Blahodárné horko
Dělá vám letní kombinace horkého počasí a příjemného zchlazení v bazénu nebo třeba jen pod proudem vody z hadice dobře? Dopřát si to můžete – a dokonce ještě intenzivněji – i v zimě. Nebo jste […]
Dělá vám letní kombinace horkého počasí a příjemného zchlazení v bazénu nebo třeba jen pod proudem vody z hadice dobře? Dopřát si to můžete – a dokonce ještě intenzivněji – i v zimě. Nebo jste ještě neuvažovali o tom, že byste si na zahradu pořídili saunu či saunový domek?
Pokud uvažujete o pořízení sauny, máte dvě možnosti – buď si ji necháte vybudovat například v suterénu domu, v zahradním domku či chatce, nebo v nabídce jsou i hotové saunové domky. K provozu vám stačí elektrická energie, k ochlazení káď, bazén nebo obyčejná zahradní sprcha.
Myslete na pohodlí
Domky se – stejně jako jiné drobné dřevostavby – vyrábějí z domácího smrku. Materiály pro vnitřní zařízené jsou pak shodné s interiérovými saunami. V nich se po celém světě používá africká vrba abachi. Má totiž jen minimální tepelnou vodivost, proto se ani v horku o ni nespálíte, a navíc toto dřevo netvoří třísky. Zhruba stejné vlastnosti pak má i topol, který k výrobě saun používají některé domácí firmy.
Při výběru sauny se zaměřte i na to, zda jsou uvnitř obyčejné lavice nebo naopak lehátka vyrobená z masivních hranolů a doplněná opěrkami zad. Zvláště bude-li se saunovat více lidí, je lepší co největší variabilita, aby si každý mohl užít pohodlí podle svých potřeb. To zajistí volně položené podpěry zad či hlavy. Na rozdíl od těch připevněných si je každý snadno posune tak, jak potřebuje.
Ačkoli standardem jsou lavice široké padesát centimetrů, pokud firma nabízí šířku o deset centimetrů větší, sáhněte po nich. Užší jsou totiž při ležení na zádech – a tak v sauně relaxujete značnou dobu – nepohodlné, protože budete mít jedno rameno nepodložené a ruka vám bude padat. A to moc uvolňující není. Podobně oceníte, když budou spodní lavice volné a nikoli připevněné, takže se při úklidu snadno zasunou pod horní a při vytírání nebudete muset lézt po kolenou.
Bez kamínek to nepůjde
Tím, co dělá saunu saunou, je horký vzduch. Její nedílnou součástí jsou také kamna. Přikládat dřevěná polena je sice romantické, ale pracné a komplikované. Proto naprostá většina lidí volí elektrická kamínka. Rozdíl není jen ve výkonu, ale i v použití. Na jejich typu záleží, zda si budete moci dopřávat pouze suchou nebo i parní saunu. A to i přes to, že i na levnějších kamnech objevíte zpravidla lávové kameny, které lze polévat vodou. Ale tím pouze vytvoříte parní náraz pro zvýšení intenzity pocení, parní sauna však nevznikne. K tomu potřebujete kamna s integrovaným zásobníkem, který se naplní několika litry vody, a díky tomu se vytváří dostatečné množství páry. Samozřejmě si lze zvolit, kdy páru tvořit chcete a kdy dáte přednost suché sauně.
Co je infrasauna?
Při výběru sauny určitě narazíte i na takzvané infrasauny. Správně se jim říká infrakabiny a jejich princip je trochu jiný než u klasických saun. Místo kamínek zde objevíte infrazářiče. Jejich počet a instalace se liší podle toho, pro kolik osob je zařízení určeno. Zářiče vydávají infračervené paprsky, jež dokážou proniknout několik centimetrů pod pokožku do tkáně. Neohřívá se tedy vzduch – proto jsou vhodné i pro kardiaky a jinak nemocné lidi, kteří do klasické sauny nesmějí, a pro sportovce k nahřívání a uvolnění svalů – ale působí na lidské tělo zevnitř. Vychází se z toho, že lidské tělo akumuluje osmdesát procent tepla do hloubky dvou až tří centimetrů, a při tom se z něj vyloučí látky, které nelze odbourat v ledvinách nebo dýchacích cestách. K tomu, aby se člověk zapotil, stačí teplota od čtyřiceti do šedesáti stupňů Celsia, tedy proti finské sauně poloviční. Chybí zde také fáze otužování.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Save
Save
Save
Uložit