anhydritový potěr

Co byste měli vědět o realizaci podlahy?

05. 10. 2020 Sdílet

Kvalitní podlaha je podmínkou komfortu ve vaší domácnosti a úspěch rekonstrukce či novostavby na ní doslova stojí. Nášlapnou vrstvou ale podlaha nekončí – myslete tedy také na to, co se skrývá pod povrchem.

Důležitá nosná vrstva

Právě na nosné vrstvě nejvíce závisí, jestli bude podlaha dokonale rovná a nebude se na ní kývat nábytek, a zároveň je klíčová i pro její dlouhou životnost. Pokud totiž není provedena pořádně, projeví se to prasklinami či pokroucením povrchové krytiny. Je proto důležité věnovat volbě materiálu nosné vrstvy i výběru realizační společnosti dostatek pozornosti. Nejčastěji se pro roznášecí vrstvu podlahy používá litý potěr, který má výrazně lepší vlastnosti než běžný beton. Důležité je však správně si vybrat mezi anhydritovým potěrem a potěrem na cementové bázi. Tyto materiály mají odlišné vlastnosti a každý z nich má své výhody.

anhydritový potěr

FOTO CEMEX

Do bytu a domu anhydritový potěr

Stále oblíbenější anhydritový potěr má celou řadu předností, které jej činí ideálním pro využití v interiérech. Tou hlavní je velmi vysoká pevnost v ohybu, díky které může být jeho vrstva vysoká jen 3 centimetry. Zároveň se objem nosné vrstvy z anhydritového potěru nemění v průběhu zrání, takže se nemusíte bát, že by došlo k pokroucení nebo popraskání. Podlaha je navíc pochozí již po 1 až 2 dnech od pokládky.

Anhydritové podlahy se proto výborně hodí při stavbách či rekonstrukcích domů a bytů. Stejně jako cementové potěry se anhydritový potěr chová při pokládání jako voda, takže je výsledná podlaha dokonale rovná. Navíc si skvěle rozumí s většinou nášlapných vrstev – ať už chcete použít parkety, vinyl nebo třeba dlaždice.

anhydritový potěr

FOTO CEMEX

Pozor na prostředí s vyšší vlhkostí

Anhydritové potěry se ovšem příliš nehodí do prostorů, kde je trvale vyšší vlhkost. Pro pokládání podlah ve sklepech, saunách, v chalupách bez izolace nebo třeba okolo bazénů se proto více hodí potěry na cementové bázi. Ty si dokáží s vlhkostí poradit lépe, a navíc jsou velmi dobře kompatibilní s dalšími materiály od lepidel až po izolace.

anhydritový potěr

FOTO CEMEX

Víte, čím zalít podlahové topení?

Samostatnou kategorií, kterou je potřeba zmínit, je výběr materiálu pro zalití rozvodů podlahového topení. Pokud totiž zvolíte špatný materiál, na teplo si pořádně počkáte – například tradiční beton se zahřívá třeba i 4 hodiny. V porovnání s litými potěry má totiž výrazně nižší tepelnou vodivost a navíc není tak hutný, takže se okolo trubek topení tvoří vzduchové bublinky. Část tepla se pak ztratí místo toho, aby přešla do místnosti. Velmi vhodný je naopak potěr na anhydritové bázi, který dokonale obklopí rozvody topení a disponuje lepšími tepelnými vlastnostmi. Kromě toho může být díky vysoké pevnosti jeho vrstva tenčí, takže se místnost vyhřeje ještě rychleji. Ideální volbou je potěr Anhylevel Thermio od společnosti CEMEX, který byl vyvinut speciálně pro použití v kombinaci s podlahovým topením. Tento materiál umožňuje realizovat podlahy se sníženou tloušťkou, a to již od 20 milimetrů nad trubkou podlahového topení. Zároveň má až dva a půl krát větší tepelnou vodivost než beton a vy budete díky tomu v teple už za 30 až 40 minut.

Víc informací o podlahách se dozvíte na www.podlaha.cz

Zdroj: PR článek společnosti CEMEX

Kategorie: Nezařazené Novinky
Tagy: Anhydritové podlahy anhydritový potěr cementové potěry
Sdílejte článek