Domácí dílna aneb Nechybí vám něco?
Šroubovák, kleště, kladivo, vrtačka… alespoň základní nářadí je třeba v každé domácnosti. Mnohem větší nároky pak mívají kutilové, k jejichž zájmům patří vyrábět a opravovat, či majitelé rodinných domů, kolem nichž je více práce. Víte, co doma […]
Šroubovák, kleště, kladivo, vrtačka… alespoň základní nářadí je třeba v každé domácnosti. Mnohem větší nároky pak mívají kutilové, k jejichž zájmům patří vyrábět a opravovat, či majitelé rodinných domů, kolem nichž je více práce. Víte, co doma všechno potřebujete?
Je to neduh mnoha novostaveb – stavitelé se snaží využít plochu do posledního centimetru k bydlení a zapomínají na potřebné technické zázemí. Majitelé pak řeší, kam uskladnit nejen zahradní techniku, ale i skříň s nářadím, dílenský stůl a mnohé další věci, bez nichž se údržba domu neobejde. Mnozí se pak rozhodnou pořídit si dodatečně samostatnou dílnu.
Dílna jako domek
Variant, jak získat dodatečně dílnu, je několik. Samozřejmě se můžete rozhodnout pro klasickou cihlovou stavbu, mnozí však dávají přednost rychlé montáži z prefabrikovaných dílů. Rozhodovat se mohou mezi domky dřevěnými, od nich ale mnozí ustupují kvůli nutnosti pravidelné péče, a dávají přednost stavbám z kovu nebo nově také z odolného plastu. K jejich plusům patří nejen prakticky nulová údržba, ale i snadná montáž, zpravidla se jednotlivé dílce k sobě spojují pouze pomocí zaklapávacích spojů nebo šroubů.
Kvalitní kovové domky jsou vyrobené nejčastěji z pozinkovaného profilovaného plechu s vysokou pevností a se sílou stěny 0,22 do 0,35 milimetru. Střecha a části podlahové konstrukce jsou žárově pozinkované, stěny a zbytek konstrukce ošetřeny elektrolytickým zinkováním. Všechny nalakované díly výrobci opatřují kvalitní polyesterovou barvou. Při volbě je třeba sledovat nejen velikost domku, ale i výšku. Na trh se totiž dovážejí i levné asijské produkty, které jsou ale nízké. Pak můžete mít problém s tím, že domek bude nízký, takže se v ní nejen budete špatně cítit, ale ošidíte se i o úložný prostor pod stropem, který se vždy hodí.
Na výrobu domků se používá i plast. Rozhodně se nemusíte bát, že taková dílna vám vydrží pouze dva či tří roky. Tyto stavby mají nosnou kovovou konstrukci a dvojité stěny z extremně odolného polyetylenu s UV filtrem o tloušťce skoro tři centimetry, střecha, dvojité dveře, podlaha jsou vyrobeny z masivního velmi odolného a prakticky nerozbitného plastu. Součástí je i protiskluzová podlah z umělé hmoty, proto pro dílnu nemusíte připravovat žádné speciální základy. K rychlosti stavby přispívá i to, že jednotlivé díly pouze zaklapnete do sousedních dílů a spoj zajistíte šroubkem. O kvalitě svědčí i to, že domky odolají zatížení sněhem až 115 kilogramů na metr čtvereční a větru vyššímu než sto kilometrů za hodinu. Navíc jsou i přenositelné, proto je můžete přemisťovat po pozemku, ale i z místa na místo.
Co nesmí chybět uvnitř?
Pokud máte prostor na dílnu, je čas začít s jejím vybavováním. Seznam věcí, se samozřejmě liší podle toho, co budete v dílně převážně opravovat a dělat, ale rozhodně by zde nemělo chybět:
- Pracovní stůl – ideálně pevný, stabilní a odolný ponk
- Svěrák – vhodná je kombinace několika velikostí s čelistmi od 5 do 15 centimetrů.
- Kladivo – základem je 250gramové kladivo, ale oceníte i další o různé jiné hmotnosti
- Šroubováky – potřebujete sadu křížových i plochých šroubováků
- Klíče – pořiďte si sadu plochých klíčů i imbusů
- Kleště – potřebovat budete minimálně kombinačky, štípačky a sikovky.
- Pily – za základ je považována jedna ocaska a jedna na železo, dále oceníte ruční okružní pilu a přímočarou na různé vyřezávání
- Sada vrtáků – do dřeva, kovu a betonu
- Flexu a rozbrušovací i brusné kotouče.
- Příklepová vrtačku. Chcete-li vrtat i do betonu je lépe mít nějakou výkonnější nad 750W.
- Dále sadu brusných papírů, metr, gumovou paličku nebo truhlářské svěrky.
Další informace najdete v prosincovém vydání magazínu Flóra.
Uložit