Bazén bez starostí
Hlavním důvodem k pořízení bazénu bývají děti. Jelikož však jeho stavba představuje často značnou investici a bazén na zahradě zůstane zpravidla i poté, co děti vyrostou, stojí za to se před jeho zakoupením trochu zamyslet. […]
Hlavním důvodem k pořízení bazénu bývají děti. Jelikož však jeho stavba představuje často značnou investici a bazén na zahradě zůstane zpravidla i poté, co děti vyrostou, stojí za to se před jeho zakoupením trochu zamyslet.
Uvědomte si, že bazén bude na zahradě možná i několik desítek let. Proto jeho velikost a využití nejdříve proberte doma, pak se o vhodném typu a přiměřené velikosti poraďte s nezávislým odborníkem nebo prodejcem a umístění a zakomponování bazénu do zahrady konzultujte se zahradním architektem. Zvláště u bazénu totiž platí, že za více peněz získáte více muziky. A pokud bazén naplánujete do nejmenších detailů, včetně ohřevu vody a zakrytí, můžete se v něm koupat od jara až do podzimu.
Nadzemní pro zábavu
Pokud nechcete za bazén utratit příliš peněz a budete ho využívat jen občas, pořiďte si bazén nadzemní. Malé a mobilní bazény patří k nejlevnějším. Například u nafukovacích bazénů bývá ale hloubka jen okolo půl metru, proto na opravdové plavání zapomeňte. Pro děti je však takový bazén ideální. Nejprodávanější jsou tzv. nafukovací prstence, které se hodí např. na chalupu. Po příjezdu stačí jen nafouknout límec na okraji bazénu a napouštěná voda bazén sama postaví a vytvaruje. Při odjezdu se bazén jednoduše vypustí a složí. Pod tímto bazénem je ale nutné vytvořit rovný podklad a tento typ se bohužel také špatně čistí a opravuje. K dostání je v různých velikostech a hloubkách.
Plánujete-li využívat nadzemní bazén častěji, využijete spíše typ s nadzemní konstrukcí, tzv. montovaný bazén. Instalace tohoto bazénu je složitější a trvá déle – skládá se z plechových panelů, které se následně vyloží PVC fólií. Při stavbě svépomocí je důležité dokonale vyrovnat terén, aby byl tlak vody na stěny bazénu rovnoměrný. V podkladu nesmí být také žádné nerovnosti, často se proto doporučuje položit na zem nejdříve vhodnou podložku a pak teprve fólii. Uložení fólie je třeba předem pečlivě vyměřit, aby po vypnutí během napouštění vody nikde nechyběla. Montáž bazénu je možné svěřit i odborníkům. Bazén se dodává kruhový nebo oválný, v různých velikostech, obvykle o hloubce jeden metr. Jelikož má rovné boční stěny, lze k jeho čištění využívat vodní vysavač.
Pro majitele zahrad ve svahu mohou být řešením nadzemní bazény, které jde zapustit napůl nebo dokonce úplně do země. Jsou hitem posledních let a cenově jsou o trochu dražší než předchozí typ bazénu. Vyrábějí se totiž ze silnějšího plechu, který je antikorozně ošetřený a žárově pozinkovaný. Jáma k usazení bazénu musí být o něco širší než samotný bazén a prostor kolem něj je třeba zafixovat, např. suchým betonem. Jedině tak po zazimování a upuštění vody nezdeformuje okolní zemina bazénové stěny.
Zapuštěné pro plavce
V zapuštěných bazénech si budete moci opravdu zaplavat, případně ke zlepšení fyzické kondice využít protiproud. Zvolit můžete i dvouúrovňové řešení dna s mělčinou pro děti a hlubší částí pro dospělé. Jelikož je nabídka zapuštěných bazénů hodně široká, s výběrem vám pomůže odborná firma, v níž vám vysvětlí všechny technické možnosti a provedou předběžnou kalkulaci ceny. Nezapomeňte do ní však zahrnout také technickou přípravu, stavební práce a zapojení bazénové technologie.
Mezi nejběžnější zapuštěné bazény patří pevné monolitové vany ze sklolaminátu, které jsou z vnější strany opatřeny polyuretanovým nástřikem, což jim dodává výborné tepelně izolační vlastnosti. Ukládají se na betonovou desku a betonem se dále ještě fixují. Jejich montáž je rychlá, výběr barev a tvarů je ale omezený. Životnost těchto bazénů bývá kolem 30 let.
Podobně se montují bazény z polypropylenu, které jsou levnější a prodávají se v široké nabídce. Tento materiál však nemá prověřenou životnost. U bazénů s kovovým pláštěm a zpevněnou fóliovou vložkou s UV filtrem jsou jednotlivé komponenty spojovány až na místě určení. Realizace tak není omezena přístupem na stavbu a vnitřní fólii bazénu lze v případě nutnosti vyměnit nebo v poškozeném místě opravit. Oblíbenost těchto bazénů předurčuje příznivý poměr mezi pořizovací cenou a užitnou hodnotou.
Nejlépe vypadají a jednu z nejdelších životností mají bazény keramické. Jsou pevné, vysoce odolné vůči deformaci i UV záření a keramická vrstva slouží také jako tepelná izolace. Za svou popularitu vděčí i speciální pigmentaci s 3D efektem.
Ke stavebně nejnáročnějším a nejnákladnějším patří bazény betonové. Mají dlouhou životnost, je možné je vytvořit v jakémkoli tvaru a vnitřek bazénu obložit keramickým obkladem, skládanou mozaikou nebo fólií.
Provozní náklady
Počítejte s tím, že pořízením bazénu vaše výdaje nekončí. V sezoně se budete muset pravidelně věnovat čistotě vody, zvolte proto takový způsob jejího čištění, který zohledňuje i pozdější provozní náklady. Za investici stojí také různé systémy ohřevu vody, příp. zastřešení bazénu, které vám koupací sezonu prodlouží. O tom však zase až v některém dalším vydání našeho časopisu.
FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK