Biobazén – jedna z možností přírodního koupání
Ekologická koupací jezírka nebo biobazény jsou ideální pro ty, kteří hledají zajímavý prvek do své zahrady a upřednostňují přírodní chemicky neupravenou vodu. Výhodou biobazénu je menší prostorová náročnost. radí Ing. Tomáš Gabriel, jednatel společnosti Gabriel […]
Ekologická koupací jezírka nebo biobazény jsou ideální pro ty, kteří hledají zajímavý prvek do své zahrady a upřednostňují přírodní chemicky neupravenou vodu. Výhodou biobazénu je menší prostorová náročnost.
radí Ing. Tomáš Gabriel, jednatel společnosti Gabriel s.r.o.
Používaná technologie
Pro čištění vody v biobazénu používáme prvotřídní profesionální filtrační systém Hydrobalance. Proces filtrace je zcela přírodní, s minimální spotřebou elektrické energie za použití energeticky úsporných čerpadel, nevyžaduje žádné světlo. Systém podporuje přírodní samočistící proces vody. Čištění zajišťuje převážně nárůst biofilmu na substrátu vystavenému rychlému proudění vody.
Ideální rozměry biobazénu, minimální velikost
Rozměr a tvar koupací části biobazénu je úplně libovolný. Minimální velikost koupací části je taková, aby se do ní koupající vešli a bylo jim tam příjemně, takže v podstatě minimum není. U filtrační části je velikost určována rychlostí protékající vody přes substrát, takže například při čerpadle o výkonu danáct metrů kubických az hodinu, je velikost zhurba 3×2 metry, to je šestmetrů čtverečních.
Musím se o biobazén starat?
Pokud chci, aby biobazén fungoval, je nutné o něj pečovat. V koupací části je nutné čistit dno i stěny, lze využít automatického robota, pokud jsou v blízkosti vodní plochy rostliny, je nutné pečovat také o ně, v okolí je možné používat pouze hnojiva bez obsahu fosforu. Údržbu vyžaduje také filtrační systém. Své klienty vždy proškolíme, nabízíme také údržbu prováděnou našimi zaměstnanci.
Potřebuji při stavbě biobazénu rozbor vody?
Ano, je to jeden ze základních stavebních kamenů fungujícího biobazénu. Voda, kterou napouštíme do biobazénu, má stanovené parametry. Mimo jiné se sleduje množství fosforu, plnící voda smí obsahovat max. 10 pg/l celkového fosforu a max. 40 mg/l síranů. Pokud voda parametry nesplňuje, je eventuálně možné ji upravit.
Má kvalita projektu vliv na výsledek?
Ano, dle mého názoru, je pro fungování biobazénu či koupacího jezírka zcela zásadní. Vždy se vyplatí oslovit profesionály, kteří mají zkušenosti s realizací podobných projektů a jsou schopni zohlednit individuální potřeby zákazníka. Kvalitní projekt a následná realizace biobazénu by měl splňovat toto desatero podle Wofganga Wesnera:
1. správně provedená hydroizolace
2. správná kapilární uzávěra, aby se voda nedostala ven ani dovnitř biobazénu
3. striktní oddělení anaerobních a aerobních zón – u biobazénu jsou všechny plochy aerobní
4. optimální hodnota pH, je důležité používat vhodné materiály, které pH stabilizují.
5. vyloučit přítomnost dusitanů
6. kontrolovat výši fosforu, který má vliv na růst řasy
7. nepoužívat stavební materiály, které obsahují větší množství fosforu
8. nepoužívat látky, které by poškodily živé organizmy podílející se na čištění vody (např. desinfekce)
9. vyvážený obsah živin
10. optimalizovat proudění ve filtrační zóně
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.