mnoho méně známých a velmi zajímavých druhů. Zde je devět tipů na trvalky v neobvyklých modrých či fialových odstínech. Nebo dáte přednost květům připomínajícím orchideje?


Oměj Carmichaelův
(Aconitum carmichaelii ‚Arendsii´)
Že jde o pozdně kvetoucí trvalku napovídá i její druhé jméno. Oměj Carmichaelův se někdy nazývá podzimním. Tato více než metr vysoká rostlina vykvétá až v září a říjnu, kdy do zahrady přináší krásnou sytě modrofialovou barvu. Na záhonu si ho však všimnete po celý rok, protože už od jara tvoří bohatě vykrajované, tmavě zelené lesklé listy. Hodí se i k řezu do vázy.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Poroste v jakékoli vlhké a chladné půdě. Potřebuje slunce, případně polostín. Nezničí ho ani čtyřicetistupňové mrazy.


Hvězdnice hladká
(Aster laevis ‚Calliope‘)
Tento druh hvězdnice zdobí záhon až do října ohromným množstvím jednoduchých fialových květů. Dorůstá do výšky kolem jednoho metru, někdy dokonce do metru až půl. Hodí se jak na trvalkové záhony, zde pozor, aby nezakrývala nižší druhy, nebo jako solitéra. Má tmavé listy, jejichž odstín přechází ze zelené až čern.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Nejlépe se jí daří na slunném místě nebo v částečném stínu, ocení hlinitopísčité půdy. Dopřát jí můžete i oporu, ale nemusíte, keříky se příliš nevylamují.


Olověnec
(Ceratostigma plumbaginoides)
Od srpna do října zdobí záhony olověnec, který dorůstá do výšky až třicet centimetrů. Vysazujte ho proto na okraje záhonů, kde bude dobře vidět. Má krásné modré pětičetné květy vytvářející shluky. Oceníte i jeho listy, které se na podzim barví do červena.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Olověnci se bude dařit na slunci i v polostínu, vyžaduje mírně vlhkou, dobře propustnou půdu. Na zimu ho zakryjte a chraňte tak před mrazem i nadměrnou vlhkostí.


Ploštičník
(Cimicifuga ramosa ‚Brunette‘)
Kultivar pločištníku Brunette má listy zbarvené do temně fialovozelena, dobře tak vedle nich vyniknou laty bílých květů, které krásně voní, na zimu se z nich tvoří bobule. Sice jsou dekorativní, ale zároveň jedovaté. Rostlina s výškou až jeden a půl metru nejlépe vynikne jako solitéra.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Druh vyžaduje polostinné stanoviště a dostatečně vlhkou půdu, ovšem pozor na přemokření. Poroste i na severně orientovaných zahradách, kde se daří málokterým trvalkám.


Liriope
(Liriope muscari)
Liriope nepatří mezi příliš známé rostliny, a pokud už ji v zahradnictví najdete, zřejmě bude zařazená mezi travinami, ačkoli patří do stejné čeledi jako lilie. K záměně dochází proto, že ji zdobí množství drobných levandulově fialových květů na jednom stvolu. Ty přirůstají stále nové a nové, a to od července až do září. Rostlina má úzké, lesklé, tmavě zelené listy.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Není náročná na půdu, vyhovuje jí slunce i stín. Jen nemá ráda podmáčení. Ovšem pokud ji dopřejte dobrou půdu s živinami, lépe a více pokvete.


Řetězovka
(Physostegia virginiana ´Vivid´)
Řetězovka tvoří vzpřímené, až metr vysoké lodyhy, květy má uspořádané do dlouhých klasů. Kultivar ‚Vid‘ je oproti jiným řetězovkám cenný pro své dlouhé a bohaté kvetení – zahradu zdobí výraznou fialovorůžovou barvou. Je také o něco nižší, mívá kolem šedesáti centimetrů. Jen pozor, rychle tvoří velké trsy a může vytlačovat slabší trvalky.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlině vyhovuje plné slunce a dobře propustná kyprá půda. Hodí se i na okraje vodních ploch.


Lomikámen ‚Maigrün‘
(Saxifraga cortusifolia var. fortunei ‚Maigrün‘)
Lomikamenů existuje asi 450 druhů, ‚Maigrün‘ ovšem zaujme od září do října bohatými bílými soukvětími. Dorůstá do výšky čtyřicet centimetrů. Vysadit ho můžete jak na záhony, tak do skalek nebo kamenných koryt.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Lomikámen potřebuje vlhkou, ale dobře propustnou a na humus i živiny bohatou půdu. Pozor, je třeba ho chránit před zimním sluncem a také před mrazem, proto ho přikryjte chvojím. Odolá mrazu jen do minus sedmnácti stupňům.


Hadí lilie
(Tricyrtis hirta)
Liliovka, hadí lilie nebo trojhrotka tchajwanská má bílé hvězdicovité květy s fialovými skvrnami exotického vzhledu, které se v mnohém podobají orchideji. Proto jsou také oblíbené do vázy. Zahradu zdobí do října, někdy vydrží až do prvních mrazíků. Dorůstá do výšky kolem šedesáti centimetrů.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Hadí lilie má ráda stinná místa a polostín, ocení spíš kyselejší půdu, která by neměla nikdy vyschnout. Mrazy vyšší než dvacet stupňů ji mohou poškodit, proto ji raději zakryjte kořeny lehkým mulčem nebo listím.


Sasanka zahradní
(Anemone hybrida ´Rosenschale´)
Sasanka zahradní v kultivaru ´Rosenschale´ překvapí krásnými velkými purpurově růžovými květy, které mohou mít průměr až jedenáct centimetrů a vydrží velmi dlouho. Pěstovat ji můžete jako solitérní rostlinu, v trvalkovém záhonu dejte alespoň tři k sobě, aby lépe vynikly.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Hodí se do polostinných až stinných záhonů, zeminu vyžaduje humózní, propustnou, vlhčí a mírně kyselou. V prvním roce po vysazení ji na zimu přikryjte, starší rostliny jsou mrazuvzdorné.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze