Barvy3.jpg

Aby barvy ladily…

11. 07. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Kombinovat barvy – a to i květin – je umění. Kdo si není jistý, zda to zvládne, může vsadit na variantu jakéhokoli odstínu s bíle kvetoucími rostlinami. O něco složitější je použití kontrastních barev. Velmi […]

Kombinovat barvy – a to i květin – je umění. Kdo si není jistý, zda to zvládne, může vsadit na variantu jakéhokoli odstínu s bíle kvetoucími rostlinami. O něco složitější je použití kontrastních barev. Velmi hezky také na záhoně vypadají vedle sebe vysázené květiny v teplých odstínech, ačkoli jsou si velmi podobné. Víte, v čem se skrývá jejich tajemství?

barvy1

Fialová, červené, oranžová, žlutá…. Použít vedle sebe tyto barvy v interiéru si troufne málokdo. Ovšem na záhoně jde o krásnou kombinaci. Důvod? Doplňuje je kolem dokola zelená. A zeleň letních záhonů je svěží, navíc vysazené květiny a dřeviny mají dost prostoru, aby vynikl nejen jejich odstín, ale i tvar a struktura listů.

1. PLAMÉNEK

Plamének je sice dřevina, ovšem díky záplavě květů ho řada lidí vnímá jako trvalku. Proto ho mnozí nevysazují ke zdi nebo jiné viditelné konstrukci pro popínavky, ale nechají ho růst uprostřed záhonu. Samozřejmě, že uvnitř keře opora musí být, jinak by kvetoucí výhony ležely v chumáčích na zemi a mezi ostatními rostlinami by zanikly. Bujný růst plaménku zajistí správný a pravidelný řez.

2. RUJ VLASATÁ

Největší ozdobou této málo vysazované dřeviny jsou její růžová či fialová načechraná květenství, která vypadají krásně během celé sezóny. Ruj vlasatá se výborně hodí do pozadí trvalkových záhonů. K přednostem patří i její vysoká odolnost, prakticky vůbec ji nesužují choroby a škůdci. Vzdušná květenství se používají také jako netradiční výplňový materiál do letních kytic.

3. HORTENZIE

Také hortenzie patří mezi polokeře, který jsou vnímány spíše jako trvalky. Existují různé kultivary zahradních hortenzií, spíše než ty klasické velkokvěté se do podobných smíšených záhonů hodí různé odrůdy hortenzie Sargentovy, hortenzie latnaté nebo hortenzie drsnolisté. Jejich květy totiž nejsou kulovité, ale ploché s volným středem a výrazným okrajem.

4. JIŘINKY

Jednodruhové záhony výrazně barevných jiřinek často vypadají trochu jednotvárně. Zkuste proto vedle sebe vysadit dva velmi odlišné kultivary – sytě karmínový a světle červený se žlutým vnitřkem květů. Výsledek vás překvapí, zvlášť v kombinaci se zeleným pozadím, různou strukturou listů v okolí a rostlinami odlišných výšek, mezi které jsou umístěny.

Krásenka

Krásenka

5. KRÁSENKY

Některé letničky se na zahradě drží několik let. Snadno se vysemeňují a bez problémů přečkávají zimu. Takové jsou i krásenky. Mají jednoduché růžové miskovité květy a dorůstají i do metrové výšky. Pozor však, aby se nerozšířily příliš a na záhonu nevytvořily neprostupnou džungli, která zcela potlačí subtilnější rostliny.

Plamenka

Plamenka

6. PLAMENKY

Trvalky s bílými květy vytvoří k červeně kvetoucím druhům příjemný a potřebný barevný kontrast. Kvetou řadu týdnů a nevyžadují skoro řádnou péči. Tvoří kompaktní trsy, které se málo rozrůstají, a mají pevné rovné stonky.

Hlaváč

Hlaváč

7. HLAVÁČ

K výrazným rostlinám, jako jsou hortenzie, plamének či jiřinky je potřeba přidat jemnější druhy s drobnými květy. Mezi ně patří například hlaváč purpurový nebo kohoutek věncový. Oba druhy vysazujte do té části záhonu, kam může slunce. Potřebují sušší místo s propustnou půdou. Nahradit je lze i sporýšem bonarienským, který má podobnou strukturu.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_06_2016

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze