Dřevník jako ozdoba zahrady
Dřevo je ekologické a levné palivo, proto na něj přechází nejedna domácnost. Většinou to bývá patrné na první pohled. Neboť u domu se brzy objeví polena vyskládaná do tvaru ježka nebo dokonce dřevník. Skladování palivového […]
Dřevo je ekologické a levné palivo, proto na něj přechází nejedna domácnost. Většinou to bývá patrné na první pohled. Neboť u domu se brzy objeví polena vyskládaná do tvaru ježka nebo dokonce dřevník. Skladování palivového dřeva má totiž svá pravidla.
Pokud má topení dřevem opravdu patřit mezi nejlevnější, je třena mít k dispozici opravdu proschlá polena s obsahem vlhkosti méně než dvacet procent vlhkosti. Přitom čerstvě posekané stromy jí v sobě mají kolem padesáti procent a někdy i více. Skladují se vždy už naštípaná polena, která vysychají rychleji.
Dřevníky jsou ideální
Aby dřevo dokonale vyschlo, je třeba ho správně skladovat. Samozřejmě ho můžete nanosit do sklepa, což ale není zrovna ideální varianta, nebo vyskládat u obvodové stěny domu pod střešní převis, jako se to dělalo u starých roubenek. Mnohem lepší je pořídit si dřevník.
Ty se většinou staví z impregnovaného smrku a modřínu. Jeho výška by měla být maximálně dva metry, abyste pohodlně dosáhli i na polena v horních řadách. Hloubka se doporučuje kolem šedesáti centimetr, protože dovoluje skladovat jak delší polena, tak ta kratší ve dvou řadách, aniž by bylo bráněno v proudění vzduchu. Délku potom volte podle toho,kolik dřeva na topení potřebujete. Počítejte však s tím, že měkké dřevo byste měli skladovat nejméně jeden a tvrdé dokonce dva roky, než ho budete moci přiložit do kamen či kotle.
Důležité je, aby dřevo nepřišlo odspodu do kontaktu s vlhkostí, proto by měl základ tvořit rošty vysoký deset a až dvacet centimetrů. Dbejte i na správné zastřešení. Jestliže jste ho dostatečně vyspádovali, může být prakticky z čehokoli. U rovných raději volte krytinu s vlnkami, do nichž voda steče a ony ji odvedou od skladovaného dřeva. Vybrat si můžete z asfaltových pásů nebo plechu.
Kam s ním?
Dřevník určitě neuzavírejte z čelní nebo zadní strany, bylo by to jen na škodu. Aby palivo vyschlo, musí kolem něj dostatečně proudit vzduch. Proto také štípaná polena nedávejte příliš těsně k sobě, vzduch se musí dostat i mezi ně. Jestliže máte dřevo s kůrou, otáčejte ho tak, aby kůra směřovala dolů. Nebude tak bránit vysychání.
Přístřešek by měl být postavený na slunci, tmavé a vlhké zákoutí vhodné není. Je také chybou ho dát daleko od domu. Pro dříví budete chodit v zimě, kdy může sněžit nebo mrznout, což není pohodlné.
Redakce, foto Shutterstock
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
.
Uložit