Image009-2.jpg

Co vysadit pod ovocný strom?

22. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Roste vám v zahradě starý ovocný strom? Zavěste na jeho větev houpačku a vytvořte si tady příjemné místo k odpočinku s květinami. PŘED Na venkovské zahradě roste už několik desetiletí třešeň a pod ní prořídlý […]

Roste vám v zahradě starý ovocný strom? Zavěste na jeho větev houpačku a vytvořte si tady příjemné místo k odpočinku s květinami.

PŘED

Na venkovské zahradě roste už několik desetiletí třešeň a pod ní prořídlý trávník, kde majitelé rádi během horkých letních dnů odpočívají. Do koruny prorůstají okolní slivoně, které ale budou stejně jako náletová líska pokáceny.

Pod vysokými stromy panují poměrně specifické podmínky. U kmene bývá většinou trvalý stín, po obvodu koruny polostín nebo dokonce stěhovavý stín, který zde dovoluje pěstovat i některé světlomilné rostliny.

Třezalka kalíškatá

Dřeviny, nebo trvalky?

Pokud se nechcete příliš zabývat přípravou půdy, výběr rostlin pod strom se zúží na druhy nenáročné na vodu i živiny. Jestliže záhon dobře upravíte, jako v tomto návrhu, lze zvolit dřeviny a květiny se středními nároky. Aby místo dobře vypadalo i na podzim, bude sem zasazená okrasná jabloň (Malus ´Winter Gold´) se žlutými plody a hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea). Ta sice patří mezi vysoké dřeviny, ovšem kultivar Rutgers má pouze okolo jednoho metru, proto se hodí i do trvalkových záhonů.

Hlohyně šarlatová

Z rostlin byly vybrané ty s dlouhou dobou kvetení, až do podzimu tak bude záhon zdobit záplevák podzimní (Helenium autumnale), rozchodník (Sedum spectabile) nebo například hvězdnice křovitá (Aster dumosus). Svými listy tady vynikne lalang válcovitý (Imperata cylindrica ´Red Baron´) či bohyšky (Hosta), u kterých si můžete vybrat z mnohých atraktivních kultivarů.

Modřence

Do průchodu mezi dubové trámy je dobré vysadit například jahodník měsíční (Fragaria vesca ´Rujana´), který bude plodit po celé léto až do podzimu. Během jara tady rozkvetou jarní cibuloviny.

Rozchodník

Před výsadbou

Chcete-li sázet květiny a cibuloviny pod vzrostlé stromy, většinou vám to ztíží silně prokořeněná půda, navíc nové rostliny musejí s dřevinami neustále soupeřit o vodu a živiny. Místo tedy bude třeba důkladně připravit.

Třapatka zářivá

Nejdříve povrch dobře odplevelte, narušte rotavátorem a následně sem navezte deseti- až patnácticentimetrovou vrstvu drobného štěrku, kompostu a zeminy, do níž se budou květiny dobře sázet a nepoškodí ani stávající dřevinu. V blízkosti kmene je ideální povrch pokrýt štěrkem frakce 4/8 milimetrů. Dubové trámy se ukládají do štěrkového lože, které odvede přebytečnou vodu. Péči o rostliny zjednoduší kapková závlaha, která se postará o pravidelné zalévání. Povrch je dobré zamulčovat jemnou borkou. Okrasnou jabloň přivažte ke dvojici kůlů.

Záplevák podzimní

Údržba

Největší péči si záhon vyžádá především na jaře, kdy odtud budete muset odstranit odumřelé části trvalek a okrasných trav. A také zkontrolovat a postarat se o dřeviny. Hlohyně vyžadují tvarovací řez, u abélií odstraňte odumřelé dřevo, dřevité třezalky pak seřízněte u země a prosvětlete korunu jabloně. Během sezony pak místo pravidelně plejte.

Brusnice brusinka

Tip redakce

Pokud chcete do koruny stromu zavěsit houpačku, je třeba nejdřív ověřit, zda ji unese. Neriskujte a pro zavěšení vybírejte pouze zdravé a živé větve, nikoli ty příliš slabé nebo dokonce suché a poškozené. Pokud si nejste jisti, zda vás strom unese, raději houpačku zavěste na samonosnou dřevěnou konstrukci.

 

 

Ovocná zahrada

Pod třešní porostou i různé druhy léčivých bylinek a ovocné dřeviny. Z první skupiny lze doporučit například česnek medvědí (Allium ursinum), který je v posledních letech oblíbený hlavně jako koření nebo přísada do zdravých pomazánek. Vyzkoušet ale můžete také kostival lékařský (Symphytum officinale) nebo mařinku vonnou (Gallium odoratum). Po vylepšení půdy se tady bude dařit různým druhům borůvek a brusnic. Vybrat můžete borůvku chocholičnatou (Vaccinium corymbosum), brusnici brusinku (V. vitis-idaea) či zimostráz kamčatský (Lonicera kamtschatica), kterému se také říká kamčatská borůvka. Na okraj je pak možné vysadit i druhy náročnější na světlo jako muchovník (Amelanchier lamarckii), dřín obecný (Cornus mas) nebo různé odrůdy rybízu (Ribes).

Abélie velkokvětá

 

Lucie Peukertová, foto a kresba autorka a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze