Bydleni_1.jpg

Bydlení na zahradě

20. 09. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Zahradní domky, altány, besídky a další drobné stavby mají v evropských zahradách dlouholetou tradici. Také na Dálném východě se odedávna těšily mimořádné oblibě čajové pavilony, které se stavěly na místech s obzvlášť zajímavou vyhlídkou. Ty […]

Zahradní domky, altány, besídky a další drobné stavby mají v evropských zahradách dlouholetou tradici. Také na Dálném východě se odedávna těšily mimořádné oblibě čajové pavilony, které se stavěly na místech s obzvlášť zajímavou vyhlídkou.

Zahradní stavby vám pobyt na zahradě mohou v mnoha ohledech zpříjemnit.

Ty tam jsou doby, kdy jedinou dřevěnou stavbou na zahradě býval sice funkční, ale ne zrovna nejvzhlednější dřevník a jediným kusem zahradního nábytku omšelá lavička. V posledních letech se prosazuje trend trávit od jara do podzimu co nejvíce času venku na zahradě a ke slovu opět přicházejí altánky, besídky a pergoly. Pokud si je zařídíte vhodným zahradním nábytkem, zpříjemní vám pobyt na zahradě a umožní přenést na ni z domu co nejvíce činností.

Posezení ve stínu

Díky vhodnému zastřešení je možné zahradní altány a pergoly využívat, ať zrovna praží slunce nebo prší. Poskytují místo ke stolování i pohodlí k odpočinku a umožňují plně využívat denního světla. V kombinaci s vhodným osvětlením ale plnohodnotně slouží i po setmění. Pokud si chcete užívat víc soukromí, umístěte altán v odlehlejším koutě zahrady, kde není příliš velký provoz a kde si budete moci nerušeně vychutnat kávu nebo číst knížku a těšit se z výhledu do zeleně. Naopak pavilonek nebo pergola na konci zahradní cestičky vedoucí od domu se může stát místem rodinného setkávání a hlavní ozdobou zahrady. Stačí i jednoduchá konstrukce, ať už v přírodním odstínu dřeva nebo třeba nalakovaná decentní bílou barvou – zeleň a okolní kvetoucí rostliny se postarají o zbytek.

Úložný prostor

Všechny věci, které pro život venku potřebujete, by měly mít místo, kam je lze uklidit a kde jsou zároveň okamžitě po ruce. Úložný prostor pro zahradní nábytek, hrábě, sekačku, kola, gril i krbové dřevo nabízí zahradní domek na nářadí. Praktické dřevěné domečky jsou k vidění snad na každé zahradě u našich západních sousedů a jejich velký výběr najdete i v našich hobbymarketech. Vyrábějí se v nejrůznějších velikostech a provedeních, takže si každý může vybrat podle svých potřeb. Domek tzv. na klíč vyjde přirozeně dráž než ten postavený svépomocí. Výrobci udávají, že při dobré péči vydrží takový zahradní domek na nářadí 10–15 let i déle.

Základy a střecha

Běžný zahradní domek na nářadí je zpravidla lehká dřevěná stavba usazená často jen na ploše vydlážděné betonovými dlaždicemi. Takto postavený domek ale nemusí odolat silnější bouři nebo vichřici. Vyplatí se proto ukotvit ho alespoň ve všech rozích na bodové základy. Při jejich stavbě se do země vloží betonové trubky a naplní se čerstvým betonem. Dlouhé úzké trubky tak ušetří mnoho betonu a zajistí založení do nezámrzné hloubky. Pro nadzemní ukotvení dřevěných konstrukcí můžete ještě do čerstvého betonu osadit kotevní patky. Dalším slabým místem může být střecha. Často bývá pokrytá asfaltovou lepenkou a je snadným cílem větrných poryvů. Není-li pevně spojená s trámovou střešní konstrukcí nebo se stěnami domku, může ji vítr či bouře nadzvednout i odtrhnout. Pokud si nejste jistí, zda je váš zahradní domek dostatečně ukotven do země nebo zda je střecha pevně spojena s domkem, je lepší ho při vyhlášení meteorologické výstrahy dočasně ukotvit pomocí lan, upínacích popruhů a kolíků zabodnutých do země. Při odtržení totiž hrozí poškození domu, dalšího majetku i zranění osob.

Opora pro rostliny

Další dřevěné prvky, které jsou nejen funkční, ale zároveň i dekorativní, představují nejrůznější opory pro pnoucí rostliny. Mohou mít mnoho podob od jednoduchého žebříčku, po němž se šplhá plamének, po špalíry či treláže umístěné u stěny domu. Zajímavě vypadají i oblouky porostlé pnoucími růžemi. Stačí jeden volně stojící oblouk a vznikne zákoutí, které potěší každou romantickou duši. I na tyto drobné dřevěné prvky působí ale povětrnostní vlivy, proto je vhodné postavit je například z tepelně ošetřeného dřeva (thermowood), u něhož se udává životnost 30 let. Jeho další povrchová úprava není nutná, odolává škůdcům i povětrnostním vlivům. Časem však šedne a ztrácí původní barvu, což sice nezkracuje jeho životnost, ale ne každému se tato patina líbí. Změně zbarvení lze předejít ošetřováním příslušným nátěrem s pigmentem a UV ochranou.

Ušetřete s odolnou střechou

Vaše stará střecha na zahradním domku dosloužila a vybíráte novou střešní krytinu? Zkuste popřemýšlet o dvouvrstvém šindeli IKO Cambridge Xpress. Nejenže skvěle vypadá a snadno se pokládá, ale navíc i přes svou nízkou hmotnost zajišťuje dokonalou ochranu střechy před všemi extrémy počasí (horko, voda, sníh, UV záření, hmyz, mráz), a to až po dobu 50 let. Díky optimalizovaným výrobním a dopravním procesům budete nadmíru překvapeni i jeho cenou. Na obrázku IKO Cambridge Xpress – dual brown – cena bez DPH od 199 Kč/m2. www.iko.cz

Jaké dřevo vybrat

Při rozhodování, jaký materiál bude pro vaši zahradu nejvhodnější, se zamyslete především nad tím, co konkrétně očekáváte, a také zvažte, kolik následné péče chcete a můžete dřevěným prvkům věnovat. Stavby z domácích dřevin, například z borovice, je nutné ošetřit vhodnými přípravky pro venkovní použití na ochranu před povětrnostními vlivy. Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu dřeva, doporučuje se použít materiál ošetřený tlakovou impregnací nebo tepelně upravený (thermowood). Velice dobrou odolnost má také dřevo z cedru nebo bangkirai, které se obejde i bez ochranného nátěru.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Bydlení na zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: altán Flóra na zahradě Pergola posezeni
Sdílejte článek

Diskuze