Čistá voda v bazénu
Odborníci často přirovnávají péči o bazénovou vodu k pořízení štěněte – v obou případech máte nakoupenou potřebnou výbavu, nastudované návody a doporučení ostatních, ale stoprocentně nefunguje nic. Nějakou dobu trvá, než si vytvoříte vlastní pravidla, a pak […]
Odborníci často přirovnávají péči o bazénovou vodu k pořízení štěněte – v obou případech máte nakoupenou potřebnou výbavu, nastudované návody a doporučení ostatních, ale stoprocentně nefunguje nic. Nějakou dobu trvá, než si vytvoříte vlastní pravidla, a pak už vám jak pes, tak koupání dělají jen radost.
Filtrovat, čistit, dezinfikovat – postup, jak mít krásnou průhlednou vodu v bazénu, je krátký. Ovšem než zjistíte, kolik chlorových tablet přidat a na jak dlouho pouštět filtrační jednotku, nějakou dobu to trvá.
Důležitá filtrace
Kupujete-li nadzemní bazén (a na jeho velikosti a typu nezáleží), ověřte si, zda vám ho výrobce prodává přímo s filtrační jednotkou. Ti seriózní to dělají. Bez tohoto zařízení nemůžete udržet vodu čistou a vhodnou ke koupání. Nejrozšířenější je písková filtrace, která pracuje na přírodním principu, kdy se mezi křemičitými zrnky zachytávají všechny nečistoty. Aby čištění správně fungovalo, je třeba čas od času věnovat péči i filtraci, tedy zapnout zpětný proplach a nečistoty vypustit ven. Jednou za rok až dva byste měli koupit písek nový a vyměnit ho.
Zatímco na začátku sezony nebo v chladném počasí stačí pustit filtraci jen jednou za dva či tři dny, jakmile přijdou horka a koupe se více lidí, je nutné tento interval zkrátit. Pak se doporučuje pouštět jednotku jednou nebo i dvakrát denně a nechat ji zapnutou tak dlouho, dokud jí neprojde celý objem bazénu. Voda se při tom prokysličí a současně dojde k lepšímu rozpuštění bazénové chemie.
Správné čištění
Při čištění bazénu musíte také odstranit pevné nečistoty – například stébla trávy, napadané listy, hmyz a podobně, a to jak z hladiny, tak ze dna. Jinak se začnou ve vodě rozkládat a ztíží její čištění. V prvním případě si pomůžete jednoduchou síťkou na zachytávání nečistot. Rada z praxe zní, že pokud to teploty dovolí, je dobré si do bazénu vlézt a několikrát ho obejít po obvodu. Vznikne tak vodní vír, který nečistoty snese doprostřed, a práci zvládnete rychleji. Nečistoty ze dna ale takto nedostanete, na to použijte vysavač – stačí ruční, majitelé velkých bazénů se mohou rozhodnout pro poloautomatický nebo automatický. Fungují tak, že nasají vodu v bazénu i s nečistotou, ta pak projde přes vysavač nebo filtraci, kde se nepořádek zachytí, a čistá voda se vrací zpět do bazénu. Zatímco ruční ovládáte pomocí teleskopické tyče, poloautomatický vysavač se pohybuje po dně sám za pomoci membrány a podtlaku z filtračního zařízení. Automatický je vybaven vlastním motorem a elektronikou, která řídí provoz pohybu a délku provozu.
Zdravá dezinfekce
K dezinfekci bazénové vody se nejvíce používají přípravky obsahující chlor. „Důvody jsou dva – jednak je levnější a jednak s ní má hodně lidí zkušenosti,“ vysvětluje Markéta Šretrová ze společnosti Marimex. Jen malé procento lidí reaguje na tuto látku citlivě, naprosté většině populace vůbec nevadí a neškodí. Mnozí si péči o bazénovou vodu zjednodušují – jednou týdně vloží do plovoucího chlorátoru tabletu a doufají, že to bude stačit. Omyl. Důležité je také sledovat správné pH, které ovlivňuje rozpustnost a účinek všech přípravků. Ideální hodnota pro bazény je 6,8–7,2. Je-li příliš nízké, korodují kovové části a rychleji blednou barvy plastů a fólií. Naopak vysoké zase kalí vodu, navíc vytváří chlorový zápach a také třeba způsobuje podráždění očních spojivek. Podle naměřených hodnot je do vody třeba přidat prostředek na snížení nebo zvýšení pH, zpravidla se jmenují pH plus nebo pH minus, bez ohledu na výrobce.
Dále je potřeba pravidelně sledovat koncentraci chloru ve vodě. Tato látka má dezinfekční účinky a je vhodné jeho koncentraci udržovat na hodnotě 0,3 až 0,6 mg/l, doporučení výrobců se zde liší. Pak je nejen účinný, ale zároveň není pro lidský organismus nijak dráždivý. Pro průběžné ošetřování vody jsou vhodné pomalu rozpustné chlorové tablety.
Pokud jste zastánci bezchlorového čištění, slouží vám k tomu přípravky na bázi polymeru a aktivního kyslíku. Polymer vodu vydezinfikuje a zničí řasy, aktivní kyslík ji provzdušní a odstraní organické nečistoty jako pot, zbytky opalovacího krému, šupinky kůže, močovinu a podobně, které se do bazénu dostanou při koupání. Oxidací dojde k projasnění. Tyto přípravky se doporučuje dávkovat pravidelně s dezinfekcí nebo v případě, že se voda zakalí. „Bezchlorová dezinfekce se používá spíše u vířivek nebo menších bazénů, kde potom náklady na údržbu nejsou tak vysoké. Doporučuje se, a platí to i pro chlorové čištění, doplnit ji ještě UV lampou, která pomáhá lépe dezinfikovat vodu a odbourává biologické znečištění,“ dodává Markéta Šretrová.
V posledních letech se však více než chlorové tablety používají přípravky 5 v 1 či 7 v 1, které zároveň slouží na likvidaci řas, proti zákalům, k projasnění vody a podobně. Důležitým krokem je i vločkování, které slouží k odstranění drobných nečistot, jež se nezachytí ve filtrační jednotce. Po vločkování se spojí do většího celku, který už písek v jednotce zachytí.
Pokud budete tento návod dodržovat, je pravděpodobné, že vám voda vydrží čistá po celou sezonu. Nemusí to však být pravidlem. Více péče je třeba bazénu věnovat – používáte-li chlorové preparáty – v tropických dnech a při vysoké zátěži. Rizikové jsou i bouřky. Platí totiž, že při bouřce se může zkazit nejen mléko, ale i voda na koupání, neboť se změní její pH. Pak je třeba přistoupit k rychlé dezinfekci.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock